Հայաստանում Պուտինի հակառակորդների հավաք
Հայաստանը կրկին ոտքի է ելել իր դաշնակցի՝ Ռուսաստանի դեմ։ Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ հայկական լրատվամիջոցներում նշմարվել է Մոսկվայի հասցեին հնչող մեղադրանքներ, որում նրան կասկածում են Երևանի «Սուրմելի» առևտրի կենտրոնում պայթյուն կազմակերպելու մեջ։ Նման մեղադրանքներին կոշտ արձագանքեց Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը, սակայն Երեւանում դրանով չսահմանափակվեցին եւ մայրաքաղաքի քաղաքապետարանի մակարդակով թույլ տվեցին անցկացնել հակառուսական հանրահավաք։ Առավել ևս, ակցիան կկայանա օգոստոսի 24-ին, կարծես թե նշանավորելով Ուկրաինայում այսպես կոչված ռուսական «հատուկ ռազմական գործողության» մեկնարկի կես տարին։
Հայկական ԶԼՄ-ներում գրում են, որ բողոքի ցույցը կազմակերպում են Ռուսաստանը լքած «Կովչեգ» խմբավորման ընդդիմադիրները, որը ֆինանսավորվում է ՌԴ իշխանությունների մոլի հակառակորդ Միխայիլ Խոդորկովսկիի կողմից։ Նշենք, որ վտարանդի ընդդիմադիրների ու հասարակական գործիչների կողմից ստեղծված Ռուսաստանի հակապատերազմական կոմիտե «Կովչեգ» նախագիծը սկսել են այս տարվա մարտին։ Ռուսաստանի հակապատերազմական կոմիտեի հիմնադիրներից են ՅՈՒԿՕՍ-ի նախկին ղեկավար Միխայիլ Խոդորկովսկին, քաղաքագետներ՝ Դմիտրի Գուդկովը, Գարի Կասպարովը, Վլադիմիր Կարա-Մուրզան, տնտեսագետներ՝ Սերգեյ Գուրիևը և Սերգեյ Ալեքսաշենկոն, պատմաբան Յուրի Պիվովարովը, լրագրող Եվգենի Կիսելևը, ձեռնարկատերերներ՝Բորիս Զիմինը և Եվգենի Չիչվարկինը, գրող Վիկտոր Շենդերովիչը։
Երևանում միջոցառումը, ինչպես բացահայտ հայտարարել են դրա կազմակերպիչները, ուղղված է «ռազմական հատուկ գործողության դեմ և ռուսական պետության ղեկավարի հրաժարականի օգտին»։ Դրանով հանդերձ Երեւանի քաղաքապետարանում հավանաբար գիտեին ակցիայի նպատակների մասին, թե ինչ կարգախոսներ են այնտեղ հնչեցնելու, սակայն, այնուամենայնիվ, համաձայնվել են դրա անցկացմանը։ Մոսկվան, տրամաբանորեն, բացատրություն կպահանջի և Երևանին կհիշեցնի, թե ինչպես պետք է իրեն պահի դաշնակիցը։ Թե ինչ տեսքով դա կարտահայտվի՝առայժմ հարց է։
Ռուսաաստանի միջազգային հարցերով խորհրդի փորձագետ Քյամրան Հասանովը Caliber.Az-ի թղթակցի հետ զրույցում չի բացառել, որ Մոսկվան կարձագանքի հակառաուսական ցույցը դատապարտող ինչ-որ դիվանագիտական նոտայով։
«Բայց միայն այն դեպքում, եթե հանրահավաքը լայնածավալ լինի»,- պարզաբանում է Ք. Հասանովը։ -Այսինքն, եթե ցույցին հավաքվեն մի երկու տասնյակ մարգինալներ, ապա Ռուսաստանը դժվար թե դրան ուշադրություն դարձնի։ Այնուամենայնիվ չի բացառվում, որ փակ խողովակներով ազդանշաններ հնչեն այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունը աչք է փակում հակակրեմլյան դրսեւորումների վրա։ Այդուհանդերձ, բողոքի ակցիայի կազմակերպիչները Ռուսաստանից փախածներ են, ովքեր երկիրը լքել են, որպեսզի փրկեն իրենց ֆինանսական վիճակը։ Այլ կերպ ասած՝ հանրահավաքի նախաձեռնողները հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ են, սակայն դրան կարող են միանալ նաեւ այն հայերը, ովքեր Ռուսաստանի Դաշնությանը մեղադրելով «Սյւրմելի» առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի մեջ։ Սակայն, ամեն դեպքում, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիտմամբ է թույլ տվել անցկացնել նման հանրահավաք։ Սա ունի չափազանց տարօրինակ տեսք. Ռուսաստանը ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի դաշնակից է, իսկ Երևանում իշխանությունների համաձայնությամբ հակառուսական հանրահավաք է անցկացվում»։
Հարցին, թե Հայաստանում հակառուսական հիստերիան տեղավորվում է արդյոք Ռուսաստանի Դաշնության և Արևմուտքի առճակատման ընդհանուր համատեքստում, Ք. Հասանովը նշել է, որ համատեքստը տեսանելի է այն առումով, որ Փաշինյանը փորձում է հավասարակշռել Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև, բայց առաջինի նկատմամբ ակնհայտ շեղվածությամբ։
«Հայաստանը նորմալ հարաբերություններ է պահպանում արևմտյան երկրների ղեկավարության հետ, իսկ նրանց շատ է հարկավոր, որպեսզի Երևանը նույնպես միանա հակառուսական պատժամիջոցներին։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը Հայաստանին նույնիսկ կոնկրետ ցուցակի մեջ է մտցրել՝ սպառնալով կոշտ քայլերի դիմել, եթե նա չափազանց շատ ներողամիտ լինի Մոսկվային: Դե, Փաշինյանը տալով հակառուսական միջոցառում անցկացնելու թույլտվությունը, այդպիսով իր արևմտյան կուրատորներին ցույց է տալիս, որ Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է և չի կառչում Ռուսաստանից։ Այսինքն վարչապետը ցանկանում է լավ հարաբերություններ պահպանել Արեւմուտքի հետ՝ չնայած նրան, որ Հայաստանի դաշնակիցը կոնֆլիկտի մեջ է նրա հետ»,- եզրափակել է քաղաքագետը։

