26 Հունիսի 2024 15:52
Այս տարի մենք նշում ենք Ադրբեջանի և Սոմալիի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Սոմալիի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Ահմեդ Մոալլիմ Ֆիջիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ այսօր մեր երկրների միջև համագործակցության տարբեր հնարավորություններ կան, մասնավորապես, այնպիսի միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը, Չմիավորման շարժումը և Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը։
Ջեյհուն Բայրամովը հավելել է, որ աֆրիկյան երկրների հետ կապերի ընդլայնումը միշտ առաջնահերթություն է եղել Ադրբեջանի համար։ Նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը Չմիավորման շարժման նախագահության ընթացքում մեծ ջանքեր է գործադրել աֆրիկյան երկրների շահերը միջազգային հարթակներում առաջ մղելու համար։

Джейхун Байрамов: Между Азербайджаном и Сомали есть различные возможности сотрудничества
В этом году мы отмечаем 20-летие установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Сомали.
Джейхун Байрамов подчеркнул, что на сегодня существуют различные возможности сотрудничества между нашими странами, в частности в рамках международных организаций, таких как ООН, Движение неприсоединения и Организация исламского сотрудничества.
Джейхун Байрамов добавил, что расширение связей с африканскими странами всегда было приоритетом для Азербайджана. Министр отметил, что Азербайджан в период председательства в Движении неприсоединения приложил большие усилия для продвижения интересов африканских стран на международных платформах.