Հայ հասարակության հոգնածությու՞ն
«Դիմադրություն» շարժման արդյունքները, ինչպես նաև ամենավառ գնահատականը և արդյունավետության ապացույցը միջազգային արձագանքն է, «Երկիր Մեդիա», «Հ2» և «5-րդ» հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայ հեղափոխական դաշնակցության (ՀՀԴ) Գերագույն մարմնի (ԳՄ) ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցությունից պատգամավոր, «Դիմադրություն» շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը։ Ինչպես կարծում է Սաղաթելյանը՝ «Նիկոլի կեղծ խաղաղության օրակարգը» մարդկանց ավելի շատ է գրավում, քան ընդդիմության ներկայացրած պայքարի ծրագիրը…
Ուղղեք ինձ, եթե ես սխալվում եմ: Հայ հասարակությունն ընտրում է խաղաղությո՞ւնը։ Թե՞ ես պարզապես պատկերացնում եմ դա: Չէ, եթե պարոն Սաղաթելյանը իրոք հիասթափված է սեփական ժողովրդից, հատկապես իր ռեւանշիստական նկրտումների նկատմամբ ժողովրդի արձագանքից՝ դա բոլորովին իմ սրտով է։ Բայց ես օտարազգի եմ, բայց ահա պարոն ընդդիմադիրը, ըստ երեւույթին, այլ գնահատականներ ունի «Դիմադրություն» շարժման հաջողության վերաբերյալ։ Այսինքն՝ նա ամենևին չի ձգտում այն ամենին, ինչ ուզում է իր ժողովուրդը, այլ բացառապես արտաքին աջակցության և միջազգային արձագանքին։ Ես բազմաթիվ անգամ եմ ասել հայ ռևանշիստների սկզբունքային անվարժության մասին։ Նրանք աջակցություն միշտ ունեցել են։ Լինի դա Արևմուտքից, լինի Ռուսաստանից։ Այդ թվում նաև1915 թվականին։ Թե այդ ամենը ինչով վերջացավ՝ շատերն են հիշում, բայց, ինչպես երևում է, ոչ բոլորն են դասեր քաղել։ «Գործիքը փչացավ»,- ուսերը թոթվեցին տանտերերը ու սկսեցին զբաղվել ուրիշ, այդ ժամանակ ավելի կարևոր գործերով։ «Արևմուտքը մեզ կօգնի». Գրքույկում այդ կարգախոսին հավատացին Ելենա Ստանիսլավովնան, Կիսլյարսկին և մի քանի այլ աննշան կերպարներ: Մինչդեռ Կիսլյարսկին ժամանակավորապես ծախվեց, մեծ դժկամությամբ, եթե հիշում եք, հենց նա է առաջինը վազել ՊՔՎ՝ հանձնվելու։ Իսկ ինչո՞ւ։ Իսկ որովհետև, որպես գործարար մարդ, հասկացել է։ Արևմուտքը եթե որևէ մեկին և օգնի, ապա դա հաստատ ոչ «Մուրճ ու մանգաղի միությանը»։ Իսկ բոլոր ժամանակներում մեղքի խոստովանությամբ ներկայանալը մեղմացուցիչ հանգամանք էր։
Երբ 2018-ին Փաշինյանը երթով շարժվեց դեպի Երևան, նրան միացավ գրեթե 250 հազար մարդ (ներառյալ Երևանի զինծառայողները): Ներկայիս ընդդիմությունը, «Դիմադրություն» շարժումը, չի կարող իր հանրահավաքներին հինգ հազարից ավել մարդ հավաքել։ Հայ հասարակությունը հոգնել է։ Հուսալքությունից, խոստումներից, «միացում»-ի մասին հեքիաթներից, որոնք միայն նպաստում են նրան, որ «Եռաբլուր»-ի տարածքն ավելանում է, իսկ սառնարանը ավելի ու ավելի է դատարկվում։ Լավ հարվածը ծնոտին միշտ նպաստում է նրան, որ մտքերը սկսեն հոսել ճիշտ ուղղությամբ, օրինակ՝ դեպի համամարդկային արժեքներ. «մի գողացիր», մի լկտիացիր», «դիր տեղը», «այդ մասին նույնիսկ մտածել մոռացիր», «քեզ պարկեշտ պահիր»»։ Կամաց-կամաց գալիս է այն գիտակցումը, որ հիմա իննսունականները չեն, Ռուսաստանը Հայաստանի համար չի կռվի, նա հիմա հայերի ու նրանց խնդիրների ժամանակը չունի, իսկ Արևմուտքը, եթե և օգնի, ապա միայն մարդասիրական օգնությունով։ Սփյուռքը՝ վրաններով ու չոր չափաբաժիններով։ Եվ ուրեմն պետք է, պետք է հաշտվել, ապաշխարել ու հանգիստ ապրել, մինչև վերջինը չեն խլել։
