Մակրոնի ինտրիգան հայկական կետչուպով
Հայերի պատվավոր բարեկամ, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը շարունակում է աշխարհին մոլորեցնել հայության խնդիրներով։ Իր վերջին թեզում ֆրանսիացի առաջնորդը հասել է զարմանալի պարադոքսի՝ Հայաստանում տիրող իրավիճակը համեմատելով Ուկրաինայի պատերազմի հետ։ Բայց ինչու ամբողջ աշխարհը պետք է կարեկցի մի երկրին, որը ավելի ու ավելի շատ բյուջետային գումարներ է ծախսում զենք գնելու վրա, ակտիվորեն պատրաստվում պատերազմի, այն ժամանակ, երբ նրան խաղաղություն են առաջարկում, Մակրոնը չի պարզաբանել։
Ուկրաինայի հակամարտությունը չպետք է ստիպի աշխարհին մոռանալ մյուս պատերազմների մասին։ Այդ մասին, ելույթ ունենալով Հռոմում Սուրբ Էգիդիուսի (Sant'Egidius) համայնքի «Խաղաղության ճիչը՝ կրոններն ու մշակույթը երկխոսության մեջ» միջկրոնական գագաթնաժողովին՝ հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահը։
«Այդ պատերազմը (Ուկրաինայում) ներխուժում է մեր Եվրոպա, ցնցում, փոխում է մեր կյանքը։ Բայց ես չեմ ուզում, որպեսզի նա ստիպի մեզ մոռանալ մյուս պատերազմների մասին: Օրինակ՝ պատերազմը Կովկասում, այն, ինչ կատարվում է հայ ժողովրդի հետ, պատերազմը Սիրիայում, Իրաքում, Սոմալիում, Մերձավոր և Միջին Արևելքում։ Մի կողմից կա ժողովուրդ՝ ագրեսիայի զոհ, մյուս կողմից՝ առաջնորդներ, ովքեր որոշել են հարձակվել, ներխուժել և նվաստացնել։ Եվ այս իրավիճակում զերծ մնալ, մտածել, որ կարելի է չեզոքություն պահպանել, նշանակում է ընդունել, որ «ուժի օրենքը» դառնում է համընդհանուր»,- մասնավորապես ասել է Էմանուել Մակրոնը։
Մակրոնի անդրսահմանյան պոպուլիզմը այստեղ կարծես անհաջող թատերական կրկնություն լինի՝ նախապատրաստվեց, սովորեց բառերը, բայց արտահայտեց ծիծաղելի ու հիմար։ Ամեն ինչ չափազանց ակնհայտ է: Մակրոնը համարում է, որ ողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի «ադրբեջանական ագրեսիայից» տառապող Հայաստանը։ Միգուցե նա տեղյակ չէ, որ Ադրբեջանը Հայաստանի հետ արդեն երկու տարի է, ինչ չի պատերազմում, որ Բաքուն խաղաղություն է առաջարկում Երեւանին։ Հայաստանն էլ, ընդհակառակը՝ իր ողջ ուժով ջանում է ազատվել խաղաղությունից և կայունությունից, ինչպես եղնիկը, որին զոռով քարշ են տալիս վանդակ։ Էլ չենք խոսում այն մասին, որ նա իր զինված հրոսակներին ոչ մի կերպ չի հեռացնում արդեն Ադրբեջանի գիրկը վերադարձած Ղարաբաղից, և նույնիսկ պարբերաբար նողկալի սադրանքներ է կազմակերպում պայմանական սահմանին։ Այնպես որ Ադրբեջանը ստիպված է կանխել սահմանին բանսարկությունները և հայկական ավազակախմբերին դուրս շպրտել իր հողից։
Հայաստանի պարագայում Մակրոնի երկակի չափանիշները ավելի քան պարզորոշ են երևում. Երևանից՝ Ղարաբաղից իր զինյալների դուրս բերելը և ընդհանրապես նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների կատարումը պահանջելու փոխարեն՝ Մակրոնը չգիտես ինչու շարունակում է Ադրբեջանին մեղադրել շինծու խախտումների և նույնիսկ ագրեսիայի մեջ։
