Վախը և ատելությունը Լաչինում Բացառիկ ռեպորտաժ իրադարձությունների էպիկենտրոնից
«Մի գնա այնտեղ, ուր տանում է ճանապարհը։ Գնա այնտեղ, որտեղ ճանապարհ չկա և թող քո հետքը»: Զինվելով ԱՄՆ-ի հայտնի մտածող և գրող Ռալֆ Էմերսոնի նման բարի երթի խոսքերով՝ Caliber.Az-ի աարտահաստիքային թղթակիցը, ում աշխատանքի հիմնական վայրը բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների ոլորտի կառուցվածքն է, համապատասխան գերատեսչության մեծ պատվիրակության կազմում գործուղման է մեկնել Լաչինի շրջանը՝ համանուն շրջանը Ադրբեջանի իրավասությանը փոխանցելու նախապատրաստական աշխատանքներին մասնակցելու համար։ Հաշվի առնելով Լաչին քաղաքի, ինչպես նաև Զաբուհ և Սուս գյուղերի Բաքվի վերահսկողության տակ մոտալուտ վերադարձի հարցի նկատմամբ Ադրբեջանում հասարակական լայն հետաքրքրությունը՝ ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այս ուղևորության մասին ռեպորտաժը։
Ես չեմ կարող ինձ առաջամարտիկ անվանել Լաչինի ուղղության մասին զեկույց գրելու առումով, քանի որ ադրբեջանցի գործընկերներն ինձնից առաջ այստեղ արդեն աղմուկ բարձրացրել են։ Այնուամենայնիվ, հուսով եմ, որ ինձ կհաջողվի լույս սփռել Լաչինում այսօր կատարվողի որոշ մանրամասների վրա։ Հիշեցնեմ, որ մինչև օգոստոսի վերջ Լաչին քաղաքում, ինչպես նաև Զաբուխ և Սուս գյուղերում անօրինական բնակվող հայ գաղթականները, որոնցից շատերը մեր տարածաշրջան են եկել Մերձավոր Արևելքից, կլքեն այս տարածքները։ Արդյո՞ք դրան պատրաստ են այս վայրերի եկվոր բնարկիչները։ Այն ամենի մասին, ինչ տեսել եմ, հերթականությամբ...
Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմը Ադրբեջանին վերադարձրեց Հայաստանի կողմից 30 տարի առաջ օկուպացված Ղարաբաղի մարզի և Արևելյան Զանգեզուրի տարածքները։ Օկուպանտների նկատմամբ տարած հաղթանակը ամրագրվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությամբ։ Փաստաթղթում աներկբայ նշված են Բաքվի և Երևանի պարտավորությունները։ Ադրբեջանական կողմը նշված ժամկետներում կատարել և շարունակում է կատարել հայտարարության պայմանները, միևնույն ժամանակ, երբ Հայաստանը փորձում է ձգձգել ժամանակը՝ սպասելով Կովկասում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը փոխելու հրաշքին։ Ադրբեջանի իշխանությունների հաստատակամությունը, մինչդեռ, կասկած չի թողնում, որ վաղ թե ուշ Հայաստանը ստիպված է լինելու կատարել իր ստորագրած փաստաթղթի բոլոր պայմանները։
Իհարկե, ես չսկսեցի քաղաքի ժամանակավոր հայ բնակիչներին շեփորահարել, որ ես ոչ միայն բնակարանային և կոմունալ տնտեսության կառույցի աշխատակից եմ, այլ նաև ազատ ժամանակ համագործակցում եմ լրատվամիջոցների հետ։ Չէ որ, այդ դեպքում նրանք դժվար թե ցանկանաին ինձ հետ կիսվել իրենց մտքերով, այս կողմերում լրագրողական եղբայրությունը վերջին շրջանում այնքան էլ չեն սիրում։ Բայց խոսել հասարակ ադրբեջանցի աշխատավորի հետ, ով նման շոգին նույնպես հատուկ հագուստով է, հայերը դեմ չէին։ Բայց դրա մասին մի քիչ ուշ:
