Վերլուծություն  06 Մայիսի 2024 - 15:20
Նույնիսկ մի տեսակ ձանձրալի է հետևել՝ իրենց ժողովրդին դեպի անդունդ մղելու հայ քահանաների հերթական փորձերին: Այս անգամ այդ իրապես խայտառակ գործով է սկսել զբաղվել Հայ առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) «արցախյան» թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։ Նա հայտարարել է, որ «ղարաբաղցիները ուզում են ապրել իրենց հողի վրա և աչք չեն դնում ուրիշի ունեցվածքի վրա»։
Նման պարզունակ կեղծիք է նա հնչեցրել Երևանում կայացած «Հայաստանում ղարաբաղցիների խնդիրները և նրանց հայրենադարձության հնարավորությունները» թեմայով քննարկումների ժամանակ։ Փաստորեն, Երևանում այս միջոցառման հենց անցկացումն, ինչպես նաև թեմի անունը, որի անունից ստում է Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը՝ արդեն սադրանք է հանդիսանում։ Որովհետև ոչ մի «արցախ» չի եղել, չկա և երբեք չի լինելու։ Կա միայն Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան։ Պաշտոնական Բաքուն բազմիցս հայտարարել է, որ երաշխավորում է՝ մեր երկրի Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայերի բոլոր սահմանադրական իրավունքների պահպանումը, եթե նրանք համաձայնվեն օրինականացվել, ստանալ ադրբեջանական փաստաթղթեր։ Բայց նրանք, ովքեր Հայաստանի անձնագրով ապօրինի և շուրջ երեք տասնամյակ ապրել են մեր երկրի ժամանակավոր օկուպացված տարածքներում, նախընտրեցին լքել մեր հողերը։ Եվ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը այս ամենի մասին հիանալի գիտի, բայց գերադասել է ստել։
Նա գերադասել է չհիշել այն մասին, որ շուրջ երեսուն տարի հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներ զրկվել էին իրենց հողում ապրելու իրավունքից։ Նրանք չէին կարողանում վերադառնալ Շուշա, Խանքենդի, Լաչին, Քելբեջար, Ֆիզուլի, Աղդամ և Ադրբեջանի այլ տարածքներ, որոնք գտնվում էին հայկական օկուպացիայի տակ։ Պատմական արդարության հաղթանակը հնարավոր դարձավ՝ միայն 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակի և Ղարաբաղում փայլուն կերպով իրականացված հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում։
Ահա և Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի կեղծավորության ապացույցը, ում, անշուշտ, հայտնի է՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը հրահրելու գործում ՀԱԵ-ի դերի մասին։ Եթե նա հանկարծ կորցրել է հիշողությունը, ապա հիշեցնեմ, որ նախորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Առաջինը, թեկուզ ոչ պաշտոնապես, բայց գրեթե անմիջապես դարձավ հայ անջատողական շարժման առաջնորդներից մեկը։ 1988 թվականի փետրվարի 25-ին Վազգեն Առաջինը Միխայիլ Գորբաչովին՝ այն ժամանակվա ԼՂԻՄ-ը Հայաստանին միացնելու պահանջով բաց նամակ հղեց։ Այսինքն, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը անձամբ է ղեկավարել այն արշավը, որի նպատակն է եղել Հայաստանի տարածքային պահանջները Ադրբեջանի նկատմամբ։ Համապատասխանաբար, մենք՝ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի կողմից պարզունակ ստի ևս մեկ ապացույց ունենք, ով երդվում է, որ հայերը «ուրիշների ունեցվածքի վրա աչք չեն դրել»։ Բայց չէ որ Վազգեն Ա-ն ունի հետևորդ՝ Գարեգին Բ-ն, ով զբաղված էր հենց նույն գործով. հրահրումով, հարևան պետության նկատմամբ տարածքային պահանջների արդարացմամբ, կանխամտածված ու պարզունակ ստի տարածմամբ։
Հիշենք, օրինակ, այն մասին, թե ինչ տեղի ունեցավ 2016 թվականի ապրիլի 7-ին։ Այդ ժամանակ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն եւ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն այցելեցին մեր երկրի այն ժամանակվա օկուպացված տարածքներ։ Նրանք ժամանեցին այն ժամանակ, որպեսզի մխիթարեն օկուպանտներին չորսօրյա մարտերում պարտությունից հետո: Նրանք այդ ժամանակ եղել են նաև Շուշայում։ Հիմա նրանցից ոչ ոք չի համարձակվում ոտք դնել այնտեղ։ Բայց դա չի նվազեցնում նախկինում նրանց գործողությունների սադրիչ բնույթը: Հավելեմ, որ նույն այդ բանով էլ զբաղվել է նաև տխրահռչակ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ով իրեն մինչև 2021 թվականը դիրքավորում էր որպես Հայ առաքելական եկեղեցու «արցախյան» թեմի առաջնորդ։ Այո, նա Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի նախորդն էր, միայն այն տարբերությամբ, որ Պարգևին հաջողվեց գողանալ այնքան, որքան Աբրահամյանը չէր էլ կարող երազել։ Խոսքը միլիոնավոր դոլարների, շատ անշարժ գույքի և ուրիշ շատ բաների մասին է։
Վրթանես Աբրահամյանը, ըստ ամենայնի, պատրաստվում է փող աշխատել պատրանքների առևտրով։ Այո, դրա համար էլ նա բացահայտ անհեթեթություն է դուրս տալիս, քանի որ «Ղարաբաղցիները ուզում են ապրել իրենց հողում» կոչվող արշավի միջոցով կարող է մեծ գումար հավաքել աշխարհի հայության ներկայացուցիչներից։ «Նրանց առաջին նպատակն է՝ տուն վերադառնալ Քրիստոսի հավատքով և հաղթանակով»,- ասել է նա:
Եվ սա ոչ պարզապես սադրիչ հայտարարություն է։ Սա փարաջայում այս սադրիչի աշխատանքային ծրագիրն է։ Նույն ծրագիրն ունեն նաև ՀԱԵ բոլոր քահանաները, մասնավորապես՝ ՀԱԵ-ի Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ Գալստանյանը։ Նա հիմա ակտիվորեն պղտորում է ջուրը՝ Հայաստանի քաղաքացիներին կոչ անելով խափանել սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը, որը հանդիսանում է կարևոր փուլ Բաքվի և Երևանի միջև մեծ խաղաղ պայմանագրի ստորագրման առումով։ Սա այն է, ինչ եղել է, կա և կլինի ամենասարսափելի մղձավանջը հայ ազգայնականների, սադրիչների, այդ թվում նույնիսկ նաև առաջին հերթին ՀԱԵ ղեկավարության և քահանաների համար: Բայց նրանց բոլոր ջանքերն ապարդյուն կլինեն։
Հյուր սյունակագիրների կողմից արտահայտած տեսակետներն ու կարծիքները կարող են տարբերվել խմբագրության դիրքորոշումից և միշտ չէ, որ արտացոլում են նրա տեսակետները:

АНАЛИТИКА  05 Мая 2024 - 11:00
Даже как-то скучно наблюдать за очередными попытками армянских священников подтолкнуть свой народ к краю пропасти. На сей раз этим поистине постыдным делом занялся предстоятель «арцахской» епархии ААЦ епископ Вртанес Абрамян. Он заявил, что «карабахцы хотят жить на своей земле и не зарятся на чужое имущество».