Իսկ մենք, այս իրավիճակում ի՞նչ պետք է անենք: Մեզ պատրանքներով չսփոփենք և պատրաստ լինենք ամեն ինչի։ Այսինքն՝ շարունակել անել այն, ինչ անում ենք հիմա՝ ամրապնդել բանակը, պարբերաբար զորավարժություններ անցկացնել Ղարաբաղի ողջ տարածքում և անմիջապես, ես կասեի նույնիսկ Հայաստանի սահմանին վտանգավոր մոտիկությամբ, արդիականացնել ռազմական արդյունաբերությունը, տեսադաշտից բաց չթողնել իրենց բանակի արդիականացման հարևանների երազանքները (եթե այդպիսիք տեղ գտնեն), դիտել, թե որտեղ և ինչ են սովորում նրանց սպաները, վերլուծել սփյուռքի գործողությունները, հաշվի առնել ժողովրդագրական գործոնը, հետևել ֆինանսական հոսքերին, ՈԿԿ-ների գործունեությանը, աշխատել դժգոհների հետ (այնտեղ հեռանկարները ավելի շատ են) և, իհարկե, կազմակերպել Շուշայում միջազգային միջոցառումներ, բայց ավելի զվարճալի՝ օրշադներով, փնջերով, հրավառությամբ և բենգալյան կայծակներով, որպեսզի հարևանիկները մինչև Թուրքիայի սահմանամերը լսեն մեր ծիծաղն ու ուրախ երաժշտությունը։ Քո գործողությունների ճիշտությունը գնահատելու նշաններից մեկը հանդիսանում է այն, թե ինչպես են թշնամիները արձագանքում դրանց:
Մենք լավ հիշում ենք և բոլորին ձայնագրել ենք։ Եթե թշնամին անզոր ոռնոց է արձակում, ուրեմն դու ամեն ինչ ճիշտ ես անում։ Խորացրու և սաստկացրու, որպեսզի թշնամու հիստերիան լինի հնարավորինս բարձրաձայն, այն միշտ ներշնչում է, «ֆաշիստական գազանին կվերջացնենք իր իսկ որջում»։ Ո՞վ է ասել «բարոյական ահաբեկչություն». Սակայն նման մեկնաբանության դեմ ես առարկություն չունեմ։ Սրանից ամաչել պետք չէ, ընդհակառակը, եթե ստացվի, դրանով պետք է հպարտանալ։ Սա միշտ թուլացնում է հակառակորդին, ստիպում սխալվել ու վատնել ռեսուրսները, բարոյալքել ու հյուծել նրա նյարդային համակարգը։ Իսկ անջատողականները, ինչպես նաև Զանգեզուրի միջանցքի դեմ առարկողները պետք է իրենց զգան, ինչպես կենդանի շինշիլան մորթու խանութում։ Համեստորեն, անաղմուկ, միաձուլվելով լանդշաֆտի հետ և վախենալով հիշեցնել իր գոյության մասին, քանի որ մաշկը ցանկացած պահի կարող էր հայտնվել ցուցափեխկի վրա: Չարժե ուշադրություն դարձնել եվրոբարբաջարանից հնչող բողոքի աղաղակներին, միայն մեկ հարց կա, որ այս դեպքում ինքներս մեզ պետք է հարց տանք և ինքներս պատասխանենք՝ «Քանի՞ գունդ են նրանք պատրաստ տեղակայել Զանգեզուրի ուղղությամբ»։ Ճիշտ է, ոչ մեկը։
Իսկ եթե ինչ-որ մեկը ռևանշ է ուզում։ Դե ինչ, ինչպես «Կեղտոտ Հարրի»-ում ասել է նրա հերոս Քլինթ Իսթվուդին՝ Go ahead, make my day։

Усталость армянского общества?!
