Փաշինյանը անջատողականների նավակը անջատում է հայկական շոգենավից
Հայաստանի կառավարության և «պետնախարար» Վարդանյանի միջև Ղարաբաղի «գորշ գոտում» ճեղքվածքը օրեցօր մեծանում է։ Դատելով Երևանի և Խանքենդիի վերջին հայտարարություններից՝ Փաշինյանի և «ղարաբաղյան տնային կառավարիչի» միջև տարաձայնությունները հասել են ծայրահեղ մակարդակի, և Երևանը դեմ չէ աքացի տալ անջատողականների մնացորդներին։ Եվ այս դիմակայությունում լուրջ կորուստները Վարդանյանի հրոսակախումբը արդեն կրել է։
Անձամբ Փաշինյանը, ինչպես նաև նրա ողջ «երևանյան գունդը» գործնականորեն Վարդանյանի Ղարաբաղում հայտնվելու պահից գրեթե չի թաքցրել իր լուռ դժգոհ վերաբերմունքը Կրեմլի այս խամաճիկի նկատմամբ։ Եվ Երևանը մտահոգվելու բան ունի. լուրեր են շրջանառվում այն մասին, որ Վարդանյանը մոտ ապագայում կարող է տեղափոխվել Երևան՝ վարչապետի աթոռին փոխարինելով Փաշինյանին։ Իսկ առայժմ Կրեմլի դրածոն հավաքում է ընտրազանգվածի միավորներն ու ձայները՝ խաղացնելով իշխանության գալը կայացած սխեմայով՝ «ղարաբաղյան կլանի» նախկին ղեկավարներ Քոչարյանի և Սարգսյանի շաբլոնով։ Հասկանալի է, որ իր գլխավերեւում զգալով թեև ասեկոսների մակարդակով կախված դամոկլյան սուրը՝ Փաշինյանը սկսել է ցնցվել։
Իսկ այստեղ էլ Վարդանյանը ու նրա թիմը իրենց թույլ են տալիս հրապարակային հայտարարություններ անել՝ առանց Երեւանին չնչին հղում անելով։ Դե, իսկ Խանքենդիի մտացածին «մարդասիրական ճգնաժամի» ֆոնին ռուս օլիգարխը ընդհանրապես տրամադրվել է պոկել հայերի և նրանց երկրպագուների բոլոր լայքերը՝ բառացիորեն մոռանալով հայկական իշխանությունների հայտարարությունների ու մտադրությունների մասին։ Նա ցանկանում է, այսպես ասած, լավ ժամանակ անցկացնել՝ առավելագույնս դրամատիզացնելով իրավիճակը Խանքենդիի «սոված» բնակիչների հետ։ Այնպես որ հասկանալի է, որ Փաշինյանի գրգռվածությունն ու անհանգստությունը գնալով ավելի են սաստկանում։
Եվ ահա այս օրերին Երևանը վերջապես հասկացրեց, թե ինչը ինչոց է, իջեցնելով շինծու բարեգործության դիմակը և նկատելիորեն վախեցնելով Վարդանյանին։ Ըստ էության, նրանց մատնանշել են, որ Հայաստանը նրանց համար արել է ամեն հնարավորը, իսկ այնուհետև, իբր դուք ինքներդ, ինքնուրույն։ Այս օրերին Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ «Ղարաբաղի ժողովուրդը ինքնուրույն պետք է զբաղվի Ղարաբաղի հարցով, իսկ Հայաստանը միայն աջակցություն կցուցաբերի»։
Վարչապետն ընդգծել է, որ փաստորեն և՛ այսօր, և՛ երեկ «ողջ միջազգային հանրությունը Ղարաբաղը ճանաչել է, որպես Ադրբեջանի մաս»։ Ինչին, բնական է, լսվեց անջատողականների մնացորդների վայրենի ճիչը։ Մասնավորապես, անջատողականների մնացորդների «անվտանգության խորհրդի» նիստում Փաշինյանի հանձնարարականները ենթարկվել են կատաղի քննադատության, քանի որ դրանք «չեն համապատասխանում համազգային պայքարի գաղափարներին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ու իշխանությունների դիրքորոշմանը»։
Բայց, ըստ երևույթին, Հայաստանի ղեկավարին դա առանձնապես չի տպավորել և բառացիորեն հաջորդ օրը նա կրկին յուղ լցրեց կրակի վրա . «Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև պետք է սկսվի քաղաքական երկխոսություն, իսկ «արցախում» մեր գործընկերները չպետք է դրա առիթը տան, որպեսզի նրանց մեղադրեն կառուցողական երկխոսության խաթարման, կամ նրանում, որ նրանք անհնար են դարձրել այդ երկխոսությունը»,- հունվարի 12-ին կառավարության նիստում ասել է Փաշինյանը՝ փաստորեն, Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի պատասխանատվությունը տեղափոխելով անջատողականների ուսերին։
Հարկ է նշել, որ վարդանյանական հրոսակախմբի համար նման հեռանկարը սպառնում է աղետով, չէ որ Բաքուն անջատողականների առաջնորդներին չի ընկալում որպես բանակցողներ՝ նրանց հիմնավորված համարելով միջազգային հանցագործներ, և վերջակետ։ Այնպես որ, Ադրբեջանի իշխանությունների հետ նրանց երկխոսությունը հնարավոր է միայն Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունում ներկայանալու դեպքում։
