Անար Գուլիև. Ադրբեջանի 79 քաղաքների գլխավոր հատակագծերի թարմացումների մեծ մասն ավարտվել է
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը՝ «SEA BREEZE INVESTMENT FORUM» երկրորդ ներդրումային ֆորումի ժամանակ, որը նվիրված է Ադրբեջանում անշարժ գույքի ոլորտում կորպորատիվ և մասնավոր ներդրումների հնարավորություններին։ .
«Այսօր մենք ավարտել ենք Ադրբեջանի 79 քաղաքների գլխավոր հատակագծերի թարմացման մեծ մասը։ Մայրաքաղաք Բաքուն, իհարկե, առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում... Այսօր Բաքուն հաջողությամբ զարգանում է նոր գլխավոր հատակագծի համաձայն, որը հանդիսանում է մայրաքաղաքի զարգացման ճանապարհային քարտեզը՝ մինչև 2040 թվականը։ Նախկինում քաղաքը միակենտրոն էր, վարչական և մշակութային գործառույթների մեծ մասը կենտրոնացած էր կենտրոնում։ Սակայն նոր գլխավոր հատակագիծը բազմակենտրոն զարգացման նպատակ ունի»,- ասել է նա։

Анар Гулиев: Большая часть обновления генпланов для 79 городов Азербайджана завершена
Как сообщает в четверг Trend, об этом сказал председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджана Анар Гулиев в ходе второго инвестиционного форума «SEA BREEZE INVESTMENT FORUM», посвященного возможностям корпоративных и частных инвестиций в недвижимость Азербайджана
«На сегодня мы завершили большую часть обновления генеральных планов для 79 городов Азербайджана. Столица Баку, конечно же, занимает особое место. Это крупнейший город страны как по площади, так и по численности населения. Баку играет значительную роль в экономике и многих других сферах жизни. Сегодня Баку успешно развивается по новому генеральному плану, который является дорожной картой развития столицы до 2040 года. Ранее город был моноцентричным, с сосредоточением большинства административных и культурных функций в центре. Однако новый генеральный план ставит цель полицентричного развития», - сказал он.