ՆԱՏՕ-ի գնդապետ. Ադրբեջանի զինված ուժերը գերազանց առաջընթաց են գրանցել
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում «ՆԱՏՕ-ի օրերի» ժամանակ ասել է՝ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Դաշնակից ուժերի գերագույն շտաբի (SHAPE) ներկայացուցիչ, գնդապետ Իգոր Թաբուլով-Տրուտան։
«Ես պետք է շնորհավորեմ Ադրբեջանի զինված ուժերին ձեռք բերած գերազանց առաջընթացի համար։ Օպերատիվ ներուժի հայեցակարգի շնորհիվ՝ զինված ուժերի տարբեր բաղադրիչները հաջողությամբ հասել են լիարժեք մարտունակության: Սա մեծ ձեռքբերում է»,- ասել է գնդապետը։
Նրա խոսքով, «ՆԱՏՕ-ի օրերը» թույլ են տվել ոչ միայն կարծիքներ փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների շուրջ, այլև հնարավորություն են տվել անմիջականորեն տեսնել Ադրբեջանի զինված ուժերի տղամարդկանց և կանանց ցուցաբերած պրոֆեսիոնալիզմն ու անձնվիրությունը։
«Ադրբեջանը եղել և մնում է ՆԱՏՕ-ի ուժեղ գործընկերը, իսկ նրա ներդրումը ՆԱՏՕ-ի առաքելություններում և գործողություններում միշտ էլ նշանակալի է եղել», - հավելել է գնդապետ Թաբուլով-Տրուտան:

Полковник НАТО: ВС Азербайджана добились превосходного прогресса
Как передает Report, об этом заявил представитель Верховного штаба союзных сил НАТО в Европе (SHAPE), полковник Игорь Табулов-Трута в ходе «Дней НАТО» в Баку.
«Я должен поздравить азербайджанские вооруженные силы с достигнутым превосходным прогрессом. Различные компоненты вооруженных сил успешно достигли полной боеспособности благодаря Концепции оперативного потенциала. Это большое достижение», - сказал полковник.
По его словам, «Дни НАТО» позволили не только произвести обмен мнениями по темам, представляющим взаимный интерес, но и дали возможность воочию убедиться в профессионализме и самоотверженности, проявленных мужчинами и женщинами Вооруженных сил Азербайджана.
«Азербайджан был и остается сильным партнером НАТО, а его вклад в миссии и операции НАТО всегда значителен», - добавил полковник Табулов-Трута.
Отметим, что в период с 20 по 25 ноября в рамках Программы сотрудничества по индивидуальному партнерству между Министерством обороны Азербайджана и НАТО на 2022 год в Баку были проведены «Дни НАТО».