Բացի այդ, անջատականների «անվտանգության խորհրդի» զայրացած կշտամբանքները Երևանից անմիջապես պատասխան ստացան՝ արդեն գործողությունների տրամաբանության ամբողջական բացատրությամբ։ Հայաստանի իշխանությունները, սկզբունքորեն, իրենց չեն տեսնում՝ Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի շուրջ բանակցությունների կողմ, «ինքներդ պարզեք»,- անկեղծորեն հասկացնել է տվել երկրի խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։
«Հայաստանն է փակե՞լ Լաչինի միջանցքը։ Ինչի՞ հաշվին հայկական կողմը պետք է վարի այդ բանակցությունները, եռակողմ հայտարարության մեջ նշվո՞ւմ է Լաչինի միջանցքի երկայնքով քայլի մասին։ Ոչ, չկա։ Ինչո՞ւ ենք ուզում, որպեսզի մեր գործողությունների պատճառով եռակողմ պայմանագիրը, որը հիմք է հանդիսանում «արցախում» ապրող հայերի համար, Լեռնային Ղարաբաղ անունը ու մնացածը մեր գործողությունների պատճառով ոչնչի վերածվի։ Այն պահից, երբ որպես կողմ մտնում ես այս խոսակցության մեջ, չեղարկում ես նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը»,- ասել է Սիմոնյանը։
Եվ հետո նա ներկայացրել է մի տեսակ «շինծու» հայրենասիրություն որը ոչ մի կերպ չի տեղավորվում հայության «սուրբ» գաղափարների մեջ։ Խոսնակը խոստովանել է, որ չի բացառում, որ «թշնամու նպատակը հանդիսանում է Հայաստանին այս խոսակցության մեջ ներքաշելը»։ Ուստի նա ենթադրում է, որ Լաչինի «միջանցքը» «փակել» են հենց այս պատճառով, որպեսզի մեզ պարտադրեն նման միջանցք Հայաստանի տարածքով։
Առավել ևս, Երեւանում մոսկովյան ուղարկվածից նրբորեն հեռանում են նաև մեկ այլ, օրինակ, առասպելական հումանիտար ճգնաժամի հարցում։ Բայց չէ որ սա Վարդանյանի ամենակարեւոր պատմվածքն է։ Մասնավորապես, Հայաստանի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի օգնական Վլադիմիր Պողոսյանը «Նոյյան Տապան» հաղորդման եթերում բերանից թռցրել է, որ Լաչինի ճանապարհի ոչ մի շրջափակում չի եղել և չկա։ Զարմացած հեռուստահաղորդավարի հարցին՝ սա արդյո՞ք նշանակում է, որ կարելի է առանց որևէ խնդրի մանկական սնունդ հասցնել Խանքենդի՝ «այսինքն, Լաչինի ճանապարհի շրջափակում չկա՞», նա պատասխանել է հարցով. «Իսկ ո՞վ է ասել շրջափակման մասին»։
Ըստ երևույթին, ղարաբաղցի հայերից այդպես ցուցադրաբար սահմանազատվելու Փաշինյանի ձգտումները խոսում են այն մասին, որ Հայաստանը թեւակոխել է իր ինքնիշխանությունը վաճառելու նոր փուլ՝ այս դեպքում այն հաշվարկով, որ գնորդը կդառնա Ֆրանսիան։ Ինչպես հայտնի է դարձել լրատվամիջոցներից, Փարիզը պատրաստվում է երկիր ուղարկել ԵՄ դիտորդների և հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների տպավորիչ քանաքակազմ՝ մոտ 400 մարդ։
Երեւանն ուղղակի չի համբերում փոխել սյուզերանին, ինչի մասին վկայում են նաև վերջերս Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազան պիկետներով պաշարելու փորձը, և «Հայաստանում ռուսական սպառնալիքի» մասին հայտարարությունները։ Ընդ որում Փաշինյանն արդեն գործում է Ֆրանսիայի մշակած նոր սխեմայով։ Դրա համար էլ Երևանն այդպես անբարեհամբյուր է դարձել անջատողականների մնացորդների նկատմամբ՝ ակնհայտ է, որ առաջարկվել է գլուխ հանել նաև ռուսական խամաճիկ Վարդանյանի հետ։ Իսկ Հայաստանի վարչապետը կարծես թե պատրաստ է անշեղորեն կատարել Փարիզի հրահանգները, մանավանդ որ «Վարդանյանին սեղմելու» հանձնարարականը շատ ձեռնտու է անձամբ նրան։
Դե, Ադրբեջանի համար Երևանի և անջատողականների նման ջոկումները նույնպես ձեռնտու է՝ երբ նրանք գզվռտում են, ավելի լավ է չծախսել փամփուշտները, այլ պարզապես սպասել։ Այսպես թե այնպես, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը թույլ չի տա, որ օտար ուժերը վերաձեւեն քաղաքական հավասարակշռությունը տարածաշրջանում։ Իսկ սադրանքի, ինչպիսին էլ լինեն, փորձերը, ավազակային կազմավորումների զենքերով մատակարարումները, Ադրբեջանի բնական ռեսուրսների թալանումը կասեցվելու են ոչ միայն արդյունավետ դիվանագիտությամբ, այլ նաև տպավորիչ «Երկաթե բռունցքով»։

