Քաղաքականություն  07 Մայիսի 2024 - 12:34
Ադրբեջանն ու Սլովակիան քննարկում են Ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագրի ստորագրման հնարավորությունը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում Ադրբեջան-Սլովակիա գործարար համաժողովում հայտարարել է Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը։
Նախարարն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին կարևոր ջանքեր են գործադրվել երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ. «Մեր իրավական բազան ընդլայնվել է, ստորագրվել է 11 երկկողմ փաստաթուղթ։ 2021 թվականի հոկտեմբերին Ադրբեջանի և Սլովակիայի Հանրապետության կառավարությունների միջև ստորագրվել է տնտեսական համագործակցության համաձայնագիր, որն ընդգրկում է արդյունաբերությունը, շինարարությունը, տրանսպորտը, լոգիստիկան, ներդրումների խթանումը, էներգետիկան և այլ ոլորտներ»։
Ջաբբարովը նաև նշել է, որ այս համաձայնագիրը ամուր հիմք է ստեղծել երկու երկրների միջև տնտեսական գործընկերության համար։

ПОЛИТИКА  07 Мая 2024 - 10:18
Азербайджан и Словакия рассматривают возможность подписания Совместной декларации о стратегическом партнерстве.
Как сообщает Report, об этом заявил министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров на Азербайджано-словацком бизнес-форуме в Баку.
Министр подчеркнул, что за последние годы предприняты важные усилия по укреплению двусторонних отношений: «Наша правовая база расширилась, подписаны 11 двусторонних документов. В октябре 2021 года подписано соглашение об экономическом сотрудничестве между правительствами Азербайджана и Словацкой Республики, охватывающее промышленность, строительство, транспорт, логистику, продвижение инвестиций, энергетику и другие области».
Джаббаров также отметил, что данное соглашение создало прочную основу для экономического партнерства между двумя странами.