Հայերը հիասթափված են թե՛ իշխանություններից, թե՛ ընդդիմությունից Հարցման տվյալներ
Եթե Հայաստանի խորհրդարանի ընտրությունները տեղի ունենային հաջորդ կիրակի, ապա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կհավաքեր ձայների 16,1%-ը, իսկ Քոչարյանի ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքը՝ 5,1%-ը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին են վկայում հուլիս-օգոստոս ամիսներին Gallup International-ի հարցումների տվյալները։
Երկու քաղաքական ուժերի նկատմամբ պոտենցիալ ընտրողների համակրանքը նվազել է։ Այսպես, ապրիլին հրապարակված հարցումների համաձայն՝ ՔՊ-ի օգտին պատրաստ էր քվեարկել հարցվածների 20,4 տոկոսը, այժմ այդ ցուցանիշը նվազել է մինչև 16,1 տոկոս։
Ապրիլյան հարցումների արդյունքներով «Հայաստան» դաշինքի օգտին պատրաստ էր քվեարկել հարցվածների 8,3 տոկոսը։ Այժմ այս ցուցանիշը, ինչպես վերը նշվեց, կազմում է ընդամենը 5,1%:
Հարցումների համաձայն՝ հարցվածների 32,8%-ը նշել է, որ չի մասնակցելու ընտրություններին։ 12.1%-ը հրաժարվել է պատասխանել, 15.6%-ը դժվարացել է պատասխանել։
Եթե ընտրություններն անցկացվեին մոտակա հանգստյան օրերին, ապա միայն վերը նշված երկու ուժերը, ըստ հարցումների, շանսեր ունենային մտնելու խորհրդարան, մնացած կուսակցությունները չէին հաղթահարի պատնեշը։