Վերլուծություն  07 Մայիսի 2024 - 19:16
Հայաստանում գործող իշխանության և ռևանշիստների միջև ներկայումս նկատվող առճակատումը պետք է մեկնաբանել նաև որպես աշխարհայացքային կոնֆլիկտ նրանց միջև, ովքեր ապագային նայում են ոչ այնքան որպես սեփական, այլ ավելի շուտ որպես պետական, և նրանց, ովքեր կառչում են անցյալի առասպելներից՝ նրանց մեջ տեսնելով իրենց գոյության երաշխիքը։ Այս կապակցությամբ հիշենք Հայաստանի վարչապետի այս տարվա ապրիլի 10-ի ամպագոռգոռ հայտարարությունը։ Այդ ժամանակ, Ազգային ժողովում ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության (2021-2026թթ.) 2023 թվականի ծրագրի ընթացքի և արդյունքների մասին հաշվետվությունը, նա հստակ և պարզորոշ մատնանշեց, որ առասպելական «պատմական Հայաստանը» և իրական Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում են անտագոնիստներ, և առաջինը լրջագույն սպառնալիքներ է ստեղծում երկրորդի համար։ Այս հայտարարությունը, իր բոլոր ուշացումով հանդերձ՝ շատ հայերի համար դարձավ ջինջ օրվա ամպրոպ:
«Ոչ ոք չի կարող պատմական Հայաստանը սիրել ավելի շատ, քան ես։ Բայց ես, որպես վարչապետ հրաժարվում եմ պատմական Հայաստանը սիրել ավելի շատ, քան Հայաստանի Հանրապետությունը։ Ես ընդհանրապես հրաժարվում եմ ինչ-որ բան ավելի շատ սիրել, քան իրական Հայաստանը»,- այն ժամանակ ճշտել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Այո, նա անմիջապես չի եկել այս մտքին։ Այո, մենք հիանալի հիշում ենք նրա բոլոր սադրիչ հայտարարություններն ու քայլերը, որոնք հանգեցրին 44-օրյա պատերազմին։ Բայց այս հոդվածում մենք չենք պատրաստվում քննարկել այն պատճառների մասին, որոնց համար Փաշինյանը իրականացրեց այդ քայլերը՝ սիրախաղ անելով ղարաբաղյան խունտայի հետ և խաղալով «միացումի» և «արցախի» մասին հայկական առասպելներով։ Շատ ավելի կարևոր է արձանագրել այն, որ Փաշինյանը բացահայտ խոստովանել է Հայաստանի Հանրապետությանը այդ բոլոր առասպելներին զոհաբերելու ճանապարհով գնալու վտանգը, որոնք միշտ սնուցվել են Հայ առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) կողմից։ Այո, նորից ստիպված եմ հիշեցնել այն մասին, որ 1988 թվականի փետրվարի 25-ին Վազգեն Առաջինը՝ այն ժամանակվա ԼՂԻՄ-ը Հայաստանին միացնելու պահանջով բաց նամակ է ուղարկել Միխայիլ Գորբաչովին։ Շատ քչերն են հիմա այդ մասին հիշում, բայց Հայաստանում այդ բուռն տարիներին կային նաև այնպիսիք, ովքեր դեմ էին «մյացումի» գաղափարին՝ դրա մեջ տեսնելով հանրապետության ապագայի համար դանդաղեցված գործողությամբ ռումբ։ Եվ հատկապես ՀԱԵ-ն էր, որ այն ժամանակ իր վրա վերցրեց հայ հասարակությանը հիմարացնելու առաքելությունը՝ քարոզելով Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջատիրության գաղափարը։
Անցյալի այս փաստը պետք է հիշել ներկան գնահատելու համար։ «Երևանի դեմ երթը» լայնորեն փիառ անող մարդկանց փոքր խմբի ղեկավարը Հայ առաքելական եկեղեցու Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն է։ Հայկական ԶԼՄ-ները արդեն ապացուցել են, որ փարաջայով այս սադրիչի թիկունքում կանգնած է Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Ընդգծվում է, որ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը վաղուց է զբաղվում քաղաքական գործունեությամբ՝ քողարկվելով կրոնով, այդ թվում նաև դեռևս 2022 թվականից ակտիվ ելույթ ունենալով Քոչարյան դաշինքի հանրահավաքներին։ Այստեղ միանգամայն խելամիտ է հարց տալ այն մասին, թե որքանո՞վ է օրինական հանդիսանում ՀԱԵ-ի այդչափ բացահայտ միջամտությունը աշխարհիկ գործերին։ Չէ որ Հայաստանի Սահմանադրության (17-րդ հոդվածի 2-րդ կետ) համաձայն՝ կրոնական կազմակերպությունները