Հիշեցնենք, որ առայժմ (մինչև սեպտեմբերի 1-ը) Լաչին կարող ենք գալ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։ Ադրբեջանական հասարակության որոշակի մասը դժգոհ է այս փաստից, բայց ելնելով ուղևորության ընթացքում ձեռք բերված փորձից ես համարձակվում եմ պնդել, որ ներկա փուլում տեղերում միջնորդներ իրոք, որ անհրաժեշտ են։ Եթե, իհարկե, մենք ընտրում ենք մնացած հարցերի լուծման քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհը, այլ ոչ թե բիրտ ուժը։
Այսպիսով, մենք Լաչինի միջանցք մտանք Շուշիից։ Քաղաք-ամրոցի ելքի մոտ անցակետում մեզ սպասում էին խաղաղապահներ, որոնց ուղեկցությամբ և մենք շարունակեցինք մեր ճանապարհը։ Մինչ Լաչին հասնելը, մեր խումբը կանգ առավ Ռուսաստանի խղաղապահ զորախմբի (ՌԽԶ) բազայում, որպեսզի սպայական կազմի հետ քննարկել ճամփորդության որոշ մանրամասներ: Պետք է ասեմ, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից զինծառայողները բանակում ապրում են համեստ, բայց մաքուր ու հարմարավետ։ Ռուսները մեզ մեծահոգաբար պատիվ տվեցին մեզ «Ազերչայ» ապրանքանիշի թեյով, ինչպես նաև մոտակայքում գտնվող հայերից տեղական տաղավարից գնված խմորեղենով: Ընդհանուր առմամբ, խաղաղապահները բարեհամբույր են Ադրբեջանի ներկայացուցիչների նկատմամբ և պատրաստակամորեն արձագանքում են մեր խնդրանքներին։ Իր մասին նշեց քանակակազմի բավականին տարասեռ էթնիկ կազմը՝ այստեղ կան և ռուսներ, և բուրյաթներ, և յակուտները, և Հյուսիսային Կովկասից բնիկներ՝ ժամանակակից Ռուսաստանի բազմամշակութայնության մի տեսակ բանակային արտահայտություն: Դրանով հանդերձ, ուրախալի էր, որ մեր երկրի ներկայացուցիչներն այստեղ են մնում հողի տերերի արժանապատվությամբ և վստահությամբ, թեկուզ ժամանակավորապես ՌԽԶ-ի պատասխանատվության ներքո։
Մինչ մենք գտնվում էինք ՌԽԶ-ի բազայում, ռուս զինվորականները և մեր ներկայացուցիչները խորհրդակցություն անցկացրեցին, որտեղ որոշեցին, թե ինչպես ապահովել հայերի հրկիզման հետևանքով սկսված անտառային և այլ հրդեհների մարումը։ Ինչքան հասկացա, հենց այս օրը որոշվեց մեր ԱԻՆ հրշեջների մի քանի հաշվարկների անցման ապահովել։ Այնպես նաև Ադրբեջանի ներկայացուցիչների և ռուս խաղաղապահների խոսակցություններից պարզ դարձավ, որ Լաչինի շրջանի վերջին հայ բնակիչները կլքեն այն մինչև սեպտեմբերի 1-ը։ Մեկշաբաթյա հապաղումը, ամենայն հավանականությամբ, կապված է այս տարածքներում գործող ենթակառուցվածքների փոխանցման հետ կապված մնացած կազմակերպչական խնդիրների հետ։ Այլ բան է, որ այս ընթացքում Լաչինի շրջանից հեռացող անօրինական միգրանտները գրեթե անկասկած կփորձեն գողանալ այն ամենը, ինչ կարող են՝ ապամոնտաժելով սանհանգույցները և մինչև վերջին աղյուսը բաժան բաժան անելով առանց այդ էլ ժամանակի ընթացքճում արդեն իսկ մաշված տները։ Մինչդեռ, Ադրբեջանի համար իրոք արժեք ներկայացնող օբյեկտներին նրանց թույլ չեն տալիս։
Այն բանից հետո, երբ խաղաղապահների հետ բոլոր ձևականությունները լուծվեցին, և թեյնիկները դատարկվեցին, մենք՝ Ադրբեջանի կոմունալ ծառայությունների պատվիրակությունը ՌԽԶ-ի ուղեկցությամբ մտանք Լաչինի միջանցք։
