Վլադիմիր Կոպչակ. Ուկրաինան զգում և գնահատում է ադրբեջանցիների աջակցությունը Caliber.Az-ի տեսազրույցը
20 Հունիսի 2022 13:53
Ուկրաինայում շարունակվող ռազմական գործողությունները և դրանց ազդեցությունը տարածաշրջանի և ամբողջ աշխարհի վրա մնում է ամենահրատապ խնդիրներից մեկը: Հենց դրան է նվիրված Caliber.Az-ի YouTube ալիքի նոր թողարկումը՝ ռազմական թղթակից Հեյդար Միրզայի տեսազրույցը ուկրաինացի ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Կոպչակի հետ:
Ինչպես նշել է Կոպչակը Հեյդար Միրզայի հետ զրույցում, այն, ինչ մենք այժմ տեսնում ենք, Ուկրաինայի դեմ Կրեմլի արշավի ռազմավարական նպատակների նեղացումն է։
«Կիևի գրավումը 3-5 օրում տեղի չունեցավ, հիմա հյուսիս-արևելքում գլոբալ գործողություն է ընթանում, ամենավտանգավոր ուղղությունը Լուգանսկի շրջանն է, մարտեր են ընթանում Սևերոդոնեցկի համար նրանց համար իդեալական տարբերակով՝ Սևերոդոնեցկ-Ռուբեժնոե-Լիսիչանսկ եռանկյունով շրջապատելու հնարավորությամբ:
Միաժամանակ չպետք է մոռանալ Դոնեցկի մարզում առկա սպառնալիքների մասին։ Նպատակը 4 շրջաններ գրավելն ու անեքսիայի ենթարկելն է, և այնտեղ կտեղադրվեն խորհրդային դրոշներ՝ Խերսոն, Զապորոժյե, Լուգանսկ և Դոնեցկ»,- ասել է Կոպչակը։
Նա ընդգծել է, որ Կիևը Թուրքիային տեսնում է որպես խաղացողի, որը պատրաստ է հետպատերազմյան շրջանում մասնակցել Ուկրաինայի վերականգնմանը։
«Ուկրաինայի սուբյեկտայնությունն աճում է շատ թանկ գնով։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանին և ադրբեջանցիներին աջակցության համար։ Մենք դա իսկապես զգում և գնահատում ենք»,- նշել է Վլադիմիր Կոպչակը։

Володимир Копчак: Украина чувствует и ценит поддержку азербайджанцев
Вопрос продолжающихся военных действий в Украине и их влияния на регион и мир в целом остается одним из самых актуальных. Ему посвящено новое видеоинтервью военного корреспондента Гейдара Мирзы в новом выпуске YouTube-канала Caliber.Az, героем которого стал украинский военный эксперт Володимир Копчак.
Как отметил Копчак в беседе с Г.Мирзой, то, что мы сейчас наблюдаем, это сужение стратегических задач кремлевской кампании против Украины.
«Взятие Киева за 3-5 дней не произошло, сейчас идет глобальная операция на северо-востоке, самое опасное направление – Луганщина, идут бои за Северодонецк с идеальным для них вариантом сделать окружение в треугольнике Северодонецк-Рубежное-Лисичанск.
Параллельно нельзя забывать про угрозы в Донецкой области. Цель – получить 4 области, которые будут аннексированы, и там поставят советские флаги – Херсон, Запорожье, Луганск и Донецк», - заявил В.Копчак.
Он подчеркнул, что Турция и себя видит, и Киев видит Турцию как игрока, который в поствоенный период готов участвовать в восстановлении Украины.
«Субъектность Украины повышается очень дорогой ценой. Я хочу поблагодарить Азербайджан и азербайджанцев за поддержку. Мы это очень чувствуем и ценим», - отметил Володимир Копчак.