Փաշինյանը դժգոհ է ադրբեջանական հողում ռուս խաղաղապահներից
Հայաստանը էլ ավելի է բարձացրել Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտայնության աստիճանը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատվության է կանչել Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ քանակակազմին։ Եվ եթե նախկինում Հայաստանի վարչապետի տոնը ավելի շուտ բողոքական ու դժգոհ էր, ապա այժմ այն դարձել է պահանջկոտ և անառարկելի։ Թվում է, թե Վովաևիչը իսկապես ցանկանում է Մոսկվային ավելի ցավոտ դիպչել, վարկաբեկելով Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարաաշրջանում ռուս խաղաղապահներին՝ նրանց խաղաղապահ ուժերի ինչ-որ միջազգային քանակակազմով փոխարինելու նպատակով։ Իր բերանի, ինչպես ասում են, համը գիտի՝ օտարերկրացիներին հրավիրելով Ադրբեջանի տարածք։
Այսպես, կառավարության նիստում Փաշինյանը Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտին կոչ է արել՝ հստակ բացատրություն տալ Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Նրա խոսքով, «Ռուսաստանի Դաշնությունը, որը ստանձնել է կոնկրետ պարտավորություններ, պետք է բացատրի, թե ինչպիսին է իրավիճակի իր գնահատականը, որոնք են միջանցքով երթեւեկությունը վերականգնելու պլանը ու ճանապարհային քարտեզը»։
Փաշինյանը համարում է, որ եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարող ապահովել Ղարաբաղում «անվտանգությունն ու կայունությունը», ապա նա պետք է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում նախաձեռնի քննարկումներ՝ «խաղաղապահ կոնտիգենտի համար ՄԱԿ-ի մանդատ ստանալու, կամ Լեռնային Ղարաբաղ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ քանակակազմ ուղարկելու նպատակով»։
Փաշինյանի այս հարձակմանը Մոսկվան արձագանքեց օպերատիվ։ Ինչպես ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ Ռուսաստանը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորելու համար ամենաբարձր մակարդակով ներգրավել է եռակողմ պայմանավորվածության ողջ հավաքածուն։ Զախարովայի կարծիքով, երկրների ղեկավարների մակարդակով եռակողմ հայտարարությունը հուսալի հիմք են կազմում՝ Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համար։
«Մենք հաշվի ենք առնում դաշնակցային պարտավորությունները և՛ Հայաստանի, և՛Ադրբեջանի դեպքում։ Հետևաբար, որպես միջնորդ, անփոփոխ առաջ ենք մղում այնպիսի դիրքորոշում, որը թույլ է տալիս արդյունավետ կատարել այդ գործառույթը: Եվ ես մեծ հույս ունեմ, որ Հայաստանում այդ մասին գիտեն»,- նշել է դիվանագետը։
Միաժամանակ, ինչպես լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ Վլադիմիր Պուտինը և Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 27-ին մանրամասն քննարկել են Լաչինի ճանապարհի թեման, և Ռուսաստանը մտահոգված է տարածաշրջանում լարվածությամբ։ Նա նշել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորմանը։ «Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի մանդատ տրամադրելու, ինչպես նաև միջազգային ուժերի հնարավոր ներգրավման համար անհրաժեշտ է և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի համաձայնությունը»,- նշել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը այն մասին, որ ռուս խաղաղապահները չեն կատարում իրենց խնդիրները Ղարաբաղում, տարակուսանք է առաջացնում, ինչպես ռուս փորձագետների, այնպես էլ երկրի բարձրագույն քաղաքական ղեկավարության մոտ։ Այդ մասին Caliber.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է՝ միջազգային հակամարտությունների փորձագետ, ռուսաստանցի քաղաքագետ Եվգենի Միխայլովը։
Նրա կարծիքով, խաղաղապահների շնորհիվ հարթվում են այն անախորժությունները, որոնք առաջին հերթին ստեղծում է հայկական կողմը, և ադրբեջանական կողմը մեկ անգամ չէ, որ ակնարկել է այդ մասին, դրանով հանդերձ բավականին բարձր գնահատելով խաղաղապահ քանակակազմի դերը։
«Նիկոլ Փաշինյանը պատահական հայտարարություններ երբեք չի անում։ Վերջին շրջանում դա հատկապես նկատելի է ԱՄՆ-ի և նրանց դաշնակիցների հատուկ ծառայությունների ղեկավարների Երևան պարբերական այցելություններից հետո։ Մեր դեպքում կարելի է զուգահեռներ անցկացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո, որտեղ Երևանի որոշ արևմտյան գործընկերները Բաքվի և Մոսկվայի վրա հարձակվեցին իբրև, ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էըլ Ռուսաստանի կողմից իրենց պարտավորությունները չկատարելու մեղադրանքով։ Եվ դրանից հետո մենք և լսում ենք Փաշինյանի կողմից մեղադրանքները խաղաղապահների հասցեին։