Հատկանշական է, որ գրեթե անմիջապես հայկական պետհամարանիշներով մեքենաներից մեկը սկսեց կտրել մեր ճանապարհը՝ կտրուկ խրվելով մեր ամենագնացների միջև։
Ինչպես ինձ ասացին մեր ուղեկցողները, այս ճանապարհով երթեւեկում են Հայաստանի հատուկ ծառայությունների օպերատիվ մեքենաներ, որոնց ուղեւորները տեսաձայնագրիչով ֆիքսում են այստեղով անցնող բոլոր ադրբեջանական համարներով մեքենաները։ Շատ շուտով նրանք այլեւս այստեղ չեն լինի, բայց առայժմ, ինչպես իրենց թվում է,հավաքում են «օպերատիվ» տեղեկատվություն։
Բուն Լաչին քաղաքի մուտքի մոտ տպավորություն է ստեղղծվում, որ վերադառնում ես 1992 թվականը։ Բոլոր շինությունները, բնակելի շենքերը, վարչական շենքերը, խանութները հին են և խարխլված։ Այնպիսի զգացմունք է, որ ադրբեջանցիների դուրս գալուց հետո Լաչինը մխրճվել է 30 տարի տևած լեթարգիական քնի մեջ։
Հայերը քաղաքում այս տասնամյակների ընթացքում ոչ մի նոր բան չեն կառուցել, բացառությամբ Երևանի խորամանկ ձեռներեցների կողմից հիմնադրված առանձին բիզնես օբյեկտների: Նույնիսկ տաք, արևոտ օգոստոսյան օրը Լաչինի տեսարանը մոխրագույն է, վհատեցնող և լքված: Ձանձրալի տեսքը բնորոշ է ոչ միայն հին խորհրդային, այլև Լաչինում եկվոր հայերի իրենց վերջին օրերն ապրող սակավաթիվ շինություններին։
Քաղաքի ենթակառուցվածքները ստուգելիս ինձ հաջողվեց զրուցել միջին տարիքի մի հայի հետ։ Սկզբում նա պարզապես հարգալից հեռավորությունից դիտում էր մեզ՝ ըստ երևույթին չհամարձակվելով մոտենալ։ Տեսնելով նրա հետաքրքրությունը մեր հանդեպ՝ ես ինքս մոտեցա նրան։ Մեկնեցի «Sobranie» ծխախոտի տուփը։ Տեսնելով տուփի վրա ադրբեջաներեն գրությունները՝ նա քմծիծաղ տվեց.
-Այ ադրբեջանական «Sobranie»-ն ես դեռ չեմ ծխել, - ասաց տղամարդը անսպասելի լավ ռուսերենով: -Չէի կարծում, որ ստիպված կլինեմ դրանք փորձել այսպիսի հանգամանքներում։
- Հատկապես ինչպիսի՞ հանգամանքներում?
-Դե ինչպես, դուք գալիս եք, իսկ մենք գնում ենք, լքելով մեր տները։
-Իսկ Որքա՞ն երկար ժամանակ եք այստեղ ապրել: 1992 թվականից?
-Իսկ դա ի՞նչ նշանակություն ունի։ – վրդովվեց զրուցակիցս՝ ներս քաշելով ծխախոտը։ -Տղաներս այստեղ են ծնվել, նրանց հայրենիքն այստեղ է։ Ես իմ կյանքի կեսից ավելին այստեղ եմ ապրել։ Հիմա ո՞ւր գնանք։
-Այստեղ ճանապարհին տեսա այրված տներ ու անտառներ։ Քաղաքն ինքնին գտնվում է լքված վիճակում, 30 տարվա ընթացքում այստեղ ոչինչ չի կառուցվել։ Էլ ի՞նչ հայրենիք է սա։
-Իսկ դու մեզ ձեզ հետ մի համեմատեք,- սկսեց լարվել զրուցակիցը: -Ադրբեջանն ունի նավթ, գազ և ուժեղ դաշնակիցներ, իսկ մենք ոչինչ չունենք։ Մենք ծառերը կտրում ենք, որպեսզի հետո ծախենք, կամ ինքներս տաքանանք։ Այսօր ռուսները այստեղ են, վաղը չեն լինի։ Մեր ժողովուրդը ի՞նչ անի։ Ընդ որում, ոչ բոլորն են տները վառում, դա միայն Ագավնոյում (Զաբուխ - խմբ.) լիբանանցիներն են վառում։ Բայց նրանց ամեն դեպքում մուծելու են։ Լաչինում չեն վառում։ Ես չեմ վառել:
-Իսկ ի՞նչ կասեք սփյուռքից հավաքված գումարների մասին։ Չէ որ դա միլիարդավոր դոլարներ են...
