Ղարաբաղը կաջակցի Ադրբեջանի ոչ նավթային հատվածին
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է՝ S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության կանխատեսման մեջ։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի տնտեսական աճը 2024 թվականի առաջին չորս ամիսների ընթացքում ցույց է տվել ավելի ուժեղ մոդել, ընդ որում իրական ՀՆԱ-ն տարեկան կտրվածքով աճել է 4,3 տոկոսով՝ հիմնականում ոչ նավթային հատված հաշվին, մինչդեռ նավթային հատվածը նվազել է։ 2024 թվականի հունվար-ապրիլին ոչ նավթային հատվածն աճել է գրեթե 8%-ով՝ բեռնափոխադրումների և ուղևորափոխադրումների, տեղեկատվական և կապի ծառայությունների և մանրածախ առևտրի շրջանառության ընդլայնման հաշվին։ Շինարարության ոլորտում մեծ աճը հիմնականում պայմանավորված է ազատագրված Ղարաբաղի տարածաշրջանում պետական ներդրումներով։
«Ղարաբաղի հետ կապված ներդրումները նպաստում են ոչ նավթային հատվածի աճին։ Մենք ակնկալում ենք, որ ոչ նավթային հատվածը միջնաժամկետ կտրվածքով կունենա տարեկան 3-4% աճ։ Մեր կարծիքով, կառուցվածքային բարեփոխումները և տնտեսության կայուն դիվերսիֆիկացմանն ուղղված ջանքերը սահմանափակ են, ինչը խոչընդոտներ է ստեղծում ավելի արագ աճի համար», -հավելել են S&P-ում:

Карабах поддержит ненефтяной сектор Азербайджана
Как передает АПА, об этом говорится в прогнозе международного рейтингового агентства S&P Global Ratings.
Отмечается, что экономический рост Азербайджана продемонстрировал более сильную модель в течение первых четырех месяцев 2024 года, а реальный ВВП вырос на 4,3% в годовом исчислении, в основном за счет ненефтяного сектора, в то время как нефтяной сектор снизился. В январе-апреле 2024 года ненефтяной сектор вырос почти на 8% за счет расширения грузовых и пассажирских перевозок, информационно-коммуникационных услуг и розничного товарооборота. Сильный рост в строительном секторе в основном связан с инвестициями правительства в освобожденный от оккупации Карабахский регион.
«Инвестиции, связанные с Карабахом, поддерживают рост в ненефтяном секторе. Мы ожидаем, что ненефтяной сектор будет расти на 3-4% ежегодно в среднесрочной перспективе. Структурные реформы и усилия по устойчивой диверсификации экономики, на наш взгляд, ограничены, что создает препятствия для более быстрого развития», - добавили в S&P.