16 Մայիսի 2024 18:42
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի առաջիկա 29-րդ նստաշրջանը (COP29) շատ կարևոր է տարբեր ոլորտներին կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ իրենց պարտավորությունների մասին տեղեկացնելու առումով:
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում GSMA Mobile 360 Eurasia 2024 միջազգային համաժողովի երկրորդ օրը հայտարարել է Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Վլադանկա Անդրեևան։
Նա նշել է, որ COP29-ից ակնկալիքները մեծ են։
«Այս նստաշրջանը նաև կարևոր հարթակ է գլոբալ խաղաղության համար։ Սա ներառում է կլիմայի համաժողովին միացած 195 երկրների ֆինանսական թիրախների համաձայնեցումը և արտանետումների կրճատման առաջընթացի մասին զեկույցների ընդունումը: Ընդհանուր առմամբ, մենք շատ հետ ենք մնում ածխածնի արտանետումները նվազեցնելու մեր պարտավորություններից: Այս հարցը պետք է քննարկվի և լուծվի»,- ասել է նա։

Предстоящая в Баку 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) очень важна для информирования различных секторов об их обязательствах по изменению климата.
Как сообщает Report, об этом заявила резидент-координатор ООН в Азербайджане Владанка Андреева во второй день международной конференции GSMA Mobile 360 Eurasia 2024 в Баку.
Она отметила, что ожидания от COP29 высоки.
«Эта сессия также является важной платформой для глобального мира. Сюда входит и согласование финансовых целей для 195 стран, присоединившихся к климатической конференции, и принятие докладов, отражающих успехи в сокращении выбросов. В целом, мы сильно отстаем от обязательств по сокращению выбросов углекислого газа. Этот вопрос необходимо обсудить и решить», - сказала она.