Իսկ ինչ, ես նրանցինչ է, տեսե՞լ եմ: Նրանք մնացին այնտեղ (գլուխ թեքելով Հայաստանի կողմը), մինչև մեզ ոչինչ չի հասել։ Հիմա ասում են՝ մենք ձեզ տեղափոխելու համար 250 հազար (դրամ-Խմբ.) ենք տվել։ Իսկ մեկ բեռնատար վարձելու համար պետք է 300-350 հազար, բոլոր գները սաստիկ բարձրացել են։ Հնարավո՞ր է մեկ բեռնատարով տեղափոխել քո բոլոր ունեցվածքը: Այո, և ու՞ր գնալ: Մեզ ոչ մի տեղ չեն սպասում՝ ոչ Հայաստանում, ոչ Ստեփանակերտում (Խանքենդի-Խմբ.) ...
Մեր զրույցը հանկարծակի ընդհատվեց մոտակայքում կանգնած մեկ այլ տեղացի բնակիչի կողմից։ Զրույցից հասկանալով, որ ես ադրբեջանցի եմ, նա սկսեց իմ հասցեին հայերեն ակնհայտորեն ոչ շոյող բաներ բղավել։ Տարօրինակ է, բայց նեգատիվության ու ագրեսիայի փոխարեն դա ինձ մոտ միայն ժպիտ առաջացրեց։ Ակամայից մտածեցի, թե ինչքան հեշտ է զիջող լինել, երբ հաղթանակած երկիր ես ներկայացնում։ Այդ պահին մեր խումբը կանչեց ինձ՝ մեզ սպասում էր ճամփորդության դեպի Սուս գյուղ, որտեղ պետք է ստուգեինք տեղի ենթակառուցվածքների վիճակը։ Այնտեղ սպասարկող անձնակազմը առայժմ հայեր են։ Ինձ հաջողվեց մի քանի բառ փոխանակել նրանցից մի քանիսի հետ։ Նրանցից մեկի խոսքով, ով ներկայացել է որպես ասկերանցի Սերոբ, այս տարիների ընթացքում Ղարաբաղում կյանքը հեշտ չի եղել։ «Այդպիսի տպավորություն կար, որ նստած ես վառոդի տակառի վրա։ Նա պայթեց 2020 թվականին»։ Դրանով հանդերձ, ես ուշադրություն դարձրեցի նրա վրա, որ Սերոբը ինձ հետ զրույցում օգտագործեց միայն բնակավայրերի ադրբեջանական անվանումները՝ ոչ թե «Բերձոր», այլ Լաչին, ոչ թե «Աղավնո», այլ Զաբուխ և, վերջապես, ոչ թե «Արցախ», այլ Ղարաբաղ։ Ընդ որում, նա դա արեց ակնհայտորեն ոչ մեզ հաճոյանալու համար՝ ըստ երևույթին, շատ ղարաբաղահայեր այնպես էլ չեն ընտելացել ոչ ադրբեջանական անուններին։ Սերոբը գանգատվեց, որ ստիպված է լինելու վերադառնալ Ասկերան, որտեղ գործնականում ոչ մի աշխատանք չկա։
Այստեղ գոնե մշտական ու լավ վարձատրվող աշխատանք կար։ Իսկ ի՞նչ անել Ասկերանում,- տրտմում էր Սերոբը։
-Իսկ ո՞վ, կամ ի՞նչն է խանգարում ձեզ ընդունել Ադրբեջանի քաղաքացիությունը։ Չէ որ ոչ ոք ձեզ չի դա չի արգելում: Այո, և այստեղ շատ աշխատանք կա՝ Ղարաբաղի այն հատվածը, որն այսօր վերադարձել է Բաքվի վերահսկողության տակ, իրենից ներկայացնում է համատարած շինհրապարակ։ Ձեռքերը միշտ անհրաժեշտ են։ Առավել ևս, տեղացիներից, ինչպես ադրբեջանցիների, այնպես էլ հայեր,- դիմեցի նրան։
-Թող տղամարդու համար նման բան և սխալ է ասել, բայց ես վախենում եմ։ Ե՛վ մերոնցից, և՛ ձերոնցից։ Այսքան արյուն է արդեն թափվել այս հողի վրա։ Մեկ էլ հանդիպի մի թուրք, որի եղբայրը, հայրը, ընկերը զոհվել են պատերազմում։ Ինչ է նա ինձ հետ կսկսի խոսե՞լ: Մեզանից յուրաքանչյուրն ունի ընտանիքից կամ ծանոթներից մեկը, ով զոհվել կամ վիրավորվել է երկու պատերազմներում։ Դժվար է լինելու, շատ դժվար,- անկեղծ պատասխանեց Սերոբը։
- Նախ՝ ոչ թե թուրք, այլ ադրբեջանցի։ Երկրորդ՝ գերմանացիները և ռուսների նույնպես կռվել են, բայց կարողացել են հաշտվել,- ես հետ չմնացի իմ զրուցակցից։
-Չգիտեմ, ժամանակը ցույց կտա։ Բայց վատ ճանապարհ(նկատի ունի Լաչինը շրջանցող – խմբ.) չեք կառուցել։ Ոչ ոք չէր սպասում, որ ամեն ինչ այսքան արագ տեղի կունենա, իսկ իշխանությունները մեզ երբեք չեն ասել, որ մենք պետք է հեռանանք այստեղից»,- դժգոհեց Սերոբը։
