Հարցազրույց  06 Մայիսի 2024 - 17:20
Ռուսաստանը Հայաստանի նկատմամբ կիրառում է դիվանագիտական ճնշման նոր մարտավարություն՝ ըստ երեւույթին, այդ կերպ փորձելով հասկացնել Երեւանին։ Ինչպես վերջերս կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, «Հայաստանը շարունակում է մնալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) լիիրավ մասնակից, և պետք է կրի համապատասխան պարտավորություններ»։ Դրանով հանդերձ նա հասկացրել է, որ Մոսկվան չի կառչում Երևանից և ՀԱՊԿ-ի ապագան տեսնում է նաև առանց իր ձեռքից գնացած «կրտսեր եղբոր» մասնակցության։ «Մենք հաստատապես համոզված ենք, որ ցանկացած դասավորության դեպքում ՀԱՊԿ-ն կա և կմնա որպես Եվրասիայում անվտանգության, ինչպես նաև նրա անդամ պետությունների անվտանգության ապահովման համար պատասխանատու արդյունավետ կառույց»,- հայտարարել է Զախարովան։
Եվ այսպես. ինչի՞ն է ուղղված Զախարովայի ուղերձը և այն կարող է արդյո՞ք երերել Երևանը։ Այս հարցով Caliber.Az-ի թղթակիցը դիմել է ռուսաստանցի փորձագետներին:
Քաղաքագետ Վլադիսլավ Գերդինի կարծիքով, կա այնպիսի զգացողություն, որ Մոսկվան Զախարովայի շուրթերով փորձում է երկակի խաղ խաղալ. մի կողմից ճնշում է Երեւանի վրա՝ հիշեցնելով նրա պարտավորությունները, մյուս կողմից՝ լայն ժեստեր է անում, նշելով, որ Ռուսաստանը օբյեկտիվ է և ընտրության իրավունք է տալիս հայ գործընկերներին։
«Այսպես, օրինակ, Զախարովան իսկապես մի տեսակ ձգտել է հասկացնել, որ Մոսկվան դեսպոտ չէ և ամեն ինչ հասկանում է։ Եվ ինքնորոշման հնարավորություն է տալիս Երեւանին։ Մասնավորապես, Զախարովան ասել է, որ առաջվա պես կասկածի տակ չի դնում՝ իրենց արտաքին քաղաքական կուրսը ինքնուրույն որոշելու հայ գործընկերների ինքնիշխան իրավունքը, այդ թվում նաև կազմակերպության հետագա աշխատանքի համատեքստում, և նույնիսկ հիշեցրել է, որ կանոնադրության 19-րդ հոդվածը ամրագրում է դաշինքից դուրս գալու հնարավորություն։ Իմ կարծիքով, Կրեմլը որոշել է լրջորեն փոխել մարտավարությունը և դադարեցնել Երևանին թախանձել, իսկ փոխարենը բացել մուտքի դուռը և ցույց տալ, որ առանց նրան էլ կարող են գլուխ հանել։ Այս համատեքստում Կրեմլը ավելի հավանական է, որ անցնի ուժեղ փաստարկների լեզվին՝ հասկացնելով, որ արդեն ժամանակն է ինչ-որ կոնկրետ որոշումներ կայացնել, ավելի հստակ ընտրելով կողմը, այլ ոչ թե պոչը մերթ դեպի Ռուսաստան, մերթ դեպի Արևմուտք խաղացնել: Այսինքն՝ եթե դուք մեզ հետ եք, ապա բարեհաճեք կատարել ձեր պարտավորությունները ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում և չկոտրատվել, իսկ եթե ոչ՝ խնդրեմ ահա ելքը, առանց ձեզ էլ մի կերպ գլուխ կհանենք»,- պարզաբանել է քաղաքագետը։
Ճիշտ է, նրա խոսքով, զգացողություն կա, որ այս ուղերձը Երևանին առայժմ հասցեագրվում է բավականին մեղմ ձևով, Մոսկվան չնայած և ճնշում է գործադրում Երևանի վրա, բայց այդ ճնշումը կրիտիկական չէ։
«Ինձ թվում է, որ այս նոր մոտեցման մեջ շատ բան պայմանավորված է նաև նրանով, որ Մոսկվայի դիրքորորշումը Երևանի նկատմամբ ամրապնդվել է Արևմուտքի նոր պահանջների պատճառով։ Փորձագետները նշում են, որ Վաշինգտոնը և ԵՄ-ն մասամբ վերանայել են իրենց պահանջները Հայաստանի նկատմամբ և այլևս չեն պնդում Մոսկվայի հետ արագ խզելու վրա, այլ կոչ են անում դա անել մեղմ և աստիճանաբար. օրինակ՝ Երևանին ամենևին էլ խորհուրդ չի տրվում լքել ԵԱՏՄ-ն և նույնիսկ ՀԱՊԿ-ի դեպքում էլ առանձնապես չշտապել։ Այնպիսի զգացողություն կա, որ Արևմուտքը, ինչպես միշտ, վերաբերվել է իր ծեծված ձևով: նախ որքան հնարավոր է առավելապես գրավել է իր կողմը, իսկ հետո սկսել է աստիճանաբար «միաձուլել» իր գործընկերոջը, երբ նա կատարել է իր մի շարք պարտավորությունները։ Այսինքն, Արևմուտքը հիմա լիովին գոհ է Հայաստանի գործողություններից և Ռուսաստանից հեռու մնալու դինամիկայից և, ըստ երևույթին, վախեցել է պատասխանատվությունից, երբ հետկուլիսային