Մինչև հաջորդ տարվա վերջը Ղարաբաղում կավարտվի անտառային ֆոնդի գույքագրումը
Օկուպացիայից ազատագրված հինգ շրջաններում՝ Զանգիլանում, Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում, Գուբադլիում և Քելբեջարում ավարտվել է անտառային ֆոնդի գույքագրման և գնահատման աշխատանքների շուրջ 50%-ը։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին Աղդամում բնապահպանական հարցերով աշխատանքային խմբի հերթական նիստում ասել է՝ էկոլոգիայի և բնական պաշարների փոխնախարար Վուգար Քերիմովը։
Նրա խոսքով, աշխատանքներն իրականացվում են հեռահար զոնդավորման մեթոդով։ Գույքագրման ամբողջական ավարտը նախատեսվում է մինչև 2025 թվականի վերջ։
Նա նշել է, որ օկուպացիայի ժամանակ ամենաշատը տուժել է անտառածածկույթն ու կենսաբազմազանությունը։
Փոխնախարարի խոսքով, ընդհանուր առմամբ ոչնչացվել է մոտ 50 հազար հա անտառ. «Իհարկե, սա վերջնական թիվը չէ։ Ականային վտանգի պատճառով չենք կարող ճշտել հստակ վնասի չափը»։

Инвентаризация лесного фонда в Карабахе будет завершена к концу следующего года
В пяти освобожденных от оккупации районах - Зангиланском, Физулинском, Джебраильском, Губадлинском и Кяльбаджарском завершены около 50% работ по инвентаризации и оценке лесного фонда.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов на очередном заседании рабочей группы по экологическим вопросам в Агдаме.
По его словам, работы ведутся с использованием метода дистанционного зондирования. Полное завершение инвентаризации планируется к концу 2025 года.
Он отметил, что больше всего в период оккупации пострадали лесной покров и биоразнообразие.
По словам заместителя министра, всего было уничтожено около 50 тысяч гектаров лесов: «Конечно, это не окончательная цифра. Из-за минной опасности мы не можем определить точный ущерб».