«Azercosmos»-ի կատարած աշխատանքները՝ Ղարաբաղի հետ կապված
Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում արբանյակային պատկերների միջոցով զգալի աշխատանք է կատարվել ձկնաբուծական տնտեսությունների ստեղծման, ջերմոցային համալիրների տեղադրման, գյուղատնտեսական պարկեր ստեղծելու համար բարենպաստ տարածքների հայտնաբերման ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի Հանրապետության Տիեզերական գործակալության (Azercosmos) խորհրդի նախագահ Սամեդդին Ասադովը։
Նա նշել է, որ Ղարաբաղում վերականգնողական աշխատանքների հետ կապված Azərsky արբանյակի միջոցով 54 զեկույց է ներկայացվել համակարգող շտաբին ու պետական կառույցներին։
«Խոշոր նախագծեր են իրականացվել հացահատիկի ցանքատարածությունների գնահատման, արբանյակային պատկերների վրա ոռոգման ժամանակակից համակարգերի հայտնաբերման և գրանցման ուղղությամբ»,- ասել է նա:

Обнародованы работы «Азеркосмоса» по Карабаху
На освобожденных от оккупации территориях с использованием спутниковых снимков проведена значительная работа по созданию рыбохозяйственных хозяйств, установке тепличных комплексов, определению благоприятных территорий для создания агропарков.
Как передает АПА, об этом сказал журналистам председатель правления Космического агентства Азербайджанской Республики (Азеркосмос) Самеддин Асадов.
Он отметил, что в связи с работами по восстановлению в Карабахе, посредством спутника «Azərsky» в координационный штаб и государственные структуры было представлено 54 отчета.
«Были реализованы крупные проекты по оценке зерновых полей, определения на спутниковых снимках и регистрации современных ирригационных систем по всей стране», - отметил он.