Հայաստան. պետականության կազմալուծման գործընթացը մեկնարկել է վաղուց
Ինչպես գուշակում են քոչարյանամետ փորձագետները, երկրում լարված քրեական իրավիճակը, Ղարաբաղի հետ ցամաքային կապի կորուստը, «Սուրմյալի»-ում տեղի ունեցած պայթյունը, իշխանությունների՝ «վճարի 60 հազար դոլար և մի ծառայիր բանակում» նախաձեռնությունը, զանգվածային արտագաղթը, Թուրքիայի հետ սահմանների ակնկալվող բացումը և այլն՝ ուղղիղ ճանապարհով տանում են դեպի պետականության կործանում։ «Հայաստանը մեր աչքի առաջ քանդվում է»,- ասում են Քոչարյանի կողմնակիցները։
Առաջարկում եմ մեր հարեւանների մոտ ճգնաժամի այս ախտանիշները դիտարկել մարդաբանության տեսանկյունից: Քոչարյանը ուզում է տապալե՞լ Փաշինյանին։ Սա պետք է դիտարկել որպես շամանի և ցեղի առաջնորդի միջև պայքար, հաշվարկել մեզ համար հնարավոր օգուտներն ու ռիսկերը և ոչ մի դեպքում սրտին մոտ չընդունել։ Նրանցից ով էլ հաղթի մասնազատիչ պայքարում, հասարակ կիկաները սկսում են հասկանալ, որ կրակի շուրջ մարտական պարերն ու փրկարար անեծքները այնքան էլ արդյունավետ չեն ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների դեմ, իսկ արդեն անօդաչու թռչող սարքերի դեպքում ընդհանրապես չի գործում։ Երբ կողմերից մեկը գերիշխանություն վերցնի և ռեպրեսիաներ սանձազերծի հաղթվածների դեմ՝ ես անձամբ ուրախ կլինեմ լսել «փոխանցեք ընկեր Ստալինին, որ դա հրեշավոր սխալ է»։
Թշնամու ճամբարում տարաձայնությունները՝ «տոն է, որը գալիս է մեզ մոտ». Եվ շատ է հարկավոր, որ այս տոնը մնա ու չհեռանա։ Իսկ հաշվի առնելով, որ երևանյան հայերը, ինչպես մի տեսակ մեղմ արտահայտվել... այդքան էլ չեն հարգում ղարաբաղյան հայերին և հակառակը՝ կան այս տոնը անընդմեջ փառատոնի վերածելու մի զանգված հնարավորություններ։
Հրաշալի դաշտ խաղի համար, որի ընթացքում դու լիովին անկրքոտ, ամեն ինչ հաշվարկելով մի քանի քայլ առաջ, պարզապես կողմերին իրար ես ընդհարում ճակատներով։ Իսկ հրելով, հիանում ես կայծերով։ Պետք է, պետք է օգնել մարդկանց, աջակցել որևէ մեկին։ Ընդ որում անպայման նրանց, ովքեր ավելի թույլ են: Սա ոչ թե մարդասիրություն է և ոչ թե մերձավորի հանդեպ հոգատարություն, այլ առողջ էգոիզմ է և հոգատարություն սեփական անձի, սիրելիի, միակի և անկրկնելիի մասին։
Քո օգնությունը թույլերին օգուտ չի բերի. նա միևնույն է դա կծախսի հակառակորդի դեմ պայքարի վրա և այդպիսի թույլ էլ կմնա: Իսկ նրա ներկա պահին ավելի ուժեղ մրցակիցը գոնե մի փոքր, բայց ուժասպառ կլինի։ «Երրորդ ուրախացողը» դա հրաշալի է, մեր հատուկ ծառայությունների մոտ աշխատելու բան կա։ Համոզված եմ, որ «Նավահանգստում մենք մարդիկ ունենք, իսկ «ամբողջ բուրժուազիայի վշտի վրա» մի փոքրիկ կրակ բորբոքելու համար համեստ գումար ծախսելը՝ բարեհաճո գործ է։ Նրանց կրակի վրա ձեռքերդ տաքացնելուց բացի ի՞նչ կարող է լինել ավելի հաճելի։
