Խոդորկովսկու թվիթը կամ Սպիտակ մարդու բեռը Caliber.Az YouTube ալիքի տեսանյութ
«Ադրբեջանի և Ղազախստանի նախագահները հրաժարվել են ռուսերեն շփվելուց, յուրաքանչյուրը խոսոել է իր լեզվով։ Հետկայսերական Ռուսաստանը պահպանել է փափուկ ուժը լեզվի և մշակույթի տեսքով, որը միավորել է մոլորակի մի մեծ հատված: Երկրի գլխին մեկ գոպնիկը փոշիացրել է այս ազդեցությունը։ Ռուս գործարար, ՅՈՒԿՕՍ նավթային ընկերության նախկին համասեփականատեր, իսկ այժմ՝ Կրեմլին ընդդիմադիր հասարակական գործիչ Միխայիլ Խոդորկովսկու վերջերս թվիթերի այս տեքստը աշխույժ քննարկումներ առաջացրեց ոչ միայն ռուսալեզուների, այլև սոցցանցերի ադրբեջանական հատվածում:
Այս մասին ասվում է Caliber.Az Youtube ալիքի՝ «Խոդորկովսկու թվիթը կամ սպիտակ մարդու բեռը» նոր թողարկումում:
Փաստորեն, Ղազախստանի նախագահի այցն Ադրբեջան թուրքական աշխարհի առաջնորդների ամենաբարձր մակարդակով առաջին իրադարձությունը չէր, որտեղ պետությունների ղեկավարները շփվեցին թուրքական լեզուներով։ Մեր գործընկեր լրագրողները դա արդեն նկատել են Թյւրքական պետությունների կազմակերպության մի քանի գագաթնաժողովներում։ Որպես օրինակ կարելի է բերել նաև այս տարվա հունիսին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Ուզբեկստան կատարած այցը, որը շատերի հիշողության մեջ մնաց, երբ Ալիևն ու Միրզիյոևը խոսեցին յուրաքանչյուրն իրենց լեզվով՝ միաժամանակ փայլուն կերպով միմյանց հասկանալով։ Սակայն Խոդորկովսկու թվիթը մեզ հետաքրքրում է ավելի խորը պատճառներով, քան թուրքական աշխարհի առաջնորդների լեզվական նախասիրությունների վերլուծությունը։
Սկզբից մենք նշում ենք, որ Խոդորկովսկին, ով օգտագործել է միանգամից մի քանի հետաքրքիր սիմպտոմատիկ տերմիններ, ինչպիսիք են «հետկայսերական», «փափուկ ուժ», «լեզու և մշակույթ», ինչպես նաև «ազդեցություն», արևմտյան լավագույն ավանդույթներում օրիենտալիզմը գործնականում բացառում է այնպիսի կարևոր գործոն, ինչպիսին է կայսրության փլուզման արդյունքում ազատություն ձեռք բերած ժողովուրդների դաշտերը։ Ուշադրություն դարձրեք այս նախադասությանը. «Երկրի գլխին մի գոփնիկ փոշիացրեց այս ազդեցությունը»։ Իբր այն ամենը, ինչ իրականում կամ հիպոթետիկորեն կարող էր տեղի ունենալ Ադրբեջանում, Ղազախստանում, Ուզբեկստանում և նախկին ԽՍՀՄ այլ հետխորհրդային երկրներում, պետք է ամբողջությամբ կախված լինի Կրեմլում այս կամ այն հանճարի կամ գոպնիկի հաջողություններից ու սխալներից։

Твит Ходорковского, или Бремя Белого Человека Видео YouTube-канала Caliber.Az
«Президенты Азербайджана и Казахстана отказались общаться на русском, каждый говорил на своем языке. У постимперской России сохранялась мягкая сила в виде языка и культуры, объединявшей большой кусок планеты. Один гопник во главе страны стер это влияние в труху». Этот текст недавнего твита Михаила Ходорковского – российского предпринимателя, бывшего совладельца нефтяной компании «ЮКОС», а ныне оппозиционного Кремлю общественного деятеля, - вызвал оживленные дискуссии не только в русскоязычном, но и в азербайджанском сегменте соцсетей.
Об этом говорится в новом выпуске Youtube-канала Caliber.Az – «Твит Ходорковского или Бремя Белого Человека».
На самом деле, визит президента Казахстана в Азербайджана был не первым мероприятием лидеров тюркского мира на высшем уровне, где главы государств общались на тюркских языках. Наши коллеги-журналисты уже наблюдали подобное на нескольких саммитах Организации тюркских государств. В качестве примера можно привести также запомнившийся многим визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Узбекистан в июне этого года, когда Алиев и Мирзиёев общались каждый на своем языке, блестяще понимания при этом друг друга. Однако твит Ходорковского представляет для нас интерес по более глубоким причинам, нежели анализ лингвистических предпочтений лидеров тюркского мира.
Для начала отметим то, что Ходорковский, использовавший сразу несколько интересных симптоматичных терминов, таких как «постимперский», «мягкая сила», «язык и культура», а также «влияние», в лучших традициях западного ориентализма практически исключает такой важный фактор, как поля самих народов, получивших свободу в результате распада империи. Обратите внимание на это предложение: «Один гопник во главе страны стер это влияние в труху». Словно все, что реально происходило или гипотетически могло произойти в Азербайджане, Казахстане, Узбекистане, в других постсоветских странах бывшего СССР, целиком и полностью должно зависеть только лишь от успехов и ошибок того или иного гения или гопника в Кремле.