Գիշերային կալանքները Հայաստանում. հինգ ռևանշիստներ ճաղերի հետևում
Հայաստանում գիշերը՝ զենք պահելու կասկածանքով ռևանշիստական ակցիաների մասնակիցներ են բերման ենթարկվել, թեև խուզարկությամբ նրանց մոտ ոչինչ չի հայտնաբերվել։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին «Հինգ իրավապաշտպաններ» նախաձեռնության անունից սոցցանցում գրել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Մելիքյանն ասել է, որ մայիսի 14-15-ը իշխանությունները մի շարք ձերբակալություններ են կատարել։ Ռևանշիստական շարժման առնվազն 5 ակտիվ մասնակիցներ 72 ժամով բերման են ենթարկվել։
«Նրանք բերման են ենթարկվել ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու անհիմն կասկածանքով, ինչը չի հաստատվել անձնական խուզարկությունից հետո։ Չնայած դրան՝ քաղաքացիներին ոչ թե ազատ են արձակել, այլ կալանավորել են»,- գրել է Մելիքյանը։
Ըստ նրա՝ այդ ակտերը ստորագրողների գործողությունները պարունակում են հանցագործության ակնհայտ տարրեր, սակայն ներկայիս իշխող ուժի քաղաքական իշխանության պայմաններում արդյունավետ հետաքննության հույս չկա։