բանակցություններում ուրախության արցունքներով իր արևմտյան գործընկերների վզին փաթաթված Հայաստանը չի մոռացել դրանով հանդերձ հանձնել նաև պահանջների ցանկը՝ որպես դավաճանության և ռազմավարական գործընկերության փոփոխության համար վճար։ Կարծես թե Հայաստանի ախորժակը մեծանում է, իսկ Արևմուտքը չի ցանկանում անհարկի պարտավորություններ ստանձնել Երևանի հանդեպ։ Արևմուտքը որոշել է, որ Հայաստանը՝ չափազանց թանկ խաղալիք է, իսկ Մոսկվայում, մինչդեռ, միշտ պատրաստ են վերցնել այն։ Եվրոպան և ԱՄՆ-ը չեն կարող Հայաստանին իրենց հաշվին պահել, եթե Ռուսաստանը կտրուկ խզի հարաբերությունները և Երևանը թողնի առանց տնտեսական նախապատվությունների, ահա թե ինչ են շատ լավ հասկանում պրագմատիկ Արևմուտքում»,- վստահ է Վ. Գերդինը։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես համարում է ռուս քաղաքագետ, գրող, հրապարակախոս Կիրիլ Սիտնիկովը՝ Երևանի բոլոր աշխարհաքաղաքական խաղերը հաշվի չեն առնում ամենակարևորը՝ հայ ժողովրդի կարիքները։ Երևանի հավակնությունները չափազանց մեծ են, սակայն ռազմավարական գործընկերոջ և գլխավոր դաշնակցի փոփոխության նման փորձերը հաճախ ոչ թե լավ բանի են հանգեցնում, այլ հանգեցնում են միայն ձախողման։ Որովհետեւ նման մանեւրները, նրա կարծիքով, պետք է անցկացվեն միանգամայն զգույշ՝ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հաշվառմամբ, իսկ այս դեպքում այն բացարձակապես Երվանի օգտին չէ։
«Ինձ թվում է, որ Հայաստանը լրջորեն գերագնահատում է իր հնարավորությունները, երբ փորձում է այդպես շանտաժի ենթարկել Ռուսաստանին՝ հենվելով այն բանի վրա, որ Մոսկվայի համար հիմա ձեռնտու չէ կոշտ և կտրուկ խզել Երևանի հետ, պատժել Արևմուտքի հետ հարաբերություններ կառուցելու, դաշնակցային իդեալներ դավաճանելու համար։ Փաշինյանի խաղերը շատ բացահայտ բլեֆ են, և Զախարովայի վերջին հայտարարությունը՝ իրականում դրա մասին նրան հերթական հիշեցումն է։ Փաշինյանը ակնհայտորեն թերագնահատում է իրավիճակը։
Դե և ամենակարեւորը՝ նման կտրուկ շրջադարձերով նա հայ ժողովրդին վերածում է աշխարհաքաղաքական խաղում իր փորձերի պատանդի։ Մինչդեռ Ուկրաինայի փորձը Փաշինյանին ակնհայտորեն չի համոզել, որ չարժե առանձնապես կատակել Մոսկվայի հետ, այդ ամենը կարող է վեջանալ բավականին ողբալի։ Ինչ-որ պահ Արեւմուտքը պարզապես կփոխի առաջնահերթությունները եւ Երեւանին մենակ կթողնի զայրացած Մոսկվայի հետ։ Այնպես որ, իմ կարծիքով, Փաշինյանը պետք է ուշադիր վերլուծի Ռուսաստանի ԱԳՆ-ից եկող յուրաքանչյուր մեջբերում, նույնիսկ եթե այն առաջին հայացքից լցված չէ անմիջական սպառնալիքներով։ Երևանը պետք է ավելի շատ մտածի իր ժողովրդի մասին, որը Մոսկվայի պատժամիջոցների հետևանքով Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի կտրուկ վատթարացման արդյունքում կարող է չդիմանալ աշխարհաքաղաքական նման փորձերին և կազմակերպել ևս մեկ հեղափոխություն։ Հայաստանի բնակիչները՝ ոչ մի տեղ չշտապող ավտոբուսի ուղևորներ են, և կարծես թե, նրանք սկսում են դա գիտակցել»,- ասել է Կ. Սիտնիկովը։

ИНТЕРВЬЮ  06 Мая 2024 - 11:15
Россия применила новую тактику дипломатического давления на Армению, по всей видимости, пытаясь таким образом достучаться до Еревана. Как заявила на недавнем брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова, «Армения продолжает оставаться полноправным участником, членом Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), и должна нести соответствующие обязательства». При этом она дала понять, что Москва не цепляется за Ереван и видит будущее ОДКБ и без участия отбившегося от рук «младшего брата». «Мы твердо убеждены, что при любых раскладах ОДКБ есть и останется эффективной структурой, ответственной за поддержание безопасности в Евразии, а также безопасности ее государств-членов», — заявила Захарова.
