10 Օգոստոսի 2022 17:19
«Հրապարակ»-ի հայկական հրատարակությունը, վկայակոչելով իր աղբյուրները, որոշ մանրամասներ է հաղորդել Լաչին քաղաքում և Զաբուխ գյուղում տիրող իրավիճակից, որոնք օգոստոսի 25-ին պետք է վերադառնան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Ըստ թերթի, Ադրբեջանը որպես անպայման պայման առաջ չի քաշել այս բնակավայրերից հայերի տարհանումը։
Պարբերականը նշում է, որ Բաքուն համաձայն է, որ այս տարածքում բնակվող մոտ 350 հայեր շարունակեն ապրել այնտեղ՝ պայմանով, որ նրանք դառնան Ադրբեջանի քաղաքացիներ և ապրեն Ադրբեջանի օրենքներով։ Նույն կերպ, օրինակ, հայերն ապրում են Թուրքիայում՝ ենթարկվելով այս պետության իշխանություններին ու օրենքներին։
Այս դեպքում Հայաստանի իշխանությունները որևէ պատասխանատվություն չեն կրելու Լաչինում եւ Զաբուխայում ապրող հայերի կյանքի ու անվտանգության համար։ «Նրանք չունեն ինքնապաշտպանություն կազմակերպելու և Ադրբեջանի կազմում ապրելու կամք, ուժ։ 2020 թվականի պատերազմից հետո մեր ազգը քայքայվել է և դժվար թե կարողանա նման լոկալ ու վտանգավոր ծրագիր իրականացնել։ Ուստի մարդիկ համակերպվել են տարհանման հետ ու արդեն իրերն են հավաքում, պատրաստվում են լքել տարածքները, գրում է «Հրապարակ»-ը։
Հրատարակությունը նշում է նաև, որ ոմանք նույնիսկ շիրմաքարեր են հանում, գերեզմաններից մի բուռ հող են վերցնում նորից թաղելու, տները ապամոնտաժում, վերցնում են հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի նոր վայրում կյանքը զրոյից չսկսվի։ «Նրանց խորհուրդ է տրվում չայրել իրենց տները, քանի որ դա անիմաստ է՝ իսլամ դավանող ադրբեջանցիները, որպես կանոն, հայերի տներում չեն ապրում։ Նրանց մեկ փաստարկ էլ են բերում՝ եթե Զաբուխայում այրեք տները, ապա ի պատասխան ադրբեջանցիները կկտրեն ջուրը, լույսը, կապը։ Ի դեպ, արդեն խոսակցություններ կան, որ օգոստոսի 22-ից հոսանքազրկվելու է»,- գրում է «Հրապարակ»-ը։
Իր հերթին Զաբուխայի գյուղխորհրդի կեղծ գյուղապետ Անդրանիկ Չավուշյանը «Հրապարակ»-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ գյուղից հայերի մեկնելու գործընթացը բուռն ընթացքի մեջ է, բայց ոչ Հայաստանի իշխանությունները, ոչ էլ Ղարաբաղում անջատողական կազմավորման մնացորդները, այդպես էլ տարհանվածներին չեն առաջարկել նույնիսկ ժամանակավոր կացարան: Միաժամանակ, Չավուշյանն ընդգծել է, որ Զաբուխում բնակվող 54 ընտանիքներից միայն 7-ն են մտադիր մնալ Ղարաբաղում, մնացածը կտեղափոխվեն Հայաստան, որտեղ բնակարան ձեռք բերելու համար նրանց խոստացել են 10 մլն դրամի վկայական։ Ինքը՝ Չավուշյանը, մտադիր է տեղափոխվել Խանքենդի։
Անդրադառնալով Զաբուխայում տներ քանդելուն, որպեսզի չմնան ադրբեջանցիներին, Չավուշյանը նշել է, որ «ադրբեջանցիներըն ամեն դեպքում ամեն ինչ կքանդեն ու զրոյից կկառուցեն»։
«Չեմ կարծում, որ ադրբեջանցիները կապրեն այն տներում, որտեղ հայերն էին ապրում»,- ամփոփել է Չավուշյանը։

«Грапарак»: Баку предложил армянам остаться в Лачине и принять гражданство Азербайджана
Армянское издание «Грапарак» со ссылкой на свои источники сообщило некоторые подробности ситуации в городе Лачин и селе Забух, которые 25 августа должны вернуться под контроль Азербайджана. По данным газеты, Азербайджан не выдвигал эвакуацию армян из данных населенных пунктов в качестве непременного условия.
Газета отмечает, что Баку согласен на то, чтобы проживающие на этой территории около 350 армян продолжили жить там при условии, что они станут гражданами Азербайджана и будут жить по законам Азербайджана. Так же, например, живут армяне в Турции, подчиняясь властям и законам этого государства.
В этом случае власти Армении не будут нести никакой ответственности за жизнь и безопасность оставшихся жить в Лачине и Забухе армян. «У них нет ни воли, ни сил, чтобы организовать самооборону и жить в составе Азербайджана. После войны 2020 года наша нация сломилась и вряд ли сможет осуществить такую локальную и опасную программу. Поэтому люди смирились с эвакуацией и уже собирают вещи, готовясь покинуть территории, пишет «Грапарак».
Издание также отмечает, что некоторые даже снимают надгробные памятники, берут с могил горсть земли, чтобы перезахоронить, демонтируют дома, забирают все что возможно, чтобы в новом месте жизнь не начиналась с нуля. «Им рекомендуют не сжигать дома, поскольку это бессмысленно - азербайджанцы, исповедующие ислам, в домах армян, как правило, не живут. Им приводят еще один аргумент: если вы сожжете дома в Забухе, то в ответ азербайджанцы перекроют воду, электричество, связь. Кстати, уже ходят слухи, что с 22 августа отключат электричество», - пишет «Грапарак».
В свою очередь, фейковый глава сельсовета Забуха Андраник Чавушян в интервью «Грапараку» рассказал, что процесс переезда армян из села идет полным ходом, однако ни власти Армении, ни остатки сепаратистского образования в Карабахе так и не предложили эвакуируемым даже временного жилья. При этом Чавушян подчеркнул, что лишь 7 семей из 54, проживавших в Забухе, намерены остаться в Карабахе, остальные переедут в Армению, где им обещали сертификаты на 10 млн. драмов для приобретения жилья. Сам Чавушян намерен переехать в Ханкенди.
Касаясь уничтожения домов в Забухе, чтобы они не достались азербайджанцам, Чавушян отметил, что «азербайджанцы все равно все сносят и строят с нуля».