Քաղաքականություն  07 Մայիսի 2024 - 15:56
Որոշ միջազգային կազմակերպություններում կա կողմնակալություն և միակողմանի մոտեցում փոքր երկրների նկատմամբ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն ասել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մամուլի համար համատեղ հայտարարության մեջ։
Նա ասել է, որ Եվրամիությունը (ԵՄ) երբեմն սիրում է սովորեցնել ուրիշներին:
«Ես երբեք չեմ խառնվում որևէ երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը։ Ցավոք սրտի, որոշ միջազգային կազմակերպություններում կա կողմնակալ և միակողմանի մոտեցում փոքր երկրների նկատմամբ։ Մենք պատրաստ ենք կամուրջ դառնալ Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև: Պետք է հնարավորինս օբյեկտիվ լուսաբանել Ադրբեջանում ստեղծված իրավիճակը»,- ասել է Սլովակիայի վարչապետը։
Ռ.Ֆիցոն նշել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը պետք է ընդլայնվի. «Եթե կա ուժեղ նախագահ և ուժեղ վարչապետ, մենք կարող ենք մի շարք նախագծեր ձեռնարկել։ Ադրբեջանում համատեղ արտադրական գոտու ստեղծումը պետք է ընդհանուր գաղափար լինի բոլորի համար»։

ПОЛИТИКА  07 Мая 2024 - 13:59
В некоторых международных организациях существует предвзятость и односторонний подход к малым странам.
Как передает Caliber.Az, об этом премьер-министр Словакии Роберт Фицо сказал в совместном заявлении для прессы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Он сказал, что Европейский союз (ЕС) иногда любит поучать других.
«Я никогда не вмешиваюсь во внутреннюю и внешнюю политику какой-либо страны. К сожалению, в некоторых международных организациях существует предвзятость и односторонний подход к малым странам. Мы готовы стать мостом между Азербайджаном и ЕС. Необходимо максимально объективно осветить ситуацию в Азербайджане», - сказал словацкий премьер.
Р.Фицо отметил, что сотрудничество между двумя странами должно быть расширено: «Если есть сильный президент и сильный премьер-министр, мы можем взять на себя ряд проектов. Создание совместной производственной зоны в Азербайджане должно быть общей идеей для всех».