«Բռնություն Գետավանում»*
«Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիների կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի (Խանքենդի-Գորուս-Խմբ.) փակումը, ինչպիսի ֆորմալ պատճառն էլ չանվանվի՝ այն կազմակերպվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից: Սա ուղղված է խաղաղ բնակչության ահաբեկմանը, շրջափակմանը»։ Հայաստանի նախկին օմբուդսմեն Արման Թաթոյանի հայտարարությունից։
Ինչ որ խղճալի, արցունքոտ գրություն, անմիջապես երևում է, որ ադրբեջանցի բնապահպանները մարդուն մահացու վիրավորանք են հասցրել։ Դա ոչինչ, պատահում է: Պարտված կողմին ընդհանդապես հասնում է վրդովված դեմք ընդունել, փքվել և արցունքները լղոզել դեմքին։ Այն, որ դա Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք է, որտեղ մենք ազատ ենք անել այն, ինչ անհրաժեշտ կհամարենք` մոնիտորինգից մինչև գյուղատնտեսական վնասատուների դեմ պայքարի, նախկին օմբուդսմենի մտքով չի անցնում: Բայց դա ոչինչ, ամեն ինչ ժամանակ է պահանջում, կվարժվի։ Ղարաբաղի հայ էթնիկ բնակչության հետ միասին։ Եվ մեր բնապահպաններին, և երկրաբաններին, և քսենոբիլոլգներին: Եվ միաժամանակ «Azərişıq»-ի աշխատակիցներին, «Azərsu»-ի պաշտոնյաներին, «Azeriqaz»-ի հաշվիչներ տեղադրողներին։
Դուք կարծում էիք, որ ամենասարսափելին, ինչ Ադրբեջանը ունի՝ «Յաշմա»-ն ու «İti qovan»-նն են: Դուք դեռ չեք տեսել մեր մաքսայիններին և DYP-ն (Ադրբեջանի Պետավտոտեսչություն), նրանց նույնիսկ զենք չեն տալիս: Այնպես որ, ձեր ցանկությունները, բողոքները, ափսոսանքները և ոռնոցները մեզ վրա այնքան էլ չեն ազդում: «Ցավոք, մենք ոչ մի կերպ ձեզ չենք կարող դարձնել ծովի տիրուհի, իսկ ահա հիանալի նոր տաշտակի հաշվով, օրինակելի պահվածքի պայմաններով, կարող ենք մտածել»։
Բայց սա ձեզ՝ պոտենցիալ ապագա համաքաղաքացիների համար ոչ ամենատեղեկատու նորությունն է անցած հանգստյան օրերին: Շատ ավելի հետաքրքիր է հետևյալ հաղորդագրությունը. «Գետավան (Գոզլուքյորփու-Խմբ.) համայնքի տարածքում ադրբեջանցիները բռնություն են կիրառել հայ երիտասարդների նկատմամբ»։ Ղարաբաղի անջատողական ավազակախմբերի մնացորդներին այս հաղորդագրությունում հիանալի է ամեն ինչ։ Եվ շարադրման ոճն է հրաշալի, և համայնքի անուն է հոյակապ։ Nomen-omen։ Ժամանակն է ամոթից վառվել՝ ապրելով նման անունով բնակավայրում, բայց խոստովանում ենք, որ էսթետիկ նախապատվությունները կարող են տարբեր լինել։ Այստեղ ոչ մի բան չես գրի, «մարդիկ այդպես են ապրում»: Եվ ձեռագիրը ութսունականների կեսերից չի փոխվել. անջատողականները սիրում էին քարեր նետել կողքով անցնող գնացքների ու մեքենաների վրա։