Результаты, а также самая яркая оценка и доказательство эффективности движения «Сопротивление» — это международная реакция, заявил в интервью телеканалам «Еркир медиа», «Հ2» и «5-й» представитель Верховного органа АРФД, депутат от фракции «Армения», координатор движения «Сопротивление» Ишхан Сагателян. Как считает Сагателян, «ложная мирная повестка Никола» привлекает людей больше, чем представленная оппозицией программа борьбы…
Поправьте, если я ошибаюсь. Армянское общество выбирает мир? Или мне это только мерещится? Нет, если г-н Сагателян действительно разочарован в собственном народе, особенно в реакции народа на его реваншистские устремления – мне это очень даже по душе. Но то я, иностранец, а вот у г-на оппозиционера, видимо, другие оценки успешности движения «Сопротивление». То есть он добивается вовсе не того, чего хочет его же народ, а исключительно зарубежной поддержки и международной реакции. Я не раз говорил о принципиальной необучаемости армянских реваншистов. Поддержка у них была всегда. Что от Запада, что от России. В том числе и в 1915 году. Чем это все закончилось – помнят многие, а вот уроки, видимо, извлекли не все. «Инструмент поломался», - пожали плечами хозяева и занялись другими, более важными на тот момент делами. «Запад нам поможет». В книжке на этот лозунг купилась Елена Станиславовна, Кислярский и еще пара-тройка малозначительных персонажей. Причем Кислярский купился временно, с большой неохотой, если помните, именно он первым побежал в ГПУ сдаваться. Почему? А потому что как человек деловой понял: Запад если кому и поможет – то точно не «Союзу меча и орала». А явка с повинной во все времена была смягчающим обстоятельством.
Когда Пашинян шел на Ереван в 2018-м, к нему присоединились почти 250 тысяч человек (включая военнослужащих в Ереване). Нынешняя оппозиция, читай движение «Сопротивление», не может собрать на свои митинги больше пяти тысяч человек. Армянское общество устало. От безысходности, от обещаний, от сказок про «миацум», которые способствуют только тому, что площадь «Ераблура» увеличивается, а холодильник все больше пустеет. Хороший удар в челюсть всегда способствует тому, что мысли начинают течь в правильном направлении, например, в сторону общечеловеческих ценностей: «не укради», «не наглей», «положи на место», «даже думать об этом забудь» и «веди себя прилично». Потихоньку приходит осознание того, что сейчас не девяностые, Россия за Армению воевать не будет, ей сейчас не до армян и их проблем, а Запад, если и поможет, то только гуманитарной помощью. Диаспора - палатками и сухпайками. А потому надо, надо смириться, покаяться и жить потише, пока последнее не забрали.
А что в этой ситуации должны делать мы? Не тешить себя иллюзиями и быть готовыми ко всему. То есть продолжать делать то, что делаем сейчас: укреплять армию, регулярно проводить военные учения на всей территории Карабаха и в непосредственной, я бы даже сказал, в опасной близости от границы с Арменией, модернизировать военную промышленность, не упускать из виду мечты соседей о модернизации своей армии (если таковые будут иметь место), наблюдать, где и чему обучаются их офицеры, анализировать действия диаспоры, принимать во внимание демографический фактор, отслеживать финансовые потоки, деятельность НПО, работать с недовольными (там большие перспективы!) и, конечно, устраивать в Шуше международные мероприятия, да повеселее - с оршадами, пуншами, фейерверками и бенгальскими огнями, чтобы соседушки до самой границы с Турцией слышали наш смех и веселую музыку. Одним из маркеров оценки правильности твоих действий является то, как на них реагируют враги.
Мы хорошо запомнили и всех записали. Если враг испускает бессильный вой – ты все делаешь правильно. Углубляй и усугубляй, чтобы враг истерил как можно громче, это всегда воодушевляет, «добьем фашистского зверя в его же логове». Кто сказал «моральный террор»? Впрочем, не имею возражений против такой трактовки. Этого не надо стыдиться, наоборот, если получается – этим нужно гордиться. Это всегда ослабляет противника, заставляет его совершать ошибки и тратить ресурсы, деморализует и истощает его нервную систему. И чувствовать себя сепаратисты, равно как и возражающие против Зангезурского коридора, должны как живая шиншилла в магазине мехов. Скромно, тихо, сливаясь с ландшафтом и боясь напомнить о своем существовании, потому что шкурка в любой момент может на витрине оказаться. Обращать внимание на протестующие вопли из евроговорилен не стоит, есть только один вопрос, который мы должны задавать себе в этом случае, и сами же на него отвечать: «Сколько полков они готовы выставить на Зангезурском направлении?» Правильно, ни одного!
А если кто-то хочет реванша. Что ж, как говорил герой Клинта Иствуда в «Грязном Гарри» - Go ahead, make my day.