Итак, на что направлен посыл Захаровой и может ли он встряхнуть Ереван? С этим вопросом корреспондент Caliber.Az обратился к российским экспертам.
По мнению политолога Владислава Гердина, есть ощущение, что Москва устами Захаровой пытается играть в двойную игру: с одной стороны, давит на Ереван, напоминая об обязательствах, с другой, делает широкие жесты, отмечая, что Россия объективна и предоставляет право выбора армянским партнерам.
«Так, например, Захарова действительно вроде бы старалась дать понять, что Москва не деспот и всё понимает. И дает Еревану возможность на самоопределение. В частности, Захарова сказала, что по-прежнему не ставит под сомнение суверенное право армянских партнеров самостоятельно определять свой внешнеполитический курс, в том числе и в контексте дальнейшей работы организации, и даже напомнила, что статья 19 устава закрепляет возможность выхода из объединения. На мой взгляд, в Кремле решили серьезно сменить тактику и перестать упрашивать Ереван, а вместо этого приоткрыть входную дверь и показать, что и без него обойдутся. В этом контексте Кремль скорее переходит на язык сильных аргументов, давая понять, что уже пора принимать какие-то конкретные решения, более четко выбирая сторону, а не вилять хвостом то России, то Западу. То есть, если вы с нами, то извольте выполнять обязательства в рамках ОДКБ и не кривляться, а если нет — просим на выход, как-нибудь разберемся без вас», — пояснил политолог.
Правда, по его словам, есть ощущение, что пока этот месседж адресуется Еревану в достаточно мягкой форме, Москва хоть и давит на Ереван, но это давление не критическое.
«Мне кажется, что многое в этом новом подходе связано и с тем, что позиция Москвы сейчас усилилась ввиду новых требований Запада в отношении Еревана. Эксперты отмечают, что Вашингтон и ЕС частично пересмотрели свои требования к Армении и уже не настаивают на быстром разрыве с Москвой, а призывают делать это мягко и поэтапно: например, Еревану совсем не рекомендуется покидать ЕАЭС и даже с ОДКБ особо не спешить. Есть ощущение, что Запад поступил, как и всегда, по своей избитой форме: вначале максимально привлек на свою сторону, а потом начал поэтапно «сливать» партнера, когда тот выполнил ряд своих обязательств. То есть Запад сейчас вполне доволен действиями Армении и динамикой дистанцирования от России и, по всей видимости, испугался ответственности, когда в переговорах за кулисами армянская сторона, кинувшись на шею западным партнерам со слезами радости, не забыла при этом вручить и список требований как плату за предательство и смену стратегического партнерства. Сдается, что аппетиты Армении растут, а Запад не желает брать на себя излишние обязательства перед Ереваном. Запад решил, что Армения — слишком дорогая игрушка, а в Москве между тем всегда готовы ее подобрать. Европа и США не смогут содержать Армению за свой счет, если Россия резко разорвет отношения и оставит Ереван без экономических преференций, вот что очень хорошо понимают на прагматичном Западе», — уверен В. Гердин.
В то же время, как считает российский политолог, писатель и публицист Кирилл Ситников, все геополитические игры Еревана не учитывают главного — нужд армянского народа. Амбиции Еревана крайне велики, однако подобные эксперименты по смене стратегического партнера и главного союзника чаще всего к добру не приводят, а оборачиваются лишь крахом. Потому что такие маневры, по его мнению, должны проводиться весьма осторожно, с учетом геополитической обстановки, а в данном случае она совершенно не в пользу Еревана.
«Мне кажется, Армения серьезно переоценивает свои возможности, когда вот так пытается шантажировать Россию, полагаясь на то, что Москве сейчас невыгодно жестко и резко рвать с Ереваном, наказывать за выстраивание отношений с Западом, продажу союзнических идеалов. Игры Пашиняна — это весьма откровенный блеф, и недавнее заявление Захаровой — вообще-то очередное ему об этом напоминание. Пашинян явно недооценивает ситуацию.
Ну и главное — такими пируэтами он превращает армянский народ в заложника его экспериментов в геополитической игре. Притом опыт Украины явно не убедил Пашиняна, что особо шутить с Москвой не стоит, всё может закончиться весьма плачевно. В какой-то момент Запад просто сменит приоритеты и оставит Ереван наедине с разгневанной Москвой. Так что, на мой взгляд, Пашиняну стоит тщательно анализировать каждую цитату, исходящую от российского МИД, даже если она на первый взгляд не наполнена прямыми угрозами. Еревану стоит больше думать о своем народе, который может в результате резкого ухудшения экономического положения Армении вследствие санкций Москвы не выдержать такие геополитические эксперименты, и устроить еще одну революцию. Жители Армении — это пассажиры автобуса, который мчится в никуда, и, похоже, они сами это начинают осознавать», — сказал К. Ситников.