Такую примитивную ложь он озвучил на состоявшемся в Ереване обсуждении «проблем карабахцев в Армении и возможностей их репатриации». Собственно, само проведение данного мероприятия в Ереване, как и название епархии, от имени которой лжет епископ Вртанес Абрамян, уже является провокацией. Потому что не было, нет и не будет никакого «арцаха». Есть только Карабахский регион Азербайджана. Официальный Баку неоднократно заявлял о том, что гарантирует соблюдение всех конституционных прав для армян Карабахского региона нашей страны в случае их согласия легализоваться, получить азербайджанские документы. Но те, кто незаконно и на протяжении почти трех десятков лет жил на временно оккупированных территориях нашей страны с паспортом Армении, предпочли покинуть нашу землю. И епископ Вртанес Абрамян прекрасно обо всем этом знает, но предпочитает лгать.
Он предпочитает не упоминать о том, что на протяжении почти тридцати лет права жить на своей земле были лишены сотни тысяч азербайджанцев. Они не могли вернуться в Шушу, Ханкенди, Лачин, Кяльбаджар, Физули, Агдам и иные территории Азербайджана, находившиеся под армянской оккупацией. Торжество исторической справедливости стало возможным лишь в результате победы Азербайджана в 44-дневной войне и блестяще проведенной контртеррористической операции в Карабахе.
Вот вам и доказательство лицемерия со стороны епископа Вртанеса Абрамяна, которому, безусловно, известно про роль ААЦ в разжигании армяно-азербайджанского конфликта. Если же у него вдруг отшибло память, то я напомню, что прошлый католикос всех армян Вазген I, пусть неофициально, но почти сразу стал одним из лидеров сепаратистского движения армян. 25 февраля 1988 года Вазген I направил открытое письмо Михаилу Горбачеву с требованием присоединения тогдашней НКАО к Армении. То есть лично католикос всех армян возглавлял кампанию, целью которой были территориальные претензии Армении к Азербайджану. Соответственно, перед нами еще одно доказательство примитивной лжи со стороны епископа Вртанеса Абрамяна, который божится, что армяне «не зарятся на чужое имущество». А ведь у Вазгена I есть последователь — Гарегин II, который занимался ровно тем же: подстрекательством, оправданием территориальных претензий к соседнему государству, распространением заведомой и примитивной лжи.
Вспомним, например, о том, что произошло 7 апреля 2016 года. Тогда Католикос всех армян Гарегин II и Католикос Великого дома Киликийского Арам I посетили на тот момент оккупированные территории нашей страны. Они прибыли тогда, чтобы утешить оккупантов после поражения в четырехдневных боях. Они побывали тогда и в Шуше. Сейчас никто из них не осмелится ступить туда ногой. Но это не преуменьшает провокационности их действий в прошлом. Тем же, добавлю, занимался и позорно известный архиепископ Паргев Мартиросян, который позиционировал себя как предстоятель «арцахской» епархии ААЦ аж до 2021 года. Да, он был предшественником епископа Вртанеса Абрамяна с тем лишь отличием, что Паргеву удалось наворовать столько, сколько Абрамяну и не снилось. Речь идет о миллионах долларов, куче недвижимости и всего прочего.
Судя по всему, Вртанес Абрамян собирается зарабатывать на торговле иллюзиями. Да, он потому и несет откровенную ахинею, что на кампанию под названием «Карабахцы хотят жить на своей земле» можно собрать немало денег с представителей мирового армянства. «Первейшая их цель — вернуться домой с верой Христовой и победой», — изрек он.
И это было не просто провокационное заявление. Это был план работы этого провокатора в рясе. Такой же план есть и у всех священников ААЦ, в частности, у главы Тавушской епархии ААЦ Баграта Галстаняна. Он сейчас активно мутит воду, призывая граждан Армении сорвать процесс делимитации и демаркации границ, который является важным этапом в плне подписания большого мирного соглашения между Баку и Ереваном. Это то, что было, есть и будет самым страшным сном для армянских националистов, провокаторов, в том числе и даже в первую очередь, из числа руководства и священников ААЦ. Но все их усилия окажутся тщетными.