Ադրբեջանի ՊՍԾ կուրսանտները Հայաստանի հետ սահմանին ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
2023-2024 ուսումնական տարում ուսման մեջ և զինվորական կարգապահության բարձր ցուցանիշներով աչքի ընկած Պետական սահմանապահ ծառայության հատուկ դպրոցի կուրսանտների համար կազմակերպվել է էքսկուրսիա դեպի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Պետական սահմանապահ ծառայությունից, նման միջոցառումների կազմակերպումը նպաստում է կուրսանտների աշխարհայացքի ձևավորմանը և տեխնոլոգիական նորարարությունները յուրացնելու կարողությունների մեծացմանը։
Էքսկուրսիայի ընթացքում կուրսանտները ծանոթացել են Պետական սահմանապահ ծառայության զինանոցում առկա զենքին և մարտական տեխնիկային, նրանց տեղեկացրել են զորամասերի մարտական գործունեության մասին, ցուցադրվել հրազենից կրակ վարելու և պայմանական հակառակորդի հենակետի ոչնչացման օրինակներ։
Այնուհետև կուրսանտներին պատմել են Ջաբրայիլի և Զանգիլանի շրջանների ազատագրման ժամանակ ադրբեջանցի սահմանապահների ցուցաբերած հերոսության մասին: Զանգիլանի շրջանի Աղալը գյուղում ստեղծված պայմաններին ծանոթանալուց հետո կուրսանտներն այցելել են պետական սահմանի «Լաչին» անցակետ:

Курсанты ГПС Азербайджана на границе с Арменией ФОТО
Для курсантов специальной школы Государственной пограничной службы, показавших высокие результаты в учебе и воинской дисциплине в 2023-2024 учебном году, организована экскурсия на освобожденные от оккупации территории.
Как сообщили Caliber.Az в ГПС, организация подобных мероприятий способствует повышению кругозора курсантов, их способностей осваивать технологические инновации.
Во время экскурсии курсанты ознакомились с оружием и боевой техникой, имеющимися в арсенале Госпогранслужбы, им была представлена информация о боевой деятельности воинских частей, показаны примеры выполнения стрельб из стрелкового оружия и уничтожения поста условного противника.
Затем курсантам рассказали о героизме, проявленном нашими пограничниками при освобождении Джебраильского и Зангиланского районов, а после ознакомления с условиями в селе Агалы Зангиланского района курсанты направились к пункту пропуска через государственную границу «Лачин».