Ֆիզուլիի դպրոցի շրջանավարտները Ուզբեկստանի բուհեր կընդունվեն առանց քննությունների
Ֆիզուլիի Միրզա Ուլուղբեկի անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի շրջանավարտները Ուզբեկստանի բուհեր կընդունվեն առանց քննությունների:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ուզբեկստանի բարձրագույն կրթության, գիտության և նորարարության նախարար Կոնգրատբայ Շարիպովը։
Նա նաև նշել է, որ այս դպրոցում դասավանդելու են ուսուցիչներ Ուզբեկստանից։
«Այցի ընթացքում մենք ծանոթացանք դպրոցում ստեղծված պայմաններին, հանդիպեցինք դասախոսական և աշակերտական անձնակազմի հետ։ Շատ ուրախ եմ, որ ադրբեջանցի երեխաները հետագայում Միրզա Ուլուղբեկի անվան դպրոցի վկայական կստանան։
Հետագայում մենք կընդլայնենք մեր համատեղ համագործակցությունը։ Այս դպրոցն ավարտած աշակերտները նույնպես համարվում են մեր երեխաները։ Ուստի նրանք առանց քննությունների կընդունվեն Ուզբեկստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ»,- հավելել է նա։

Выпускники физулинской школы будут приняты в университеты Узбекистана без экзаменов
Выпускники полной средней школы №1 имени Мирзы Улугбека города Физули будут приняты в университеты Узбекистана без сдачи экзаменов.
Как сообщает Trend, об этом заявил министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Конгратбай Шарипов.
Он также отметил, что в этой школе будут преподавать учителя из Узбекистана.
«В рамках визита мы ознакомились с условиями, созданными в школе, встретились с педагогическим и учащимся коллективом. Я очень рад, что азербайджанские дети, в будущем получат аттестат школы имени Мирзы Улугбека.
В дальнейшем мы будем расширять наше совместное сотрудничество. Ученики, окончившие эту школу, также считаются нашими детьми. Поэтому они будут приняты в высшие учебные заведения Узбекистана без экзаменов», - добавил он.