անջատված են պետությունից։ Բայց բանն այն է, որ Հայաստանում սովոր են ապրել ոչ թե Սահմանադրությամբ, այլ առասպելներով։ Եվ հենց ՀԱԵ-ն է պարտադրել այս սովորությունը։ Որի հրահրող, սադրիչ դերը 1915 թվականի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձություններում պատմաբանների համար ակնհայտ ու անվիճելի է, բայց հայ հասարակության մեծ մասի համար առայժմ անընդունելի է։ Նա, իհարկե, հիշում է նաև ՀԱԵ-ի սադրիչ դերը հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում։ Բայց դա հիշել և բարձրաձայն խոստովանել, և առավել եւս դատապարտել ՀԱԵ-ի գործողությունները՝ հայ հասարակությունը դեռ պատրաստ չէ դրան։ Առայժմ դա բավարարում է Հայաստանի բնակչության ճնշող մեծամասնության կողմից ՀԱԵ-ի և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ ռևանշիստների կողմից կազմակերպված շոուն անտեսելու հանդարտ բողոքին։
Այո, նույնիսկ ընդդիմադիր հայկական լրատվամիջոցները տխրությամբ են արձանագրում այս շոուի զանգվածայնության բացակայությունը։ Թեև նշեմ, որ միանգամայն ակնհայտ է, որ նրան փորձում են ակտիվորեն աջակցել Հայաստանից դուրս ուժերը։ Այս շոուում նրանց դրդապատճառները նույնպես պարզ ու ակնհայտ են՝ սա ներկայիս իշխանության տապալմանը հասնելու ցանկությունն է՝ այն իրենց դրածոների ձեռքը փոխանցելու համար, որոնք վարելու են այդ պետության, այլ ամենևին էլ ոչ Հայաստանի շահերին համապատասխան քաղաքականություն: Հայաստանի պատմության մեջ նման բան շատ անգամ է եղել։ Իսկապես նա այսօր ևս անկախ չի հանդիսանում։
Բայց հիմա նրա մոտ հայտնվել է անկախություն ձեռք բերելու հնարավորություն։ Որովհետեւ ղարաբաղյան հակամարտությունը, ինչպես արդեն հայտարարել է պաշտոնական Բաքուն, մնացել է անցյալում։ Որովհետեւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման գործընթացն արդեն սկսվել է։ Որովհետև ընթանում է սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը։ Որովհետև կա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագիր կնքելու մեծ հնարավորություն։ Դա կլինի մեծ քայլ մեր ողջ տարածաշրջանի ապագայի համար, որտեղ հնարավոր է և անհրաժեշտ է ապրել բարիդրացիության և փոխադարձ հարգանքի պայմաններում։ Այդ ձևով վերջնականապես կփլուզվեն այն առասպելները, որոնք քարոզում են ՀԱԵ-ն ու ղարաբաղյան կլանը` Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, ով հանդիսանում է ադրբեջանցիների և հայերի «գենետիկ անհամատեղելիության» մասին հրեշավոր պնդումների հեղինակը։ Ահա թե ինչումն է այն մոլեգնության պատճառը, որով ՀԱԵ-ի ու ռեւանշիստների դուետը կառչում է անցյալի առասպելներից։ Մինչդեռ Հայաստանի համար, իհարկե, ավելի ճիշտ կլիներ սթափ գնահատել ներկան և մտածել ապագայի մասին։

Наблюдаемое ныне в Армении противостояние между действующей властью и реваншистами нужно трактовать и как мировоззренческий конфликт между теми, кто смотрит в будущее не столько свое личное, сколько государственное, и теми, кто цепляется за мифы прошлого, видя в них гарантию своему существованию. Вспомним в этой связи громкое заявление премьер-министра Армении от 10 апреля текущего года. Тогда, представляя в Национальном собрании отчет о ходе и результатах программы правительства Республики Армения (2021–2026 гг.) за 2023 год, он четко и внятно указал на то, что мифическая «историческая Армения» и реальная Республика Армения являются антагонистами и первая создает серьезнейшие угрозы для второй. Это заявление, при всей своей запоздалости, стало для многих армян громом среди ясного неба.
