25 Ապրիլի 2024 15:29
«Մեզ մոտ ոչ մի ձախողումներ չեն եղել, ոչ մի ճգնաժամ չի եղել։ Ընդհակառակը, մենք պարզապես հաջողություն ենք ստեղծում հաջողության հետևից: Եվ բոլորը, համենայն դեպս Ադրբեջանում ու տարածաշրջանում, հասկանում են, որ դա պատահական չէ։ Ամեն ինչ հիմնված է մտածված քաղաքականության, ռազմավարության, ճիշտ մարտավարության, մեր քաղաքականության և դիվանագիտության շատ այլ տարրերի վրա»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այդ մասին ապրիլի 23-ին ADA համալսարանում՝ «COP29-ը և կանաչ տեսլական Ադրբեջանի համար» թեմայով միջազգային ֆորումի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ պատասխանելով միջոցառման մասնակիցների հարցերին։
«COP29-ը դարձել է խաղաղ գործընթացի արդյունք: Եվ փաստորեն, թեև այս անգամ հիմնական թեման լինելու է ֆինանսները, որպես ընդունող երկիր, մենք կարող ենք առաջարկել լրացուցիչ օրակարգ, և դրանցից մեկը՝ դրանք իհարկե, մի քանիսը կլինեն, նվիրված կլինի խաղաղության հաստատմանը։ Նախ, որովհետև հենց խաղաղ գործընթացն է, որ մեզ թույլ է տվե դառնալ ընդունող երկիր, քանի որ Հայաստանը հանեց վետոն։ Եվ մենք նույնպես փոխադարձ քայլեր նախաձեռնեցինք։ Իրականում, սա պարզապես ավելին է, քան COP-ը, և մի փոքր ավելին, քան այն, ինչ տեղի ունեցավ անցյալ տարվա դեկտեմբերին: Որովհետև դա ավելի մեծ վստահություն է ստեղծել մեր միջև, իսկ ամենամեծ խնդիրներից մեկն է հանդիսանում վստահության բացակայությունը, փոխադարձ վստահությունը կամ դրա շատ ցածր մակարդակը։
Եվ այս դեպքը ցուցադրել է, որ մենք կարող ենք, ամեն անգամ և ամեն փուլում գոնե չգործել միմյանց դեմ: Այնպես որ սա առաջին անգամն էր, երբ մենք միջազգային ասպարեզում չենք գործել միմյանց դեմ։ Ընդհակառակը, մենք ոչ թե աջակցում էինք միմյանց, այլ չեզոք էինք։ Եվ ես համարում եմ, որ սա հաջողություն է։ Եվ այն, ինչ մենք հիմա նկատում ենք սահմանների սահմանազատման առումով, կարծում եմ, հանդիսանում է այդ քայլի արդյունքներից մեկը, երբ մենք ցույց տվեցինք, որ առաջիկայում դեռ շատ անելիքներ կան, իհարկե, երկու երկրների և հատկապես ժողովուրդների միջև վստահությունը ամրապնդելու համար։ Բայց, կարևոր միտում է, կարևորն այն է, թե ինչ ճանապարհով ենք մենք գնում։ Եվ ես կարծում եմ, որ իմ ասածի ակնառու ցուցադրումն իսկապես հրաշալի է: Որովհետև Ադրբեջանում COP29-ը՝ հակամարտության կարգավորման և խաղաղ ճանապարհին առաջընթացի արդյունք է»,- ասել է նախագահ Ալիևը:

ХРОНИКА  25 Апреля 2024 - 13:22
«У нас не было никаких неудач, не было никакого кризиса. Напротив, мы просто создаем успех за успехом. И все, по крайней мере в Азербайджане и в регионе, понимают, что это не случайно. Все основано на продуманной политике, на стратегии, на правильной тактике, на многих других элементах нашей политики и дипломатии».
Как передает Caliber.Az, об этом 23 апреля в Университете АДА в ходе международного форума на тему «СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана» заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, отвечая на вопросы участников мероприятия.
«COP29 стала результатом мирного процесса. И на самом деле, хотя на этот раз основной темой будут финансы, как принимающая страна, мы можем внести дополнительную повестку дня, и одна из них — их, конечно, будет несколько, - но одна из них будет посвящена установлению мира. Во-первых, потому что именно мирный процесс позволил нам стать принимающей страной, поскольку Армения сняла вето. И мы тоже предприняли встречные шаги. На самом деле, это просто больше, чем COP, и чуть больше, чем то, что произошло в декабре прошлого года. Потому что это создало больше доверия между нами, и одной из самых больших проблем является отсутствие доверия, взаимного доверия или его очень низкий уровень.
И данный случай продемонстрировал, что мы можем, по крайней мере, не действовать друг против друга каждый раз и на каждом этапе. Так что это был первый раз, когда мы не действовали друг против друга на международной арене. Наоборот, ну мы не поддерживали друг друга, а были нейтральны. И я считаю, что это успех. И то, что мы наблюдаем сейчас по делимитации границы, я думаю, является одним из результатов того шага, когда мы продемонстрировали, что многое еще предстоит сделать, конечно, для укрепления доверия между двумя странами и особенно между народами. Но, важна тенденция, важно то, какими путями мы идем. И я думаю, что наглядная демонстрация того, что я говорю, действительно замечательна. Потому что COP29 в Азербайджане – это результат разрешения конфликта и прогресса на мирном пути», - сказал президент Алиев.