AZPROMO. ուզբեկական ընկերությունը ցանկանում է արտադրական ձեռնարկություն հիմնել Ղարաբաղում
Ուզբեկստանի առաջատար ընկերություններից մեկը մտադիր է արտադրական ձեռնարկություն հիմնել Ղարաբաղում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Արտահանման և ներդրումների խրախուսման գործակալության (AZPROMO) գործադիր տնօրեն Յուսիֆ Աբդուլլաևը՝ թյուրքական աշխարհի ներդրումների խթանման գործակալությունների ղեկավարների կապերի հաստատմանը և համագործակցությանը նվիրված հանդիպման ժամանակ։
Նա ընդգծել է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը խոշոր բարեփոխումներ է իրականացրել արտասահմանյան ուղղակի ներդրումների ներգրավման ոլորտում։
«Ներկայումս Ղարաբաղում ընթանում են լայնածավալ շինարարական և վերականգնողական աշխատանքներ։ Վերջին 4 տարիների ընթացքում այս տարածքներում ներդրվել է ավելի քան 10 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Սրանք ուղղակի արտասահմանյան ներդրումներ չեն, այլ պետական բյուջեից հատկացված միջոցներ։ Մենք կցանկանայինք տեսնել ավելի շատ արտասահմանյան ընկերություններ այս տարածաշրջանում, որտեղ ներկայումս գործում են Մեծ Բրիտանիայի, Թուրքիայի, Հունգարիայի և այլ երկրների ընկերություններ», - նշել է Աբդուլլաևը։