ՄԱԿ. «Մեկ առողջություն» հայեցակարգը պետք է հաշվի առնվի Ադրբեջանի գործողությունների ծրագրում
Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Վլադանկա Անդրեևան առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ Ադրբեջանում «Մեկ առողջություն» հայեցակարգի իրականացման համար։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, լրագրողների հետ զրույցում Անդրեևան նշել է, որ Ադրբեջանում հետաքրքրություն են ցուցաբերում «Մեկ առողջություն» հայեցակարգի նկատմամբ։
«Ադրբեջանը պետք է հաշվի առնի այս հայեցակարգը իր ազգային գործողությունների պլանը, ինչպես նաև իր օրենսդրական դաշտը մշակելիս: Ամենաարդյունավետը կլիներ միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ստեղծումը։ Դրանք կարող են լինել առողջապահության, գյուղատնտեսության, բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարությունները և այլ գերատեսչություններ, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները»,- ասել է նա:

ООН: Концепция «Единое здоровье» должна учтитываться в плане действий Азербайджана
Резидент-координатор ООН в Азербайджане Владанка Андреева предложила создать рабочую группу по внедрению концепции «Единое здоровье» в Азербайджане.
Как сообщает Report, в беседе с журналистами Андреева отметила, что в Азербайджане проявляют интерес к концепции «Единое здоровье».
«Азербайджан должен учитывать эту концепцию при разработке своего национального плана действий, а также законодательной базы. Наиболее продуктивным стало бы создание межведомственной рабочей группы. Это могут быть министерства здравоохранения, сельского хозяйства, экологии и природных ресурсов и другие ведомства, а также институты гражданского общества», — сказала она.