Տարեգրություն  26 Ապրիլի 2024 - 18:32
Պատերազմի ավարտից անցել է ընդամենը երեքուկես տարի, 6 հազար նախկին վերաբնակներ արդեն վերադարձել են իրենց պապենական հողեր, և այս գործընթացը շարունակվում է։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ապրիլի 26-ին Բեռլինում՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Ընդգծելով, որ մինչև այս տարեվերջ 20 հազար հարկադիր վերաբնակներ կվերադառնան իրենց հայրենի հողեր, պետության ղեկավարն ասել է, որ յուրաքանչյուր վերադարձող երախտագիտության զգացումով է վերադառնում ադրբեջանական բանակին, Ադրբեջանի ղեկավարությանը, աղոթելով մեր նահատակների հոգիների հանգստության համար։ ։Սա համազգային հարց է։ «Ինչպես մեր հողերի ազատագրումը եղել է համազգային հարց, հողերի վերականգնումը նույնպես համազգային հարց է»,- նշել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։

ХРОНИКА  26 Апреля 2024 - 15:37
Прошло всего три с половиной года после окончания войны, 6 тысяч бывших переселенцев уже вернулись на свои исконные земли, и этот процесс продолжается.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на совместной пресс-конференции с Канцлером Германии Олафом Шольцем 26 апреля в Берлине.
Подчеркнув, что до конца этого года на родную землю вернутся 20 тысяч вынужденных переселенцев, глава государства сказал, что каждый вернувшийся человек возвращается с чувством благодарности к Азербайджанской армии, руководству Азербайджана, молясь об упокоении душ наших шехидов. Это общенациональный вопрос. «Равно как освобождение наших земель было всенародным вопросом, восстановление земель также является всенародным вопросом», - отметил Президент Ильхам Алиев.