Բաքվի դատարանում Ստեփանյանի փաստաբանը միջնորդել է մեղադրյալի արդարացման համար
Նոյեմբերի 27-ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Հայաստանի քաղաքացիների դեմ քրեական դատավարությունը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, դատական ​​նիստին մասնակցել են մեղադրյալները, նրանց պաշտպանները, տուժողները, իրավահաջորդները և տուժողների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև պետական ​​մեղադրանքին աջակցող դատախազները։
Այսօրվա դատավարության ժամանակ ելույթ են ունեցել մեղադրյալների փաստաբանները։
Մեղադրյալ Գուրգեն Ստեփանյանի փաստաբան Զումրուդ Սամեդովան հիշեցրել է, որ դատախազը իր պաշտպանյալի համար պահանջել էր 16 տարվա ազատազրկում։ Փաստաբանը հայտարարել է, որ մեղադրյալը չի ​​ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Նա նաև հիշեցրել է դատավարության ժամանակ Ստեփանյանի տված ցուցմունքը, ըստ որի՝ նա 2005-2007 թվականներին ծառայել է Հադրութում և 2023 թվականին ուղարկվել մարտական ​​դիրք։
Զումրուդ Սամեդովան նշել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ստեփանյանը լքել է իր դիրքը, փախել Խանքենդի և ճանապարհին հանդիպելով Ադրբեջանի զինված ուժերի անձնակազմի, հանձնվել է նրանց։
«Որպես պաշտպանության կողմ՝ կարծում եմ, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 42.1.4 հոդվածի համաձայն՝ մեղադրյալը պետք է արդարացվի, եթե նրա մեղքի ապացույցներ չկան։ Հետևաբար, խնդրում եմ դատարանին՝ առաջնորդվելով այս հոդվածով, արդարացնել մեղադրյալին», - հայտարարել է փաստաբանը։