Մենք վերադառնում ենք։ Լաչինի ճանապարհի երկայնքով այրված հողի հսկայական տարածքներ կան։ Իսկ երբ գնում ես լեռնային ոլորանի երկայնքով, պարզ տեսնում ես, թե ինչպես ներքևում, հովիտում վառվում են անտառներն ու մարգագետինները: Ոչնչացնում են ոչ միայն կրակի, այլեւ հատման միջոցով։ Ճանապարհի եզրին խնամքով դրված են սղոցված ընկույզի ծառերը՝ չէ որ արժեքավոր փայտ է, կարելի է վաճառել։ Մինչդեռ ճանապարհի երկայնքով կարելի է տեսնել նաև հենց սակավաթիվ հայ «փայտահատներին»։ Ադրբեջանի տարածքներից հեռանալուց վհատված հայ տղամարդիկ քանդում են տները, իսկ կանայք ու երեխաները լեռնային մոշ են հավաքում կամ անուրախ մտքերի մեջ են ընկնում դեռ չհատված ծառերի ստվերում։
Հեռանալով Լաչինից՝ չկարողացա ազատվել երեսուն կորցրած տարիների տեսած պատկերից ներքին դատարկությունից։ Ոչ, ես ուժեղ չեմ համակրում հեռացող հայերին, չէ՞ որ նրանք վերջիվերջո խախտել են Տիեզերքի օրենքները՝ փորձելով իրենց երջանկությունը կառուցել ուրիշի վշտի, մեր երեխաների արցունքների և արյան վրա։ Իսկ այս օրենքները, ի տարբերություն միջազգային իրավունքի օրենքների, գործում են անթերի։
Դաշնակցակները ու ռեւանշիստները ոչ մի տեղ չեն կորել, նրանց քարոզչությունը արել է ու շարունակում է անել իր գործը։ Բայց աշխարհը սև ու սպիտակ չէ, և դաշնակցական գաղափարախոսության շղարշի միջով, ատելությունն ու դժգոհությունը դժվարին ճակատագրի հանդեպ, շատ ղարաբաղահայեր այնուամենայնիվ սկսում են տարբերել նոր իրականության ուրվագծերը: Միջին և մեծ տարիքի մարդիկ մեզ հետ շփվելիս հիշում են Ադրբեջանում իրենց սահուն, խաղաղ կյանքի մասին, որը երեք տասնամյակ առաջ չմտածված փոխանակվել էր «միացումի» և «գենետիկ անհամատեղելիության» ֆաշիստական գաղափարների հետ։ Երկու արյունալի պատերազմներից, զոհերից ու ողբերգություններից հետո մարդիկ, նույնիսկ ամենահամառները, ստիպված են վերագնահատել արժեքները։ Ղարաբաղում գալիս են գիտակցության, որ ժամանակին հայերին ուղղակի խաբել են, միաժամանակ, որպես դահիճներ ու զոհեր նետել են մեռնող խորհրդային կայսրության զոհասեղանին։ Այս ողբերգության մասին իրազեկումը չի հասնում ամբողջությամբ և ոչ այնքան արագ, ինչպես մենք կցանկանայինք: 34 տարվա դիմակայությունը չի կարող մի ժամում անհետանալ։ Բայց տասնամյակների քարոզչությամբ թունավորված գիտակցության մեջ կոտրվածքը արդեն տեղի է ունեցել։ Ադրբեջանը վերադարձել է։ Մեկ և ընդմիշտ:

Страх и ненависть в Лачине
«Не иди туда, куда ведет дорога. Иди туда, где дороги нет, и оставь свой след». Вооружившись таким напутствием виднейшего мыслителя и писателя США Ральфа Эмерсона, внештатный корреспондент Caliber.Az, основным местом работы которого является структура в сфере ЖКХ, отправился в командировку в Лачинский район в составе многочисленной делегации соответствующих ведомств для участия в подготовке к передаче под юрисдикцию Азербайджана инфраструктуры одноименного района. Учитывая широкий общественный интерес в Азербайджане к вопросу о скором возвращении города Лачин, а также сел Забух и Сус под контроль Баку, предлагаем вниманию читателей репортаж о данной поездке.