Մինչդեռ պարզ հետամուտ է լինում, որ Հայաստանը, Ուկրաինայի փոխարեն Մակրոնի համար թիվ մեկ թեմա է դարձել այն պահին, երբ նա հասկացել է, որ Ռուսաստանը այժմ զբաղված է ավելի հրատապ խնդիրներով, և ահա տես, լավ պահ է, երբ կարելի է խաղաղապահի ձևաչափում ներթափանցել Հարավային Կովկասի գործընթացներ՝ այստեղ քաղաքական բոնուսները ավելի շատ են։ Իսկ հաշվի առնելով Ֆրանսիայի նախագահի հավակնությունները, չի բացառվում, որ նա որոշել է տարածաշրջանում Ռուսաստանը փոխարինել Ֆրանսիայով։ Բայց տես, նա հաշվի չի առել իրադարձությունների նման զարգացման վրա Ադրբեջանի արձագանքը։ Իսկ Բաքուն, ի գիտություն նրա, չի ընդունում ոչ կոմպետենտ արտատարածաշրջանային խաղացողների մասնակցությունը, որպես տարածաշրջանում խաղաղ գործընթացի հաստատման միջնորդների եթե, առավել եւս, այդ միջնորդը լոբբինգ է անում կողմերից մեկի շահերը։ Հատկապես այն բանից հետո, երբ Մակրոնը մեր երկրին մեղադրել է տարածաշրջանում «սարսափելի պատերազմ» սանձազերծելու մեջ։ Ֆեյք պարոն նախագահի կողմից, ինչին, իհարկե, Ադրբեջանը չէր կարող չարձագանքել։
Բաքվի հասցեին Ֆրանսիայի ղեկավարի վերջին անհեթեթ մեղադրանքներից հետո, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացին Ֆրանսիայի մասնակցության անթույլատրելիության մասին։ Մակրոնին, ըստ էության, դուռը ցույց տվեցին, այժմ նա կարող է այս ձևաչափով երկխոսություն կառուցել միայն կողմերից մեկի հետ՝ այստեղից էլ Հայաստանին իր խնդիրներով համաշխարհային հանրության ամենաարդիական թեմաների ցանկի մեջ ներքաշելու, նրան «ագրեսիայի զոհ» ներկայացնելու փորձով անշնորհք ինտրիգներ։ Ադրբեջանին Սիրիայում, Սոմալիում, Իրաքում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապելու, ինչ-որ զուգահեռ անցկացնելու փորձը անհեթեթ ու հիմարություն է և, ըստ էության, ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Մակրոնը համաշխարհային գործընթացների իր ըմբռնման մեջ բացահայտ մակերեսային գիտելիքների տիրապետող անձ է։ Իսկ ֆեյքերի քաղաքականություն ձևավորելով նա նման է ինչ որ այլ վերացական քաղաքական հարթությունից եկվորի և չի տեսնում, թե իրականում ով է խոսում տարածաշրջանում խաղաղության մասին և ով է դա առաջարկում։ Առավել ևս, նա համոզված է, որ դա չեն տեսնում նաև ուրիշները։
Բայց ինչ-որ կերպ դժվար է հերքել, որ օրերս հատկապես Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն է՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ հանդիպման արդյունքներով մամուլի ասուլիսում կրկին խաղաղության կոչ արել Հայաստանին։
«Ես վարչապետին տեղեկացրել եմ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակի մասին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների ընթացքի մասին։ Մենք համարում ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտության ավարտից հետո, եկել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ժամանակը։ Ցանկացած դեպքում, սա է մեր մտադրությունը։ Մենք հայկական կողմին ներկայացրել ենք հինգ հիմնական սկզբունքներից բաղկացած մեր առաջարկները։ Հուսով եմ, որ հայկական կողմը նույնպես քաղաքական կամք կցուցաբերի և խաղաղության պայմանագիր կկնքի Ադրբեջանի հետ»,- հայտարարել է նախագահը։
Իսկ ու՞ր է պատասխանը։ Որտե՞ղ են Երեւանի խաղաղության ձգտման գոնե ինչ որ նշաններ։ Ինչ որ այնտեղից նման բան չի լսվում, բայց դրա փոխարեն վերջին գլխավոր նորություններից մեկն այն է, որ Երևանը շարունակում է ակտիվորեն զինվել՝ մեկուկես անգամ ավելացնելով 2023 թվականի ռազմական բյուջեն։
Ինչպես հոկտեմբերի 24-ին նշել է Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների փոխնախարար Վահե Հովհաննիսյանը, նախատեսվում է պաշտպանության բյուջեն ավելացնել 160 մլրդ դրամով (900 մլն դոլար), այսպիսով այն կկազմի մոտ 505 մլրդ դրամ (1 մլրդ 256 մլն դոլար)։ Կրկին հարց է ծագում՝ ինչու չափազանց բարդ տնտեսական ժամանակներ ապրող Հայաստանը, որի բնակչության կեսը, ըստ վիճակագրության, ապրում է աղքատության շեմից ցածր՝ որոշել է ավելացնել զենք գնելու ծախսերը, այլ ոչ թե, օրինակ, սոցիալական կարիքների, կամ առողջապահության վրա։