Հիմարների կյանքը ընդհանրապես հագեցված է։ Ես նույնիսկ կասեի՝ բուռն է իրադարձություններով, հիասթափություններով և տարբեր ծանրության աստիճանով մարմնական վնասվածքներով: Այսինքն, ստեղծեցին սադրանք, ստացան հակահարված, որից հետո պպզած նստել են, ինչպես ընդունված է նման մարդկանց մոտ, սկսել են ողբալ։ «Ամեն ինչ, ինչպես նախորդ անգամ»։ Ընդ որում «տուժած կողմը» անամոթաբար պնդում է, որ «վնասվել է ադրբեջանական մարդատար ավտոմեքենան»։ Ահա և կազմավորվել է պատկերը։ Մեքենայի վրա քարեր են նետել, ծեծվել են ձիու պահվածքի համար, իսկ խուլիգանության հետեւանքները փորձում են ներկայացնել, որպես «բազմաչարչար ժողովրդի հերթական ցեղասպանություն»։
Այնտեղ կա ևս մեկ մարգարիտ՝ «նշված երթուղու պարբերական օգտագործումը ռուսական խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ և նրանց ուղեկցությամբ պետք է ունենա միայն մարդասիրական նպատակներ»։ Նախ՝ մարդասիրական նպատակներ նա ունեցել է։ Երկրորդը՝ ի՞նչ կարող է լինել ավելի մարդասիրական, քան սանձարձակ խուլիգանին զսպելը։ Եվ երրորդը, տես միայն անջատողական մնացորդները մեզ չէին ասել, թե ինչ և ինչպես անել մեր տարածքում։ Ընտելացեք, շաքարից չեք շինված: Մենք ման կգանք այնտեղ, որտեղ հարմար կգտնենք, իսկ եթե դուք ձեզ վատ պահեք՝ կստիպենք սահնակներ կրել։
Իսկ Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ռուս խաղաղապահ կոնտինգենտի զինծառայողների հետ մենք կպայմանավորվենք՝ նրանք գիտեն, թե ճշմարտությունը ում կողմն է։ Գեներալ-մայոր Վոլկովի վերջին հայտարարությունը՝ դրա լավագույն հաստատումն է. «Եվս մեկ անգամ հայտարարում եմ, որ մենք հավատարիմ ենք բոլոր տեղանուններին։ Ամեն տեղ գրում ենք Խանքենդի, գրում ենք Աղդերե»։ Եվ դրա համար ավելորդ խոսքեր կամ դատարկ հույսեր պետք չեն, որ անջատականները հավերժ կապրեն Ղարաբաղում։ Չի լինի: Ինքնորոշվել ցանկացողները կարող են դրանով զբաղվել Հայաստանում, մենք ոչ ոքի չենք պահում, և ևս մեկ անգամ ընդգծում եմ. Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալը իրավունք չէ, այլ արտոնություն է։ Դուք դեռ պետք է ապացուցեք Ղարաբաղում ձեր գտնվելու նպատակահարմարությունը և ցույց տաք, թե ինչ օգուտ կարող եք տալ։
Իսկ եթե արդեն լրիվ անկեղծ, ապա ինձ ինչ-որ բան հուշում է, որ նման միջադեպերի կրկնվելու դեպքում զգոն և համապատասխան պատրաստվածությանը տիրապետող քաղաքացիները խառնակիչների ձեռքերը կոլորեն, կմտցնեն մեքենան (շատ հնարավոր է, որ կարող է լինել վնասվածք) և կտանեն Շուշայ քաղաքում, կամ Քելբեջարում Ադրբեջանի ՆԳՆ մոտակա ոստիկանության բաժին։ Հանգամանքները պարզելու և, օրինակ, արձանագրություն կազմելու համար։ Կալանավորում, դատավարություն, տուգանք, բոլոր գործերը։ Ամեն ինչ ըստ օրենքի։ Եվ ամեն ինչ փաստագրել, որպեսզի հետո անտեղի բողոքներ չլինեն։ «Մենք օպտիկական նշանոցում նույնիսկ ականջներ տեսանք»:

«Насилие в Гетаване»*
«Перекрытие трассы Степанакерт — Горис (Ханкенди-Горус - Ред.) группой граждан Азербайджана организовано азербайджанскими властями, какая бы формальная причина не называлась. Это направлено на терроризирование, блокаду мирного населения». Из заявления Армана Татояна, бывшего омбудсмена Армении.