Первооткрывателем в плане написания репортажа о Лачинском направлении назвать себя не могу, так как до меня здесь уже наделали шуму азербайджанские коллеги. Однако надеюсь, что мне удастся пролить свет на некоторые детали происходящего сегодня в Лачине. Напомню, что до конца августа незаконно проживающие в городе Лачин, а также селах Забух и Сус армянские переселенцы, многие из которых приехали в наши края из Ближнего Востока, покинут эти территории. Готовы ли к этому пришлые жители этих мест? Обо всем, что увидел, по порядку…
Вторая Карабахская война вернула Азербайджану оккупированные Арменией территории Карабахского региона и Восточного Зангезура, захваченные 30 лет тому назад. Победу над оккупантами закрепило Трехстороннее заявление от 10 ноября 2020 года. В документе недвусмысленно указываются обязательства Баку и Еревана. Азербайджанская сторона в отмеченные сроки выполнила и продолжает выполнять условия заявления, в то время как Армения пытается тянуть время, словно чуда ожидая смены геополитической ситуации на Кавказе. Напористость азербайджанских властей, впрочем, не оставляет сомнений, что рано или поздно Армении придется выполнить все условия подписанного ею документа.
Конечно, трубить временным армянским обитателям города о том, что я не только сотрудник структуры в сфере ЖКХ, но еще и сотрудничаю в свободное от работы время со СМИ, я не стал. Ведь тогда они вряд ли захотели бы делиться с нами своими мыслями – журналистскую братию в этих краях не очень-то и любят в последнее время. А вот побеседовать с простым азербайджанским работягой, который в такую жару еще и был в спецовке, армяне были не прочь. Но об этом чуть позже.
Напомним, что в Лачин мы пока (до 1 сентября) можем приезжать в сопровождении российских миротворцев. Определенная часть азербайджанского общества недовольна этим фактом, но смею утверждать на основании приобретенного в поездке опыта, что на нынешнем этапе посредники на местах на самом деле необходимы. Если мы, конечно, выбираем политико-дипломатический путь решения остающихся вопросов, а не грубую силу.
Итак, в Лачинский коридор мы въехали из Шуши. На посту у выезда из города-крепости нас поджидали миротворцы, в сопровождении которых мы и продолжили наш путь. Не доезжая до самого Лачина наша группа заехала на базу РМК, чтобы обсудить с офицерским составом некоторые детали поездки. Надо сказать, живут военнослужащие из РФ по-армейски скромно, но чисто и с уютом. Россияне щедро отпотчевали нас чаем марки «Азерчай», а также выпечкой, купленной в местном ларьке у армян неподалеку. В целом, миротворцы дружелюбно настроены к представителям Азербайджана и охотно откликаются на  наши просьбы. Про себя отметил довольно неоднородный этнический состав контингента – здесь и русские, и буряты, и якуты, и выходцы с Северного Кавказа – этакое армейское выражение мультикультурности современной России. При этом было отрадно, что представители нашей страны держатся здесь с достоинством и уверенностью хозяев земли, пусть и временно находящейся в ответсвенности РМК.
