Քաղաքականություն  26 Ապրիլի 2024 - 18:17
Ապրիլի 25-ին Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևն անհիմն է և ակնհայտորեն խեղաթյուրում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն։ Նա ընդգծել է, որ նման միակողմանի և կողմնակալ փաստաթղթերի ընդունումը՝ առանց համարժեք գնահատականի, վաղուց արդեն սովորական է դարձել Եվրախորհրդարանի համար։
«Այս քայլը ոչ այլ ինչ է, քան մի շարք եվրոպական ուժերի բացահայտ քաղաքական պատվեր, որն ուղղված է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հետագա վատթարացմանը։ Եվրախորհրդարանի որոշ խմբերի անդամներ, առաջնորդվելով միայն սեփական նկատառումներով և անձնական շահերով, զբաղված են Ադրբեջանում իրավիճակի խեղաթյուրված պատկերացում ստեղծելով։ Այս կարգի փաստաթղթերի ընդունումը խրախուսողների նպատակն է նաև՝ ուշադրությունը շեղել եվրոպական հասարակության իսկապես հրատապ սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական խնդիրներից: Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու կոչերը միայն բարդացնում են մեր երկրի և Եվրամիության հարաբերությունները. Եվրախորհրդարանին ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում՝ դադարեցնել միջամտությունը Ադրբեջանի դատական գործընթացներին և ներքին գործերին»,- ասել է Ա.Հաջիզադեն։

ПОЛИТИКА  26 Апреля 2024 - 12:17
Резолюция, принятая Европейским парламентом 25 апреля, необоснованна и явно искажает ситуацию с правами человека в Азербайджане.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил глава пресс-службы МИД Айхан Гаджизаде. Он подчеркнул, что принятие таких односторонних и предвзятых документов без адекватной оценки давно стало обычным явлением для Европарламента.
«Этот шаг не что иное, как откровенный политический заказ ряда европейских сил, направленный на дальнейшее ухудшение отношений с Азербайджаном. Члены определенных групп Европарламента, руководствуясь лишь своими соображениями и личными интересами, заняты продвижением искаженной картины о ситуации в Азербайджане. Намерение поощряющих принятие документов такого рода также состоит в том, чтобы отвлечь внимание от действительно насущных социально-экономических и политических проблем европейского общества. Призывы к санкциям против Азербайджана только осложняют отношения между нашей страной и Европейским союзом. Еще раз призываем Европейский парламент прекратить вмешательство в судебные процессы и внутренние дела Азербайджана», - заявил А.Гаджизаде.