Записулька жалостливая такая, слезливая, сразу видно, что азербайджанские экологи нанесли человеку смертельную обиду. Это ничего, бывает. Проигравшей стороне вообще положено делать расстроенное личико, дуться и размазывать по лицу слезы. То, что это международно признанная территория Азербайджана, где мы вольны делать все, что считаем нужным — от мониторинга до борьбы с сельскохозяйственными вредителями, бывшему омбудсмену в голову не пришло. Но это не беда, на все нужно время, привыкнет. Вместе с армянским этническим населением Карабаха. И к нашим экологам, и к геологам, и ко ксенобиологам. А заодно и к работникам Azərişıq, должностным лицам Azərsu, к установщикам счетчиков Azeriqaz.
Вы думали, что самое страшное, что есть у Азербайджана – это «Яшма» и «İti qovan»? Это вы еще нашу таможню и DYP не видели, им даже оружия не дают. Так что ваши пожелания, жалобы, сожаления и завывания на нас не очень действуют. «К сожалению, мы никак не можем сделать вас владычицей морскою, а вот насчет прекрасного нового корыта - при условии примерного поведения – можем подумать».
Но это для вас, потенциальные будущие сограждане, не самая информативная новость за минувший уикэнд. Гораздо интереснее следующее сообщение: «На территории общины Гетаван (Гозлукёрпю - Ред.) азербайджанцы применили насилие в отношении армянской молодежи». В этом сообщении остатков бандформирований в сепаратистском огрызке в Карабахе прекрасно все. И слог изложения замечателен, и название общины великолепное. Nomen-omen. В пору от стыда сгореть, проживая в населенном пункте с таким названием, но признаем, что эстетические предпочтения могут быть разными. Тут уж ничего не попишешь, «люди так живут». И почерк с середины восьмидесятых не изменился: любили сепаратисты закидывать камнями проезжавшие мимо поезда и автомобили.
У дурачков жизнь вообще, насыщенная. Я бы даже сказал, бурная на события, разочарования и телесные повреждения разной степени тяжести. То есть устроили провокацию, получили отпор, после чего присели на корточки, как принято у такого люда, и начали причитать. «Всё, как в прошлый раз». Причем «пострадавшая сторона» с бесстыдством утверждает, что «был поврежден азербайджанский легковой автомобиль». Вот и сложилась картинка. Закидали автомобиль камнями, были биты за лошадиное поведение, а последствия хулиганства пытаются представить как «очередной геноцид многострадального народа».
Там есть еще один перл - «периодическое использование указанного маршрута при посредничестве российских миротворческих сил и в их сопровождении должно иметь только гуманитарные цели». Во-первых, гуманитарные цели оно и имело. Во-вторых, что может быть гуманитарнее, чем обуздание распоясавшегося хулиганья? А в-третьих, только вот сепаратистские недобитки нам не указывали, что и как делать на своей территории. Привыкайте, не сахарные. Мы будем кататься там, где сочтем нужным, так, как сочтем нужным, а если вы будете плохо себя вести - заставим вас саночки возить.
А с временно находящимся на территории Азербайджана миротворческим контингентом российских военнослужащих мы договоримся - они знают, на чьей стороне правда. Последнее заявление генерал-майора Волкова – лучшее тому подтверждение: «Еще раз заявляю, что всех топонимов мы придерживаемся. Мы везде пишем Ханкенди, пишем Агдере». А потому не нужно ни лишних слов, ни пустых надежд на то, что сепаратисты будут жить в Карабахе вечно. Не будут. Желающие самоопределяться могут заниматься этим в Армении, мы никого не держим, и еще раз подчеркну: получение азербайджанского гражданства – это не право, а привилегия. Вам еще предстоит доказать целесообразность своего нахождения в Карабахе и продемонстрировать, какую пользу можете принести.
А если уж совсем начистоту, то что-то мне подсказывает, что в случае повторения подобных инцидентов бдительные и обладающие соответствующей подготовкой граждане зачинщиков свинтят, погрузят в автомобиль (очень даже может быть, что поврежденный) и отвезут в ближайшее отделение полиции МВД Азербайджана в городе Шуша или Кяльбаджаре. Для выяснения обстоятельств и, например, составления протокола. Задержание, суд, штраф, все дела. Всё по закону. И всех документально зафиксировать, чтобы потом неуместных претензий не было. «Мы в оптическом прицеле даже уши разглядели».