Пока мы находились на базе РМК, российские военные и наши представители провели совещание, на котором решали, как обеспечить тушение лесных и иных пожаров, начавшихся в результате поджогов со стороны армян. Насколько я понял, именно в этот день было решено обеспечить проезд нескольким пожарным расчетам нашего МЧС. Также из разговоров представителей Азербайджана и российских миротворцев стало ясно, что последние армянские жители Лачинского района покинут его к 1 сентября. Недельная заминка, вероятнее всего, связана с остающимися организационными вопросами по передаче функционирующей на этих территориях инфраструктуры. Другое дело, что за это время покидающие Лачинский район нелегальные мигранты почти наверняка попытаются растащить все, что могут, демонтировав санузлы и разобрав и без того потрепанные временем дома до последнего кирпичика. Впрочем, к действительно важным объектам, представляющим ценность для Азербайджана, их не подпускают.
После того, как все формальности с миротворцами были решены, а чайники опустошены, мы – делегация азербайджанских коммунальщиков в сопровождении РМК – въехали в Лачинский коридор.
Примечательно, что почти сразу же одна из машин с армянскими госномерами стала нас подрезать, резко вклиниваясь между нашими внедорожниками.
Как мне сообщили наши сопровождающие, на этой дороге курсирует оперативный автотранспорт армянских спецслужб, пассажиры которого фиксируют видеорегистратором все проезжающие тут машины с азербайджанскими номерами. Совсем скоро их здесь уже не будет, но пока они собирают «оперативную», как им кажется, информацию.
При въезде в сам город Лачин создается впечатление, что возвращаешься в 1992 год. Все строения, жилые дома, административные здания, магазины – старые и обветшалые. Ощущение, что после исхода азербайджанцев, Лачин погрузился в летаргический сон длиною в 30 лет.
Ничего нового армяне в городе за эти десятилетия не построили – за исключением единичных бизнес-объектов, основанных пронырливыми ереванскими предпринимателями. Даже в жаркий, солнечный августовский день вид у Лачина – серый, депрессивный и заброшенный. Унылый вид характерен не только для старых советских построек, но и немногих, доживающих свои последние дни в Лачине пришлых армян.
При осмотре городской инфраструктуры мне удалось поговорить с одним армянином средних лет. Поначалу он просто наблюдал за нами с почтительного расстояния, видимо, не решаясь подойти ближе. Завидев его интерес к нам, я сам подошел к нему. Протянул пачку сигарет Sobranie. Увидев надписи на пачке на азербайджанском языке, он ухмыльнулся.
- Вот азербайджанские Sobranie я еще не курил, - сказал мужчина на неожиданно хорошем русском. – Не думал, что придется попробовать их при таких обстоятельствах.
- Каких именно?
- Ну как, вы приходите, а мы уходим, покидая наши дома.
- А как давно вы здесь жили? С 1992 года?
- А какое это имеет значение? - возмутился мой собеседник, затягиваясь  сигаретой. - Мои сыновья здесь родились, тут их родина. Я больше половины жизни живу тут. А теперь куда нам ехать?
- По дороге сюда я видел сгоревшие дома и леса. Сам город в заброшенном состоянии, за 30 лет тут ничего не построили. Какая же это родина?
- А вы нас с собой не сравнивайте, - стал заводиться собеседник. – У Азербайджана есть нефть, газ и сильные союзники, а у нас ничего нет. Мы деревья срубаем, чтобы потом продать их или самим отапливаться. Сегодня русские есть, завтра – нет. Что нашим людям делать? К тому же, дома сжигают не все, это только в Агавно (Забух – ред.) ливанские жгут. Но им-то заплатят все равно. В Лачине не жгут. Я не сжигал.
