Ղարաբաղ  07 Մայիսի 2024 - 17:20
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում կայացած Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) 4-րդ երկխոսության ժամանակ հայտարարել է՝ Ադրբեջանի փոխվարչապետ, Կայուն զարգացման ազգային համակարգող խորհրդի նախագահ Ալի Ահմեդովը։
Ահմեդովը հիշեցրել է, որ օկուպացիայի տարիներին Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքներում ավելի քան մեկ միլիոն հակահետևակային ական է տեղադրել.
«Չնայած պատերազմն ավարտվել է, Ադրբեջանը շարունակում է պայքարել ականային խնդրի դեմ։ Մարդիկ զոհվում կամ վիրավորվում են ականներից։ Կարծում եմ, որ ականային խնդրի շուրջ Ադրբեջանի բարձրացրած հարցերը հաշվի կառնվեն ՄԱԿ-ի կողմից, և քաղաքակիրթ աշխարհը աչք չի փակի դրա վրա։ Ադրբեջանը հանդես է եկել ՄԱԿ-ի օրակարգում ականազերծումը ներառելու նախաձեռնությամբ՝ որպես կայուն զարգացման 18-րդ նպատակ։ Աշխարհի մեկ երրորդը տուժում է ականային վտանգից, վստահ եմ, որ այդ երկրները կաջակցեն Ադրբեջանին»։

КАРАБАХ  07 Мая 2024 - 11:20
Как сообщает Report, об этом сообщил вице-премьер Азербайджана, председатель Национального координационного совета по устойчивому развитию Али Ахмедов на 4-м диалоге по целям устойчивого развития (ЦУР) в Баку.
Ахмедов напомнил, что за годы оккупации Армения заложила более миллиона противопехотных мин на азербайджанских территориях:
«Хотя война закончилась, Азербайджан продолжает бороться с минной проблемой. Люди гибнут или получают ранения при подрыве на минах. Верю, что вопросы, поднятые Азербайджаном по минной проблеме, будут учтены ООН, и цивилизованный мир не будет закрывать на это глаза. Азербайджан выдвинул инициативу о добавлении разминирования в повестку ООН в качестве 18-й цели устойчивого развития. Треть мира страдает от минной угрозы, уверен, что эти страны поддержат Азербайджан».