Տարածաշրջան  07 Մայիսի 2024 - 15:44
«Այն ֆոնին, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը և միջազգային գործընկերները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացը, կան երկրներ, որոնք լռում են։ Եվ սա մեզ հիմնավոր կասկած է հարուցում, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, բխում է ոչ իրենց շահերից, ոչ մի արձագանք չկա շատ մտերիմ գործընկերների կողմից, ինչը ենթադրություններ անելու տեղիք է տալիս»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին մայիսի 7-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցներում հայտարարել է՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը։
Նա հիշեցրել է, որ գործընթացը ողջունել են Իրանը և Վրաստանը։ «Երբ ասում ենք, որ սահմանազատման և սահմանագծմման շարժումն ու գործընթացը կարող են օգտագործել այլ երկրներ, որոնք չեն ցանկանում այս գործընթացը, մենք նաև հիմք ենք ընդունում նաև այն, թե ինչպես են նրանք արձագանքում այս գործընթացին»,- հավելել է պատգամավորը։ Վարդանյանը նշել է, որ կան երկրներ, որոնք ընդհանրապես չեն արձագանքել:
Նրա խոսքով, եթե ուշադրություն դարձնեք այն մարդկանց, ովքեր ներգրավված են բողոքի շարժման մեջ, ապա նրանցից շատերը սերտ կապեր ունեն երրորդ երկրների հետ։
Պատգամավորը ենթադրել է, որ ընդդիմությունը խաղում է մարդկանց էմոցիաների հետ՝ սա համարելով վտանգավոր երեւույթ։ «Ես Կիրանցից եմ (Գյունեյ-խմբ.) Ամեն ինչ լսում եմ, բացի սահմանազատման և սահմանագծմման հետ կապված հարցից։ Հնչում են էմոցիոնալ հայտարարություններ, որոնք իրականում ոչ մի հիմք չունեն։ Եթե առանց էմոցիաների քննարկումներ անցկացնենք, ապա ավելի արդյունավետ կլինի»,- նշել է նա։
Նրա կարծիքով՝ գործողությունների միջոցով փորձ է արվում ոչ այնքան լուծել գյուղացիների անվտանգության խնդիրը, որքան գյուղում կանխել անվտանգ միջավայրի ձևավորումը։
«Հայաստանի քաղաքացիներին պետք է առանց զգացմունքների բացատրել սահմանազատման և սահմանագծման անցկացման անհրաժեշտությունը»,- ընդգծել է Վարդանյանը։

РЕГИОН  07 Мая 2024 - 12:29
«На фоне того, что генсек ООН, международные партнеры высоко оценили процесс делимитации между Арменией и Азербайджаном, есть страны, которые молчат. И это у нас вызывает обоснованные подозрения о том, что происходящее не исходит из их интересов, нет реакции от очень близких партнеров, что дает основание делать предположения».
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом на традиционных брифингах в Национальном собрании Армении 7 мая заявил депутат от правящей партии «Гражданский договор» Владимир Варданян.
Он напомнил, что процесс приветствовали Иран и Грузия. «Когда мы говорим, что движение и процесс делимитации и демаркации могут быть использованы другими странами, которые не хотят этого процесса, мы берем за основу также и то, как они реагируют на этот процесс», — добавил депутат. Варданян заметил, что есть страны, которые вообще не отреагировали.
По его оценке, если обратить внимание на лиц, которые вовлечены в протестное движение, то многие из них имеют тесные связи с третьими странами.
Депутат предположил, что оппозиция играет на эмоциях людей, назвав это опасным явлением. «Я из Киранца (Гюней — ред.) слышу все, кроме вопроса в связи с делимитацией и демаркацией. Звучат эмоциональные заявления, не имеющие под собой фактических оснований. Если мы проведем обсуждения без эмоций, то оно пройдет эффективнее», — отметил он.
По его мнению, путем акций делаются попытки не столько решить проблему безопасности сельчан, а воспрепятствовать формированию безопасной среды в селе.
«Гражданам Армении нужно без эмоций объяснять необходимость проведения делимитации и демаркации», — подчеркнул Варданян.