05 Հունիսի 2024 16:48
Օկուպացիայից ազատված տարածքներում գործող ձեռնարկատերերը պետք է աշխատակցի հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքեն նախքան նրա համար աշխատանքի թույլտվություն ստանալը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին գործարարների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱՀ աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարությանն առընթեր Աշխատանքի պետական տեսչության ղեկավար Վելի Գուլիևը։
Նրա խոսքով՝ շատ ձեռներեցներ սկզբում դիմում են թույլտվություն ստանալու համար, հետո միայն պայմանագիր կնքում:
«Սա խնդիրներ է ստեղծում։ Աշխատանքի թույլտվությունը պետք է օգտագործվի խստորեն ըստ նպատակի: Ամեն դեպքում, նույնիսկ փորձաշրջանի ընթացքում աշխատողի հետ կնքվում է աշխատանքային պայմանագիր։ Ձեռնարկատերերը կարող են սույն պայմանագրում նշել փորձաշրջան կամ կնքել կարճաժամկետ աշխատանքային պայմանագիր: Դրանից հետո աշխատողը կարող է ծանոթանալ աշխատավայրի պայմաններին: Կողմերից որևէ մեկի խնդրանքով աշխատանքային պայմանագիրը կարող է խզվել»,- ասել է Գուլիևը։

Предприниматели, осуществляющие деятельность на освобожденных от оккупации территориях, должны оформить трудовой договор с сотрудником до получения для него разрешения на работу.
Как сообщает Report, об этом заявил глава Государственной инспекции труда при Министерстве труда и социальной защиты населения Вели Гулиев на встрече с предпринимателями.
По его словам, многие предприниматели сначала подают заявку на разрешение, а затем официально оформляют сотрудника.
«Это создает проблемы. Разрешение на работу должно быть использовано строго по назначению. В любом случае, даже на период испытательного срока с работником заключается трудовой договор. Предприниматели могут указать испытательный срок в этом договоре или заключить краткосрочный трудовой договор. После этого работник может ознакомиться с условиями на рабочем месте. По желанию любой из сторон трудовой договор можно расторгнуть», - сказал Гулиев.