Ես կողմնակից չեմ այն միանշանակ կարծիքին, թե Մոսկվայի և Երևանի միջև սկսվել է վերջնական ճգնաժամ։ Դրա նշանները, անկասկած, առկա են, բայց ուզում եմ նշել, որ Մոսկվան հսկայական փորձ ունի, ինչպես խաղաղապահ, այնպես էլ այս ու այն կողմ ճոճվող իր դաշնակիցներին հանդարտեցնելու հարցում»,- նշել է ռուս քաղաքագետը։
Նրա կարծիքով, Փաշինյանը փորձում է նստել մի քանի աթոռների վրա՝ «ժպտալով նախագահ Պուտինին և միևնույն ժամանակ սողալով Բրյուսելի ու Վաշինգտոնի առաջ»։ Այլ կերպ չի կարելի բացատրել ռուս խաղաղապահներին արեւմտյան երկրների կապույտ սաղավարտների ստորաբաժանումներով փոխարինելու Հայաստանի ղեկավարության ապարդյուն ճիգերը։ Այս համատեքստում Երևանը հստակ գործում է Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից դուրս մղելու Արևմուտքի ծրագրով։
«Նման բան ցանկացած դեպքում տեղի չի ունենա, իսկ ահա Երևանի սադրիչ տեղաշարժերը, որը օգտագործում է միջազգային իրավիճակը և չի կատարում 2020 թվականի նոյեմբերին ստանձած իր պարտավորությունները, երբ հատկապես Ռուսաստանն էր, որ փրկեց Հայաստանը լիակատար ջախջախումից՝ Բաքվին մոտեցնում են Ղարաբաղի տարածքի վրա լիակատար վերահսկողություն ձեռք բերելուն, ինչի արդյունքում բոլոր անօրինական կազմավորումները առնվազն դուրս կբերվեն և կկազմալուծվեն, իսկ առավելագույնը կպատժվեն՝ եթե ապացուցվեն նրանց հանցագործությունները»,- նկատել է Միխայլովը։
Բաքուն, նրա խոսքով, չի թաքցնում Երևանին իր նախկինում ստանձնած պարտավորությունները կատարելուն ստիպելու իր մտադրությունը և կանոնավոր խորհրդակցություններ է անցկացնում տարածաշրջանում անվտանգության գլխավոր երաշխավոր՝ Մոսկվայի հետ։
«Իսկ առայժմ և Բաքուն, և Մոսկվան, իմ կարծիքով, ստիպված են հանդուրժել Փաշինյանի թշնամական ելույթները, քանի որ նա այժմ Հայաստանի միակ քիչ թե շատ ադեկվատ ղեկավարն է, ով պարտավորություններ է ստանձնել ինչպես Մոսկվայի, այնպես էլ Բաքվի հանդեպ, որոնք երկրի ներքին քաղաքականության վրա Արևմտքի երկրների վիթխարի ազդեցության պատճառով առայժմ չեն իրագործվում»,- ասել է Ե. Միխայլովը։
Իսկ մեկ այլ ռուսաստանցի քաղաքագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու, «Արխոնտ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Անտոն Բրեդիխինի կարծիքով՝ Փաշինյանի հայտարարությունը տհաճ է և հակասում է ՌԴ-ի հետ հարաբերություններ կառուցելու ողջ տրամաբանությանը։ Եվ այն, որ նա համարձակվում է իր կամքը թելադրել Ռուսաստանին՝ դա մարտահրավեր է։
«Անշուշտ, նա փորձում է իրականացնել իր ցանկությունը՝ ֆրանսիական և ամերիկյան զորքեր մտցնել Ղարաբաղ և, համապատասխանաբար, ողջ Հարավային Կովկասը տեղափոխել ՆԱՏՕ-ի երկրների օկուպացիայի տակ։ Սա անթուլատրելի է, և այստեղ Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի դիրքորոշումները համերաշխ են»,- նշել է Բրեդիխինը։
Նա համարում է, որ Փաշինյանի թշնամական ելույթները Ռուսաստանի կողմից անպատասխան չեն մնա։
«Պատասխանը լինելու է կոշտ, և դա կստիպի Փաշինյանին հետագայում հրաժարվել նման հայտարարություններից»,- եզրափակել է Ա. Բրեդիխինը։

Пашинян недоволен российскими миротворцами на азербайджанской земле
Армения еще больше повысила градус конфликтности с Россией - премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал российский миротворческий контингент в Карабахе к ответу. И если раньше тон армянского премьера был скорее жалобным и недовольным, то сейчас он стал требовательным и безапелляционным. Такое ощущение, что Воваевич и вправду желает задеть Москву побольнее, компрометируя российских миротворцев в Карабахском регионе Азербайджана с целью заменить их на некий международный контингент миротворческих сил. Губа, как говорится, не дура, зазывать иностранцев на территорию Азербайджана.
Так, на заседании правительства Пашинян призвал российский миротворческий контингент в Карабахе выступить с четким разъяснением ситуации на лачинской дороге. По его словам, «Российская Федерация, взявшая на себя конкретные обязательства, должна объяснить, какова ее оценка обстановки, каковы план и дорожная карта восстановления движения по коридору».