- А как же собранные у диаспоры деньги? Ведь это же миллиарды долларов…
- А что, я их видел что ли? Они там (кивая в сторону Армении) остались, до нас ничего не дошло. Сейчас говорят – мы вам 250 тысяч (драмов – Ред.) дали на переезд. А чтобы один грузовик нанять нужно 300-350 тысяч, все цены взвинтили. Разве на одном грузовике можно увезти все свое имущество? Да и куда ехать? Нас нигде не ждут – ни в Армении, ни в Степанакерте (Ханкенди – Ред.)…
Наша беседа была резко прервана стоявшим неподалеку другим местным жителем. Поняв по разговору, что я азербайджанец, он начал выкрикивать на армянском что-то явно нелестное в мой адрес. Странно, но вместо негатива и агрессии, у меня это вызвало лишь усмешку. Невольно подумалось, как же легко быть снисходительным, когда представляешь страну-победителя. В этот момент меня окликнула наша группа – нас ждала поездка в село Сус, где мы должны были проверить состояние местной инфраструктуры. Обслуживающим персоналом там являются пока еще армяне. С некоторыми из них мне удалось перекинуться парой слов. По словам одного из них, представившегося Серопом из Аскерана, жизнь в Карабахе все эти годы была непростой – «было ощущение, что сидишь на пороховой бочке. В 2020-ом году она рванула». При этом, я обратил внимание на то, что в разговоре со мной Сероп употреблял только азербайджанские названия населенных пунктов  - не «Бердзор», а Лачин, не «Агавно», а Забух и, наконец, не «арцах», а Карабах. Причем, делал это явно не для того, чтобы нам понравиться – видимо, многие карабахские армяне так и не отвыкли от азербайджанских названий. Сероп посетовал, что придется возвращаться в Аскеран, где практически нет никакой работы.
- Тут хотя бы была постоянная и неплохо оплачиваемая работа. А что делать в Аскеране?, - сокрушался Сероп.
- А кто или что мешает вам принять гражданство Азербайджана? Ведь никто вам этого не запрещает. Да и работы тут много – вернувшаяся под контроль Баку часть Карабаха сегодня представляет из себя сплошную стройку. Руки нужны всегда. Тем более, из числа местных – как азербайджанцев, так и армян, - обратился я к нему.
- Пусть такое и неправильно говорить мужчине, но я боюсь. И своих, и ваших. Столько крови на этой земле уже пролито. Вот попадется турок, у которого на войне погиб брат, отец, друг. Что он, разговаривать со мной будет? У нас у каждого кто-то из семьи или знакомых погиб или был ранен в двух войнах. Сложно будет, очень сложно - честно ответил Сероп.
- Во-первых, не турок, а азербайджанец. Во-вторых, немцы с русскими тоже воевали, но они смогли примириться, - не отставал я от своего собеседника.
- Не знаю, время покажет. Но дорогу (имеется в виду в объезд Лачина – ред.) вы неплохую построили. Никто не ожидал, что все произойдет так быстро, а власти нам никогда не говорили, что надо будет отсюда уходить, - посетовал Сероп.
Едем обратно. Вдоль лачинской дороги - огромные площади выжженной земли. А когда едешь по горному серпантину, отчетливо видишь, как внизу, в долине горят леса и луга. Уничтожают не только огнем, но и вырубкой. Спиленные деревья грецкого ореха аккуратно укладывают по краю дороги – ценная ведь древесина, можно продать. Между тем, вдоль дороги можно увидеть и самих немногочисленных армянских «дровосеков». Удрученные уходом с территорий Азербайджана армяне-мужчины разбирают дома, а женщины и дети собирают горную ежевику или предаются нерадостным раздумьям в тени еще не срубленных деревьев.
Покидая Лачин, я не мог избавиться от чувства внутренней опустошенности от увиденной картины тридцати потерянных лет. Нет, я не сильно сочувствую уезжающим армянам – в конце концов, они нарушили законы Вселенной, попытавшись построить свое счастье на чужом горе, на слезах и крови наших детей. А эти законы, в отличие от законов международного права, работают безотказно.
Дашнаки и реваншисты никуда не делись, их пропаганда сделала и продолжает делать свое дело. Но мир не черно-белый, и сквозь пелену ослабившей свою хватку дашнакской идеологии, ненависти и обиды на нелегкую судьбу, многие карабахские армяне все же начинают различать очертания новой реальности. Люди среднего и старшего возраста вспоминают в общении с нами о своей размеренной, мирной жизни в Азербайджане – той, что была бездумно променяна на фашистские идеи «миацума» и «генетической несовместимости» три десятилетия назад. После двух кровопролитных войн, жертв и трагедий люди, даже самые упрямые, вынуждены сделать переоценку ценностей. В Карабахе приходит осознание того, что в свое время армян просто обманули, бросив одновременно в качестве палачей и жертв на алтарь умирающей советской империи. Осознание этой трагедии приходит не в полной мере, и не так быстро, как этого хотелось бы нам. 34 года конфронтации не могут исчезнуть в одночасье. Но надлом в сознании, отравленном десятилетиями пропаганды, уже произошел. Азербайджан вернулся. Раз и навсегда.