Քաղաքականություն  07 Մայիսի 2024 - 12:07
Ադրբեջանի և Սլովակիայի միջև ռազմավարական գործընկերության հռչակագիրը հաստատում է համագործակցությունը խորացնելու երկրների շահագրգռվածությունը։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում ադրբեջանա-սլովակյան գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Սլովակիայի էկոնոմիկայի նախարար Դենիսա Սակովան։
«Ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին հռչակագիրը ևս մեկ հիմք կհանդիսանա Ադրբեջանի և Սլովակիայի միջև տնտեսական հարաբերությունների խորացման փոխադարձ շահագրգռվածության հաստատման համար»,- ասել է նա։
Նախարարի խոսքով, երկու երկրների միջև այսօր ստորագրված բոլոր փաստաթղթերը կպարզեցնեն առևտրային համագործակցությունը և կօգնեն դռներ բացել ավելի շատ ընկերությունների համար, որոնք կկարողանան մուտք գործել համապատասխան շուկաներ։
«Ընդհանուր առմամբ 37 սլովակյան ընկերություններ և հաստատություններ եկել են Բաքու մասնակցելու այս ֆորումին՝ նոր գործընկերներ գտնելու կամ գոյություն ունեցող համագործակցությունն ամրապնդելու համար»,- հավելել է նա։

ПОЛИТИКА  07 Мая 2024 - 10:16
Декларация стратегического партнерства между Азербайджаном и Словакией подтверждает заинтересованность стран в углублении сотрудничества.
Как передает Report, об этом министр экономики Словакии Дениса Сакова заявила в ходе азербайджано-словацкого бизнес-форума в Баку.
«Декларация об установлении стратегического партнерства станет еще одной основой для подтверждения взаимной заинтересованности в углублении экономических отношений между Азербайджаном и Словакией», — сказала она.
По словам министра, все подписанные сегодня документы между двумя странами упростят торговое сотрудничество и помогут открыть двери для еще большего числа компаний, которые смогут выйти на соответствующие рынки.
«В общей сложности 37 словацких компаний и учреждений приехали в Баку на этот форум с целью поиска новых партнеров или укрепления существующего сотрудничества», — добавила она.
Азербайджан и Словакия сегодня подпишут декларацию о стратегическом партнерстве. Документ будет подписан в ходе визита премьер-министра этой страны Роберта Фицо в Азербайджан.