Արազ Իմանով. Տարածքների լիակատար ականազերծման համար կպահանջվի 25 տարի
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում ընդգրկված ազատագրված տարածքներում նախագահի հատուկ ներկայացուցչության ավագ խորհրդական Արազ Իմանովը։
Արազ Իմանովի խոսքով, 2020 թվականի նոյեմբերից մինչ օրս ականներից մաքրվել է 530 միլիոն քառակուսի մետր տարածք: «Այդ տարածքներում հայտնաբերվել է ավելի քան 66 հազար ական և չպայթած զինամթերք։ ՄԱԿ-ի անկախ փորձագետները կարծում են, որ ազատագրված տարածքներում առկա է մոտ 1 մլն ական և չպայթած զինամթերք։ Ամբողջական ականազերծումը կպահանջի 25 տարի և 50 միլիարդ դոլար»:

Араз Иманов: Для полной очистки освобожденных территорий от мин потребуется 25 лет
Как передает АПА, об этом сообщил старший советник специального представительства президента на освобожденных территориях, входящих в Карабахский экономический район, Араз Иманов.
Араз Иманов отметил, что с ноября 2020 года до настоящего времени от мин было очищено 530 млн. квадратных метров территории: «На этих территориях было обнаружено более 66000 мин и неразорвавшихся боеприпасов. Независимые эксперты ООН считают, что на освобожденных территориях находится около 1 млн. мин и неразорвавшихся боеприпасов. Для полной очистки потребуется 25 лет и 50 млрд. долларов».