Քաղաքականություն  07 Մայիսի 2024 - 15:30
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ բուլղարական լրատվամիջոցներին հղումով, այցի ընթացքում նախատեսվում է համատեղ հռչակագրի ստորագրում՝ Ադրբեջանի և Բուլղարիայի միջև ռազմավարական գործընկերության ամրապնդման վերաբերյալ։
Ռ.Ռադևի Բաքու այցի նպատակն է՝ ամրապնդել և խորացնել երկկողմ ռազմավարական գործընկերությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, ներառյալ տնտեսությունը, էներգետիկան, բարձր տեխնոլոգիաները, նորարարությունները, տրանսպորտը և զբոսաշրջությունը:
Բուլղարիայի նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում կընդգրկվեն՝ էներգետիկայի նախարարի պաշտոնակատարը, Ազգային ժողովում Բուլղարիա-Ադրբեջան բարեկամության խմբի նախագահը, բիզնեսի ներկայացուցիչներ։

ПОЛИТИКА  07 Мая 2024 - 12:46
Как передает Caliber.Az со ссылкой на болгарские СМИ, в ходе визита планируется подписание совместной декларации об укреплении стратегического партнерства между Азербайджаном и Болгарией.
Целью визита Р.Радева в Баку является укрепление и углубление двустороннего стратегического партнерства в сферах, представляющих взаимный интерес, среди которых экономика, энергетика, высокие технологии, инновации, транспорт и туризм.
В состав делегации, возглавляемой президентом Болгарии, войдут исполняющий обязанности министра энергетики, председатель группы дружбы Болгария-Азербайджан в Национальном Собрании и представители бизнеса.
В ходе визита в Азербайджан главу болгарского государства будет сопровождать его супруга Десислава Радева.