Արդյո՞ք խաղաղ և հաջող ապրելուց հրաժարվող Երեւանը արժանի է կարեկցանքի։ Իսկ ինչպե՞ս կարելի է ընդհանրապես ակնհայտ «ոչ աղքատ», մկանների հետ խաղալու փորձ անող Հայաստանին համեմատել Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի հետ, որի տարածքում ընթանում է ոչ թե ուրվական, այլ լայնածավալ պատերազմ, որտեղ արկեր են պայթում և խաղաղ մարդիկ են զոհվում: Մակրոնը, արդեն հաստատված ավանդույթի համաձայն, կրկին զբաղված է իմաստների փոխարինմամբ՝ ապատեղեկացնելով համաշխարհային հանրությանը, փորձելով համաշխարհային տերությունների քննարկման օրակարգ մտցնել՝ հայության խնդիրների տեսքով իր խելահեղ քաղաքականության սիրելի գլուխկոտրուկը։ Բայց, ըստ էության, ընդամենը կրկին ու կրկին ցուցադրում է իր մարդախույզ քաղաքական դիլետանտությունը և սերը պարզունակ ինտրիգների նկատմամբ։ Ավաղ, ոչ պատրիկ։

Интрижка Макрона под армянским кетчупом
Почетный друг армян – президент Франции Макрон продолжает морочить мир проблемами армянства. В своем последнем тезисе французский лидер дошел до удивительного парадокса, сравнив положение Армении с войной в Украине. Но отчего весь мир должен сочувствовать стране, которая тратит все больше бюджетных денег на закупку оружия, активно готовясь к войне, в то время как ей предлагают мир, Макрон объяснять не стал.
Конфликт в Украине не должен заставить мир забыть о других войнах. Об этом, выступая на форуме Общины святого Эгидия (Sant'Egidius) «Крик мира - религии и культура в диалоге» в Риме, заявил президент Франции.
«Эта война (в Украине) врывается в нашу Европу, потрясает, меняет нашу жизнь. Но я не хочу, чтобы она заставила нас забыть о других войнах. Например, войну на Кавказе, то, что происходит с армянским народом, войну в Сирии, в Ираке, Сомали, на Ближнем и Среднем Востоке. С одной стороны, есть народ – жертва агрессии, с другой – лидеры, которыe решили атаковать, вторгаться и унижать. И держаться в этой ситуации в стороне, думать, что можно сохранить нейтралитет, означает признать, что «закон силы» становится всеобщим», - сказал, в частности, Эммануэль Макрон.
Запредельный популизм Макрона здесь выглядит как неудачная театральная реприза – подготовился, выучил слова, но прозвучало смешно и глупо. Всё слишком очевидно: Макрон считает, что в центре внимания всего мира должна быть Армения, страдающая от «азербайджанской агрессии». Может, ему невдомек, что Азербайджан с Арменией не воюет уже два года, что Баку предлагает Еревану мир. Армения же, напротив, от мира и стабильности изо всех сил отбрыкивается, словно олень, которого в клетку насильно тащат. Не говоря уже о том, что из уже вернувшегося в лоно Азербайджана Карабаха она своих военизированных бандитов никак не уберет, да еще периодически устраивает гнусные провокации на условной границе. Так что Азербайджан вынужден происки на границе предотвращать и армянские бандформирования со своей земли выбрасывать.