Ընդդիմադիր հայ փորձագետները չգիտես ինչու հաշիվներից հետում են, որ այն փակուղին, որում հայտնվել է իրենց երկիրը, մտցրել են հենց այնպիսի քաղաքական գործիչներ, ինչպիսիք են Քոչարյանը, Սարգսյանը, Օհանյանը։ Չափազանց շատ ուրախացան, երբ ադրբեջանցիներին վտարեցին Հայաստանից ու Ղարաբաղից, չափազանց մեծ հույսեր կապեցին Ռուսաստանի ու Սփյուռքի հետ, իրենց համարում էին «բոլորին հարկավոր, քանի որ քրիստոնեական ֆորպոստն ու խաչակիրների ժառանգորդներ են»։ Ընդհանրապես, հենց այդ «չխորտակվող ավիակիրը»։ Կկռահեն, որ երկիրը սկսել է հիշեցնել այն շանը, որը բռնել է յուղով թաթախված սպունգը, որը կուլ տալ չի ստացվում, իսկ ագահությունը թույլ չի տալիս դուրս թքել, խելքը չէր բավականեցնում:
Արդյունքում Հայաստանը դուրս մնաց միջազգային բոլոր նախագծերից։ Ոչ մի, օրինակ, խողովակաշարեր, որոնք համարժեք վարքագծի դեպքում կարող էին անցնել նրա տարածքով։ Եվ սա լավ փողեր են, շատ լավ գումարներ, որը լողացին նրա մոտով: Ընդ որում մեկընդմիշտ: Թմբուկների զարկերն ու «միացում»-ի սրտաճմլիկ աղաղակները խլացնում էին բանականության ձայնը։ Արդյունքում մարդիկ ընտանիքներով լքում են Հայաստանը, միայն թե իրենց որդիները չծառայեն բանակում։ Հատկապես մեր զորքերի անմիջական մոտիկությամբ։ Այդ էր պակաս, այնտեղ չէ որ այ-այ, կրակում են։ Այնպես որ, Քոչարյանի կողմնակիցներին կարելի է ազատազրկել միայն հեղինակության համար։ Նրա համար, որ սեփական ժողովրդին մտցրեց տնտեսական և քաղաքական փակուղի, որից դուրս գալու ոչ մի հնարավորություն չես պատկերացնում։
Հայաստանի պարագայում պետականության պահպանման գրավականը միայն հանդիսանում է մեր, Վրաստանի և Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներից հրաժարվելը։ Եվ ձեզ համար ապրեք հանգիստ ու խաղաղ, առանց երևալու։ Իսկ ցանկալի է՝ ընդհանրապես ձեր մասին շրջապատում մի հիշեցրեք: Ուրիշ ճանապարհ տրված չէ։
Մենք անցյալից անհրաժեշտ դասեր քաղել ենք, և այժմ շատ ու շատ դժվար է շահել մեր վստահությունը՝ ավելի զգույշ և ավելի աչալուրջ ենք լինելու ավելի քան մեկ տասնյակ տարի, իսկ գուցե նույնիսկ ավելին։ Ի վերջո, մենք հասկացանք, որ դուք կարող եք օգտագործել պահը և նորից փորձել բռնել մեր կոկորդը: Այնպես որ նույնիսկ ձեզանից ոմանց ցուցադրական խաղաղասիրությունը գնահատում ենք, որպես չպահանջված կնոջ պարտադրված պարկեշտություն: Բա ի՞նչ էիք ուզում։ Առաջին արյունը մերն էր։

Армения: процесс распада государственности запущен давно
Как предрекают прокочаряновские эксперты, напряженная криминальная обстановка в стране, потеря сухопутной связи с Карабахом, взрыв в «Сюрмяли», инициатива властей «заплати 60 тысяч долларов и не служи в армии», массовая миграция, ожидаемое открытие границ с Турцией и др. – прямой дорогой ведут к уничтожению государственности. «Армения рушится на наших глазах», - заявляют сторонники Кочаряна.
