Ղարաբաղ  07 Մայիսի 2024 - 16:30
Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամն ակտիվորեն ներգրավված է՝ Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման և շինարարական աշխատանքներում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում հայտարարել է՝ Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր, Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի դեպարտամենտի տնօրեն Սոլթան Մամեդովը։
Նրա խոսքով, հիմնադրամն արդեն ավարտել է Շուշա քաղաքի մի շարք մշակութային հուշարձանների վերականգնումը. «Աջակցություն է ցուցաբերվել՝ Մոլլա Փանահ Վագիֆի թանգարան-դամբարանային համալիրի, Մեհմանդարովի կալվածքային համալիրի, Սաաթլի մզկիթի արվեստի պատկերասրահի, գորգերի թանգարանի, Յուխարը Գյովհարաղա մզկիթի, Խան-գըզի աղբյուրի և այլ պատմական շինությունների ու հուշարձանների» վերականգնմանը։
Պատգամավորը նշեթ է, որ շարունակվում են՝ Աշաղը Գյովհարաղա մզկիթի, Մամայի մզկիթի, Ուզեիր Հաջիբեյլիի տուն-թանգարանի, Յենի Շուշա մզկիթի, Աղդամի Ջումա մզկիթի, Խոջավենդի շրջանի Սուսանլըգ գյուղի եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները։

Фонд Гейдара Алиева активно участвует в восстановительных и строительных работах на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.
Как сообщает Report, об этом депутат Милли Меджлиса, директор департамента Фонда Гейдара Алиева Солтан Мамедов заявил на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
По его словам, фонд уже завершил реставрацию ряда памятников культуры в городе Шуше: «Оказана поддержка в восстановлении музейно-мавзолейного комплекса Молла Панаха Вагифа, усадебного комплекса Мехмандаровых, мечети Саатлы, картинной галереи, музея ковров, мечети Юхары Говхарага, родника Хан-гызы и других исторических зданий и памятников».
Депутат отметил, что продолжаются работы по восстановлению мечети Ашагы Говхарага, мечети Мамай, дома-музея Узеира Гаджибейли, мечети Ени Шуша, Агдамской Джума-мечети, церкви в селе Сусанлыг Ходжавендского района.