Վահիդ Հաջիև. Զանգիլանում վերականգնողական աշխատանքներն իրականացվում են Սան Մարինոյի հռչակագրին համապատասխան
Ղարաբաղ  04 0Հոկտեմբերի 2022 - 12:41
«Զանգիլանի շրջանում վերականգնողական և վերակառուցողական աշխատանքներն իրականացվում են ՄԱԿ-ի նպատակներին և Սան Մարինոյի «Կայուն զարգացման մասին» հռչակագրին համապատասխան։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Զանգիլանի շրջանում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Վահիդ Հաջիևը՝ ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի քաղաքաշինության, բնակարանային տնտեսության և հողի կառավարման կոմիտեի 83-րդ նստաշրջանի շրջանակներում:
Նա նիստի մասնակիցների հետ կիսվել է օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման և վերակառուցման, բնակչության վերաբնակեցման Ադրբեջանի փորձով, մասնավորապես՝ Զանգիլանի շրջանում։ Նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ այս բոլոր աշխատանքների հիմնական նպատակը նախկին ներքին տեղահանվածների վերադարձն է հարազատ հողեր, նրանց բնակության համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծումը։

Вахид Гаджиев: Восстановительные работы в Зангилане ведутся в соответствии с Сан-Маринской декларацией
КАРАБАХ  03 Октября 2022 - 19:53
«Восстановительные и реконструкционные работы в Зангиланском районе проводятся в соответствии с Целями ООН и Сан-Маринской декларацией в области устойчивого развития».
Как сообщает Report, об этом 3 октября в ходе панельных дискуссий в рамках 83-й сессии Комитета по вопросам градостроительства, жилищного хозяйства и землеустройства Европейской экономической комиссии ООН сказал специальный представитель президента Азербайджана в Зангиланском районе Вахид Гаджиев.
Он поделился с участниками сессии опытом Азербайджана по восстановительным и реконструкционным работам на освобожденных от оккупации территориях, в частности, в Зангиланском районе и переселению населения. Спецпредставитель президента отметил, что основной целью всех этих работ является возвращение бывших вынужденных переселенцев на родину, создание необходимой инфраструктуры для их проживания.
Говоря о селе Агалы Зангиланского района, заново отстроенном на основании концепции «умное село», спецпредставитель президента подчеркнул, что здесь создана вся необходимая инфраструктура и переселено уже 66 семей, в общей сложности 326 человек.