Пашинян считает, что если РФ по объективным или субъективным причинам не может обеспечивать «безопасность и стабильность» в Карабахе, то она должна инициировать в Совбезе ООН обсуждение «с целью получения миротворческим контингентом мандата ООН или отправки в Нагорный Карабах дополнительного многонационального миротворческого контингента».
На этот выпад Пашиняна Москва отреагировала оперативно. Как заявила в ходе брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, Россия задействовала весь комплекс трехсторонних договоренностей на высшем уровне для нормализации армяно-азербайджанских отношений. По мнению Захаровой, трехсторонние заявления на уровне лидеров стран составляют надежный фундамент для продвижения процесса урегулирования отношений между Ереваном и Баку.
«Мы учитываем союзнические обязательства в случае и с Арменией, и с Азербайджаном. Поэтому в качестве посредника неизменно продвигаем такую позицию, которая позволяет эффективно выполнять эту функцию. И я очень надеюсь, что в Армении об этом знают», - отметила дипломат.
В то же время как заявил журналистам пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков, Владимир Путин и Никол Пашинян 27 декабря детально обсудили тему лачинской дороги, и Россия обеспокоена напряженностью в регионе. Он отметил, что Россия будет продолжать содействовать урегулированию между Арменией и Азербайджаном. «Для предоставления российским миротворцам, размещенным в Карабахе, мандата ООН, а также возможного привлечения международных сил необходимо согласие и Армении, и Азербайджана», - заметил пресс-секретарь президента РФ.
Заявление Никола Пашиняна о том, что российские миротворцы не выполняют своих задач в Карабахе вызывает недоумение как у российских экспертов, так и у высшего политического руководства страны. Об этом в беседе с Caliber.Аz заявил эксперт по международным конфликтам, российский политолог Евгений Михайлов.
По его мнению, благодаря миротворцам сглаживаются неприятности, которые прежде всего создаёт армянская сторона и на это не раз намекала азербайджанская сторона, при этом достаточно высоко оценивая роль миротворческого контингента.
«Случайных заявлений Никол Пашинян никогда не делает. В последнее время это особенно заметно после регулярных приездов в Ереван руководителей спецслужб США и их союзников. В нашем случае можно провести очевидные параллели после заседания СБ ООН, где некоторые западные партнеры Еревана набросились на Баку и Москву с обвинениями по поводу якобы неисполнения обязательств как Азербайджаном, так и Россией. И после этого мы и услышали обвинения со стороны Пашиняна в отношении миротворцев.
Я не сторонник однозначного мнения о том, что между Москвой и Ереваном наступил окончательный кризис. Несомненно, признаки его присутствуют, но хочу отметить, что Москва имеет колоссальный опыт как миротворчества, так и умиротворения своих союзников, которых шатает из стороны в сторону», - отметил российский политолог.
По его мнению, Пашинян пытается усидеть на нескольких стульях, «улыбаясь президенту Путину и одновременно пресмыкаясь перед Брюсселем и Вашингтоном». Иначе никак не объяснить потуги армянского руководства заменить российских миротворцев на подразделения голубых касок стран Запада. В данном контексте Ереван четко действует по плану Запада о вытеснении России с Южного Кавказа.
«В любом случае подобного не произойдёт, а вот провокационные маневры Еревана, который использует международную обстановку и не выполняет своих обязательств от ноября 2020 года, когда именно Россия спасла Армению от полного разгрома, приближают получением Баку полного контроля над территорией Карабаха, в результате чего все незаконные формирования будут как минимум выведены и расформированы, а как максимум подвергнуты наказанию в случае доказательств их преступлений», - заметил Михайлов.
Баку, по его словам, не скрывает своих намерений принудить Ереван к выполнению взятых им ранее обязательств и проводит регулярные консультации с Москвой - основным гарантом безопасности в регионе.
«А пока и Баку, и Москве, на мой взгляд, приходится терпеть выходки Пашиняна, так как он сейчас единственный более-менее адекватный лидер Армении, взявший на себя обязательства как перед Москвой, так и перед Баку, и пока не выполняющий их в силу колоссального влияния стран Запада на внутреннюю политику страны», - сказал Е. Михайлов.
По мнению же другого российского политолога, кандидата исторических наук, главного редактора журнала «Архонт» Антона Бредихина, заявление Пашиняна отвратительно и противоречит всей логике выстраивания отношений с РФ. И то, что он смеет диктовать свою волю России – это вызов.
«Безусловно, он пытается реализовать свое желание – ввести французские и американские войска в Карабах и, соответственно, перевести весь Южный Кавказ под оккупацию стран НАТО. Это недопустимо, и здесь позиции Азербайджан и Россия солидарны», - отметил Бредихин.
Он считает, что выходки Пашиняна не останутся без ответа со стороны России.
«Ответ будет жесткий, и он заставит Пашиняна отказаться выступать впредь с подобными заявлениями» - резюмировал А. Бредихин.