Տարեգրություն  01 Մայիսի 2024 - 09:22
Ապրիլի 30-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ ԱՄՆ-ի մորմոնական եկեղեցու ղեկավար կազմին՝ Տասներկու Առաքյալների Քվորումի անդամ Դևիդ Բեդնարին, Մորմոնական եկեղեցու Յոթանասուն Առաքյալների Քվորումի անդամ Ջեք Ջերարդին, Սթերլինգի հիմնադրամի նախագահ Մայլս Հանսենին և Stirling Foundation-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Էդվարդ Ռոուին:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկությունը տեղադրված է Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։ Հանդիպմանը շոշափվել է՝ Բաքվում կայանալիք Միջմշակութային երկխոսության համաշխարհային ֆորումի կարևորությունը, և վստահություն է հայտնվել, որ այդ միջոցառումը կնպաստի միջազգային մակարդակով միջմշակութային երկխոսության ընդլայնմանը։ Տարբեր երկրներից մեծ թվով ազդեցիկ հյուրերի մասնակցությունը ֆորումին՝ դիտարկվել է, որպես այս միջոցառման նկատմամբ ողջ աշխարհում մեծ հետաքրքրության օրինակ։
Զրույցի ընթացքում նշվել է՝ միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության մեջ Ադրբեջանի ներդրումը, ընդգծվել է, որ մեր երկրում տարբեր մշակույթների և կրոնների ներկայացուցիչներ ապրում են խաղաղ և համաձայնության պայմաններում։

ХРОНИКА  30 Апреля 2024 - 17:58
30 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев принял руководящий состав Мормонской церкви США, члена Кворума двенадцати апостолов Дэвида Беднара, члена Кворума семидесяти апостолов Мормонской церкви Джека Джерарда, президента Фонда Стирлинга Майлса Хансена и главного исполнительного директора Фонда Стирлинга Эдварда Роу.
Как сообщает Caliber.Az, информация об этом размещена на официальном сайте главы АР. На встрече была затронута важность предстоящего в Баку Всемирного форума по межкультурному диалогу, выражена уверенность в том, что это мероприятие внесет вклад в расширение межкультурного диалога на международном уровне. Участие в форуме большого числа влиятельных гостей из разных стран было расценено как пример огромного интереса к данному мероприятию во всем мире.
В ходе беседы был отмечен вклад Азербайджана в межкультурный и межрелигиозный диалог, было подчеркнуто, что представители различных культур и религий живут в нашей стране в мире и согласии.