Պետկոմիտեի ղեկավար. Լայնածավալ վերականգնման աշխատանքների համար հիմնական խոչընդոտը ականներն են
Ազատագրված տարածքներում լայնածավալ վերականգնման աշխատանքներ իրականացնելու ամենամեծ խոչընդոտը շարունակում է մնալ՝ ականներից և չպայթած զինամթերքից տարածքների մաքրման խնդիրը։ Վերականգնման աշխատանքների տեմպերը և նախկին հարկադիր վերաբնակների վերադարձն այնտեղ կախված են այս գործոնից։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Աղդամում առաջին ազգային քաղաքաշինական ֆորումի ժամանակ հայտարարել է՝ Ադրբեջանի քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը։
Պետական կոմիտեի ղեկավարն ընդգծել է, որ մեր ժամանակների դառը իրականությունն այն է, որ աշխարհի շատ երկրներ ընդհարվում են բնակավայրերի հետկոնֆլիկտային վերակառուցման մարտահրավերների առաջ։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի տարածքների 20%-ի 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում ամբողջությամբ ավերվել է մոտ 900 բնակավայր, ավելի քան մեկ միլիոն հեկտար հող դուրս է բերվել գյուղատնտեսական շրջանառությունից, ոչնչացվել են հարյուրավոր մշակութային ժառանգության օբյեկտներ։
«Միայն 2020 թվականին հնարավոր եղավ ռազմական ճանապարհով վերականգնել մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ այժմ մեր առջև ծառացած գլխավոր խնդիրը օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնումն է և երկրի կյանքին դրանց լիարժեք ինտեգրումը, 1 միլիոն հայրենակիցների իրենց տներ վերադարձը»,- նշել է Ա.Գուլիևը.

Глава Госкомитета: Мины - главное препятствие для масштабных восстановительных работ
Проблема расчистки территорий от мин и неразорвавшихся боеприпасов по-прежнему остается самым большим препятствием для проведения масштабных восстановительных работ на освобожденных территориях. От этого фактора зависят темпы восстановительных работ и возвращение туда бывших вынужденных переселенцев.
Как сообщает Report, об этом председатель Госкомитета градостроительства и архитектуры Азербайджана Анар Гулиев заявил в ходе первого национального градостроительного форума в Агдаме.
Глава Госкомитета подчеркнул, что горькая реальность нашего времени состоит в том, что многие страны мира сталкиваются с вызовами постконфликтного восстановления населенных пунктов.
Он подчеркнул, что за 30-летний период оккупации 20% территорий Азербайджана около 900 населенных пунктов были полностью разрушены, более миллиона гектаров земли выведено из сельскохозяйственного оборота, сотни объектов культурного наследия были уничтожены.
«Восстановить территориальную целостность нашей страны получилось только в 2020 году военным путем. И сейчас главный вопрос, стоящий перед нами, это восстановление освобожденных от оккупации территорий и полная их интеграция в жизнь страны, возвращение 1 млн соотечественников в свои дома»,- отметил А. Гулиев.
«Сегодня в Азербайджане успешно осуществляются комплексные работы по реконструкции и строительству в соответствии с передовыми градостроительными стандартами, беспрецедентными по объему, качеству и скорости. Параллельное выполнение столь масштабных работ в короткие сроки повысило актуальность применения новых эффективных методов институционального управления с привлечением большого количества высококвалифицированных проектировщиков, архитекторов, инженеров и строителей»,- добавил глава Госкомитета.