Բաքվի նախաձեռնող խումբը ՄԱԿ-ին զեկույց է ներկայացրել՝ ֆրանսիական գաղութատիրության ժառանգության վերաբերյալ
Հոկտեմբերի 14-ից նոյեմբերի 8-ը կանցկացվի ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի 142-րդ նստաշրջանը:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, նիստի ընթացքում կլսվեն Էկվադորի, Ֆրանսիայի, Հունաստանի, Իսլանդիայի, Պակիստանի և Թուրքիայի զեկույցները՝  Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի կատարման վերաբերյալ։
Այս կապակցությամբ Բաքվի նախաձեռնող խումբը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեին այլընտրանքային զեկույց է ներկայացրել՝ «Ֆրանսիական գաղութատիրության ժառանգությունը շարունակում է խոչընդոտել ինքնորոշման իրավունքի իրականացմանը. Նոր Կալեդոնիայի (Կանակներ) և Ֆրանսիական Պոլինեզիայի (Մաոհի Նուի) օրինակներով»՝ բացահայտելով Ֆրանսիայի գաղութատիրական քաղաքականությունը։
Զեկույցը հրապարակվել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի պաշտոնական կայքում (https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/15/treatybodyexternal/SessionDetails1.aspx?SessionID=2737&Lang=en). Ֆրանսիայի վերաբերյալ զեկույցը կլսվի հոկտեմբերի 22-23-ը։