Ալիև. Ինքնապաշտպանության իրավունքը պետք է վերաբերի բոլոր պետություններին, այդ թվում՝ Ադրբեջանին
Երբ տեսանք, որ հակամարտությունը լուծելու բոլոր ջանքերը, այդ թվում՝ բանակցությունները, արդյունք չեն տալիս, օգտագործեցինք ուժի գործոնը։ Միջազգային իրավունքը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը մեզ նման հնարավորություն տալիս էին։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բելգրադում Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, գրում է «Ազերթաջ»-ը։
Ադրբեջանի առաջնորդն ասել է, որ ինքնապաշտպանության իրավունքը պետք է տարածվի բոլոր պետությունների վրա, այդ թվում՝ Ադրբեջանի. «Մենք ուժային ճանապարհով վերականգնեցինք մեր տարածքային ամբողջականությունը, վերականգնեցինք արդարությունը և արդեն երկու տարի է ադրբեջանական ժողովուրդը կառուցում և ստեղծագործում է ազատագրված հողերում, վերականգնում է շենքերը, վերականգնում է այս ամբողջ հսկայական տարածքը՝ ավելի քան 10 հազար քառակուսի կիլոմետր»։

Алиев: Право на самооборону должно распространяться на все государства, в том числе на Азербайджан
Когда мы увидели, что все усилия по разрешению конфликта, в том числе переговоры, не приносят результата, мы использовали фактор силы. Международное право, устав ООН давали нам такую возможность.
Такое мнение высказал президент Азербайджана Ильхам Алиев на совместной с президентом Сербии Александром Вучичем пресс-конференции в Белграде, сообщает Азертадж.
Глава азербайджанского государства сказал, что право на самооборону должно распространяться на все государства, в том числе и на Азербайджан: «Мы силовым путем восстановили свою территориальную целостность, восстановили справедливость, и вот уже два года азербайджанский народ строит и создает на освобожденных землях, восстанавливает здания, восстанавливает всю эту огромную территорию - более 10 тысяч квадратных километров».