Двойные стандарты Макрона в случае с Армений просматриваются более чем явственно: вместо того чтобы потребовать от Еревана вывода своих боевиков из Карабаха и вообще исполнения всех положений Трехстороннего заявления от 10 ноября, Макрон почему-то продолжает обвинять в вымышленных нарушениях и даже агрессии Азербайджан.
Между тем ясно прослеживается, что Армения вместо Украины стала для Макрона темой номер один в тот момент, когда он понял – Россия сейчас занята более актуальными проблемами, и вот он, удачный момент, когда можно в формате миротворца внедриться в процессы на Южном Кавказе – здесь больше политических бонусов. А учитывая амбиции французского президента, не исключено, что он вообще решил заменить в регионе Россию на Францию. Но вот упустил из виду реакцию Азербайджана на подобное развитие событий. А Баку, к его сведению, не приемлет участия некомпетентных внерегиональных игроков в качестве посредников в налаживании мирного процесса в регионе, если к тому же этот посредник лоббирует интересы одной из сторон. Особенно после того, как Макрон обвинил нашу страну в развязывании «ужасной войны» в регионе. Фейк от месье президента, на который, конечно же, не мог не отреагировать Азербайджан.
После последних абсурдных обвинений в адрес Баку французского лидера президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил о недопустимости участия Франции в миротворческом процессе между Азербайджаном и Арменией. Макрону, по сути, указали на дверь, теперь он может выстраивать диалог в этом формате лишь с одной из сторон – отсюда и новый виток неуклюжих интриг с попыткой протащить Армению с ее проблемами в список самых актуальных тем мирового сообщества, выставив ее «жертвой агрессии». Попытка связать Азербайджан с событиями в Сирии, Сомали, Ираке, провести некую параллель, абсурдна и глупа и, по сути, еще раз подтверждает то, что в своем понимании мировых процессов Макрон предстает откровенным политическим дилетантом. А выстраивая политику фейков, он словно пришелец из какого-то другого абстрактного политического измерения и не видит, кто на самом дела говорит о мире в регионе и кто его предлагает. Более того, он уверен, что этого не видят и другие.
Но как-то сложно отрицать, что на днях именно президент Азербайджана Ильхам Алиев на пресс-конференции по итогам встречи с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили снова призвал Армению к миру.
«Я проинформировал премьер-министра о ситуации после Второй Карабахской войны, о ходе мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном. Мы считаем, что после завершения Карабахского конфликта настало время для подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией. В любом случае это наше намерение. Мы представили армянской стороне свои предложения из пяти основных принципов. Надеюсь, что армянская сторона также проявит политическую волю и подпишет мирный договор с Азербайджаном», - заявил президент.
А что в ответ? Где хоть какие-то признаки стремления к миру Еревана? Что-то оттуда ничего подобного не слышно, зато одна из последних главных новостей о том, что Ереван продолжает активно вооружаться, увеличив военный бюджет своей страны на 2023 год в полтора раза.
Как отметил 24 октября заместитель министра финансов РА Ваге Ованнисян, планируется увеличить оборонный бюджет на 160 млрд драмов (около 400 млн.долл), таким образом, он составит около 505 млрд драмов (1 миллиард 256 миллионов долларов). Снова вопрос – почему переживающая весьма непростые экономические времена Армения, с населением, половина которого по статистике, проживает за чертой бедности, решила увеличить свои расходы на покупку оружия, а не, например, на социальные нужды или здравоохранение?
Заслуживает ли сочувствия Ереван, не желающий жить мирно и успешно? И как вообще эти действия явно «небедной», пытающейся играть мускулами Армении можно сравнивать с ситуацией в Украине, на территории которой идет не призрачная, а крупномасштабная война, где рвутся снаряды и гибнут мирные люди? Макрон, по уже сложившейся традиции, снова занимается подменой смыслов, дезинформируя мировое сообщество, пытаясь внедрить любимый пазл своей фриковой политики в виде проблем армянства в повестку обсуждения мировых держав. Но, по сути, лишь снова и снова демонстрирует свой дичайший политический дилетантизм и любовь к примитивным интригам. Увы, не патриций.