Предлагаю взглянуть на эти симптомы кризиса у соседей с точки зрения антропологии. Кочарян хочет скинуть Пашиняна? Рассматривать это надо как борьбу между шаманом и вождем племени, просчитывать возможные для нас пользу и риски и ни в коем случае не принимать близко к сердцу. Кто бы из них ни одержал победу во фракционной борьбе, простые кикуйю начинают понимать, что воинственные пляски вокруг костра и заклинания - не очень действенное средство против азербайджанского спецназа, а уж в случае с БПЛА это вообще не работает. Когда одна из сторон одержит верх и развяжет репрессии против побежденных – лично я буду рад услышать «передайте товарищу Сталину, что это чудовищная ошибка».
Раздрай в стане врага – это «праздник, который к нам приходит». И очень нужно, чтобы этот праздник остался и не уходил. А принимая во внимание, что ереванские армяне, как бы помягче выразиться… не очень жалуют карабахских и наоборот – есть масса возможностей превратить этот праздник в непрерывный фестиваль.
Замечательное поле для игры, в ходе которой ты совершенно бесстрастно, просчитав все на несколько ходов вперед, просто сталкиваешь стороны лбами. А столкнув, любуешься искрами. Надо, надо людям помочь, поддержать кого-нибудь. Причем непременно тех, кто слабее. Это не гуманизм и не забота о ближнем, а здоровый эгоизм и забота о себе, любимом, единственном и неповторимом.
Твоя помощь не пойдет впрок слабому: он всё равно истратит её на борьбу против оппонента и останется таким же слабым. А вот его более сильный на данный момент соперник будет хоть немного, да изнурен. «Третий радующийся» — это прекрасно, нашим спецслужбам есть над чем поработать. Уверен, что в «Гаване есть наши люди», а потратить скромную сумму, чтобы «на горе всем буржуям» раздуть небольшой пожар – дело богоугодное. Над их костром руки погреть – что может быть приятнее?
Оппозиционные армянские эксперты почему-то сбрасывают со счетов, что тупик, в котором оказалась их страна, завели её именно политики вроде Кочаряна, Саргсяна, Оганяна. Слишком громко радовались, когда изгнали азербайджанцев из Армении и Карабаха, слишком надеялись на Россию и диаспору, сочли себя «нужными всем, потому что христианский форпост и наследники крестоносцев». В общем, именно тот «непотопляемый авианосец». Смекнуть, что страна стала напоминать собаку, хапнувшую пропитанную маслом губку, проглотить которую не получается, а выплюнуть не позволяет жадность, – ума не хватило.
Как результат Армения оказалась в стороне от всех международных проектов. Никаких, например, трубопроводов, которые при условии адекватного поведения могли бы пройти через ее территорию. А это хорошие деньги, очень хорошие деньги, которые проплыли мимо. Причем навсегда. Барабанный бой и истошные вопли о «миацуме» заглушили голос разума. В итоге люди семьями покидают Армению, лишь бы их сыновья не служили в армии. Особенно в непосредственной близости от наших войск. Еще бы, там ведь, ай-ай, стреляют. Так что сторонников Кочаряна за одну только репутацию можно в тюрьму сажать. За то, что завели свой же народ в экономический и политический тупик, выбраться из которого не представляется никакой возможности.
Залогом сохранения государственности в случае с Арменией является только отказ от территориальных претензий к нам, к Грузии и Турции. И живите себе тихо и мирно, не отсвечивая. А желательно – вообще о себе окружающим не напоминайте. Другого пути не дано.
Мы извлекли необходимые уроки из прошлого, и завоевать теперь наше доверие очень и очень сложно - будем настороже и бдительны еще не один десяток лет, а может, даже больше. Как-никак разобрались, что вы можете улучить момент и снова попытаться вцепиться нам в горло. Так что даже показное миролюбие некоторых из вас расцениваем как вынужденную порядочность невостребованной женщины. А что вы хотели? Первая кровь была нашей.