В Армении слет противников Путина
Армения снова ополчилась на своего союзника - Россию. Все началось с того, что в армянских СМИ замелькали обвинения в адрес Москвы, где ее подозревают в организации взрыва в ереванском торговом центре «Сюрмели». Посольство РФ в Армении жестко отреагировало на подобные обвинения, но в Ереване на этом не остановился и на уровне столичной мэрии разрешили провести антироссийский митинг. Более того, акция состоится 24 августа, как бы знаменуя полугодие с начала так называемой российской «специальной военной операции» в Украине.
В армянских СМИ пишут, что протестную манифестацию организуют покинувшие Россию оппозиционеры из группы «Ковчег», которая финансируется Михаилом Ходорковским, ярым противником российской власти. Отметим, что Антивоенный комитет России, созданный оппозиционерами и общественными деятели в эмиграции, в марте этого года запустила проект «Ковчег». Среди учредителей Антивоенного комитета России – бывший глава ЮКОСа Михаил Ходорковский, политики Дмитрий Гудков, Гарри Каспаров, Владимир Кара-Мурза, экономисты Сергей Гуриев и Сергей Алексашенко, историк Юрий Пивоваров, журналист Евгений Киселев, предприниматели Борис Зимин и Евгений Чичваркин, писатель Виктор Шендерович.
Мероприятие в Ереване, как открыто заявили его организаторы, направлено «против военной спецоперации и за отставку главы российского государства». При этом в мэрии Еревана наверняка знали о целях акции и о том, какие лозунги там будут звучать, но всё же дали согласие на ее проведение. Москва, по логике, потребует объяснений и напомнит Еревану, как должен вести себя союзник. В какой форме это выразится – пока вопрос.
Эксперт Российского совета по международным делам Кямран Гасанов в беседе с корреспондентом Caliber.Az не исключает, что в качестве реакции со стороны Москвы будет какая-то дипломатическая нота с осуждением антироссийского митинга.
«Но только в том случае, если митинг будет масштабным, - уточняет К.Гасанов. - То есть если на акцию соберется пара десятков маргиналов, то Россия вряд ли обратит на это внимание. Тем не менее не исключено, что по закрытым каналам будут сигналы с претензиями на то, что правительство Армении закрывает глаза на антикремлевские проявления. Все-таки организаторами протестной акции являются беглецы из России, которые покинули страну, чтобы спасти свое финансовое положение. Иными словами, инициаторами митинга являются в большей степени граждане РФ, но к нему могут подключиться и армяне, которые обвиняют РФ во взрывах в ТЦ «Сюрмели». Однако, как бы то ни было, премьер-министр Армении Никол Пашинян неспроста разрешил провести такой митинг. Это смотрится крайне странно: Россия - союзник Армении по ОДКБ и ЕАЭС, а в Ереване проходит по согласию властей антироссийский митинг».
На вопрос, вписывается ли антироссийская истерия в Армении в общий контекст противостояния РФ и Запада, К. Гасанов указал, что контекст проглядывается в том смысле, что Пашинян пытается балансировать между Западом и Россией, но с очевидным уклоном в сторону первого.
«Армения сохраняет нормальные отношения с руководством западных стран, а им очень нужно, чтобы Ереван тоже подключился к антироссийским санкциям. Министерство финансов США даже внесло Армению в определенный список, угрожая тем самым жесткими действиями, если она будет слишком потакать Москве. Ну и Пашинян, дав разрешение на проведение антироссийского мероприятия, таким образом показал своим западным кураторам, что Армения демократическая страна и она не цепляется за Россию. То есть премьер хочет сохранить хорошие отношения с Западом несмотря на то, что союзник Армении с ним в конфликте», - заключил политолог.