«Никто не может любить историческую Армению больше, чем я. Но я как премьер-министр отказываюсь любить историческую Армению больше, чем Республику Армения. Я вообще отказываюсь что-либо любить больше, чем реальную Армению», — уточнил тогда Никол Пашинян.
Да, он не сразу пришел к такой мысли. Да, мы прекрасно помним все его провокационные заявления и шаги, которые привели к 44-дневной войне. Но в данной статье мы не собираемся рассуждать о причинах, по которым тогда Пашинян осуществлял те шаги, заигрывая с карабахской хунтой и подыгрывая армянским мифам о «миацуме» и «арцахе». Куда важнее констатировать то, что Пашинян открыто признал опасность дальнейшего следования по пути принесения Республики Армения в жертву всем тем мифам, которые всегда подогревались Армянской Апостольской Церковью. Да, вновь вынужден напомнить о том, что 25 февраля 1988 года Вазген I направил открытое письмо Михаилу Горбачеву с требованием присоединения тогдашней НКАО к Армении. Мало кто сейчас об этом помнит, но в те бурные годы в Армении были и такие, кто выступал против идеи «миацума», видя в ней мину замедленного действия для будущего республики. И именно ААЦ тогда взяла на себя миссию оболванивания армянского общества, пропаганды идей территориальных претензий к Азербайджану и Турции.
Этот факт из прошлого нужно помнить, чтобы давать оценку настоящему. Тому, где во главе небольшой группы лиц, совершающей широко распиаренный «поход на Ереван», шествует предстоятель Тавушской епархии ААЦ архиепископ Баграт Галстанян. Армянские СМИ уже доказали, что за этим провокатором в рясе стоит второй президент РА Роберт Кочарян. Подчеркивается, что архиепископ Баграт Галстанян давно уже занимается политической деятельностью, прикрываясь религией, в том числе активно выступая на митингах кочаряновского блока еще в 2022 году. Тут вполне резонно задаться вопросом о том, насколько законным является столь откровенное вмешательство ААЦ в мирские дела? Ведь согласно армянской Конституции (статья 17, пункт 2), религиозные организации отделены от государства. Но в том-то и дело, что в Армении привыкли жить не согласно Конституции, а мифам. И привычку эту навязала именно ААЦ. Подстрекательская, провокационная роль которой в событиях 1915 года в Османской империи очевидна и бесспорна для историков, но пока что неприемлема для большинства армянского общества. Оно, конечно же, помнит о провокационной роли ААЦ в армяно-азербайджанском конфликте. Но помнить и громко признать это, а тем более осудить действия ААЦ — к этому армянское общество пока не готово. Пока его хватает на тихий протест, выражающийся в игнорировании подавляющим большинством граждан Армении шоу, которое устроили ААЦ и реваншисты во главе с Робертом Кочаряном.
Да, даже оппозиционные армянские СМИ с грустью констатируют отсутствие массовости у этого шоу. Хотя замечу, совершенно очевидно, что его активно пытаются поддерживать силы вне самой Армении. В этом шоу их мотивы также просты и очевидны — это желание добиться свержения нынешней власти для передачи ее в руки своих ставленников, которые будут проводить политику, отвечающую интересам иного государства, а вовсе не Армении. Такое в истории Армении бывало не раз. Реально независимой она не является и поныне.
Но сейчас у нее появился шанс на обретение независимости. Потому что Карабахский конфликт, как уже заявил официальный Баку, остался в прошлом. Потому что процесс взаимного признания территориальной целостности уже пошел. Потому что идет процесс делимитации и демаркации границ. Потому что есть большой шанс на подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Это будет большой шаг в будущее для всего нашего региона, где можно и нужно жить в условиях добрососедства и взаимного уважения. Так окончательно рухнут мифы, которые насаждали ААЦ и карабахский клан во главе с Робертом Кочаряном, являющимся автором чудовищного утверждения о «генетической несовместимости» азербайджанцев и армян. Вот в чем причина того остервенения, с которым дуэт ААЦ и реваншистов цепляется за мифы прошлого. Тогда как Армении, конечно же, правильнее было бы трезво оценивать настоящее и думать о будущем.