Գերեզմանների հայտնաբերման փաստը վկայում է՝ Հայաստանի կողմից կատարված հանցագործությունների մասշտաբների մասին Ադրբեջանի օմբուդսմենի հայտարարությունը
13 Սեպտեմբերի 2023 13:39
Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան մեկնաբանել է՝ Գուբադլիում և Զանգիլանում մարդկային մնացորդների հայտնաբերումը։
Ինչպես Сaliber.Az-ին հայտնել են օմբուդսմենի գրասենյակից, մարդկային մնացորդները, որոնք, ենթադրաբար, պատկանել են Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմի ժամանակ անհետ կորածներին, հայտնաբերվել են Գուբադլիի շրջանի Մելիքահմեդլի և Զանգիլանի շրջանի Վեժնալի գյուղերում և արտաշիրիմվել.
«Համապատասխան կառույցները ձեռնարկելու են անհրաժեշտ միջոցներ և աշխատանքներ կիրականացնեն անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Հուղարկավորությունների հայտնաբերման փաստը վկայում է՝ Հայաստանի կողմից ադրբեջանցի գերիների, պատանդների և անհետ կորածների նկատմամբ իրականացրած դաժան հանցագործությունների մասշտաբների մասին։ Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ Հայաստանից պահանջել տեղեկատվություն տրամադրել՝ Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմի ժամանակ անհետ կորած մոտ 4000 ադրբեջանցիների հետագա ճակատագրի մասին»։