Пашинян отцепляет шлюпку сепаратистов от армянского парохода
Разлом между правительством Армении и «госминистром» Варданяном в «серой зоне» Карабаха разрастается с каждым днем. Судя по последним заявлениям Еревана и Ханкенди, разногласия между Пашиняном и «карабахским управдомом» достигли критического уровня и в Ереване не прочь дать пинок остаткам сепаратистов. И серьезные потери в этом противостоянии варданяновская банда уже понесла.
Сам Пашинян, как и вся его «ереванская рать», практически с момента появления Варданяна в Карабахе почти не скрывал своего молчаливо-неодобрительного отношения к этой марионетке Кремля. И Еревану есть о чем тревожиться: ходят слухи о том, что Варданян в недалеком будущем может переместиться в Ереван, заменив Пашиняна в премьерском кресле. А пока ставленник Кремля наматывает очки и голоса электората, отыгрывая приход во власть по наработанной схеме – шаблону прежних лидеров «карабахского клана» Кочаряна и Саргсяна. Понятно, что, ощущая над собой такой дамоклов меч, хоть и зависший пока на уровне слухов, Пашинян задергался.
А тут еще Варданян и его команда позволяют себе публичные заявления без малейшей ссылки на Ереван. Ну а на фоне высосанного из пальца «гуманитарного кризиса» в Ханкенди российский олигарх вообще настроился срывать все лайки армян и их почитателей, словно забыв о декларациях и намерениях армянской власти. Похайпиться, так сказать, желает, предельно драматизируя ситуацию с «голодающими» жителями Ханкенди. Так что понятно, что раздражение и беспокойство у Пашиняна все усиливается.
И вот на днях Ереван дал, наконец, понять, что к чему, приспустив маску притворной доброжелательности и заметно напугав Варданяна. По сути, им указали, что Армения сделала для них все возможное, а дальше, мол, – вы сами, самостоятельно. На днях Никол Пашинян в ходе пресс-конференции заявил, что «народ Карабаха сам должен заниматься вопросом Карабаха, а Армения лишь окажет поддержку».
Премьер подчеркнул, что фактически и сегодня, и вчера «все международное сообщество признало Карабах частью Азербайджана». На что, естественно, раздался дикий визг остатков сепаратистов. В частности, на заседании «совбеза» сепаратистского огрызка были подвергнуты рекомендации Пашиняна злобной критике, поскольку они «не соответствуют идеям общенациональной борьбы, а также позиции народа и властей Нагорного Карабаха».
Но, похоже, главу Армении это не особо впечатлило, и буквально на следующий день он еще подлил масла в огонь: «Между Азербайджаном и Нагорным Карабахом должен начаться политический диалог, а наши коллеги в «арцахе» не должны давать повод для того, чтобы их обвинили в срыве конструктивного диалога или же в том, что они сделали этот диалог невозможным», - сказал Пашинян 12 января на заседании кабмина, по сути, переложив ответственность за обстановку в Карабахе на плечи сепаратистов.
Надо заметить, что для варданяновской шайки такая перспектива грозит катастрофой, ведь Баку не воспринимает лидеров сепаратистов как переговорщиков, обоснованно считая их международными преступниками, и точка. Так что диалог с азербайджанской властью для них возможен только в случае явки в Генпрокуратуру Азербайджана.
К тому же на гневные упреки «совбеза» сепаратистов из Еревана без промедления пришла ответка, уже с полным пояснением логики действий. Армянские власти в принципе не видят себя стороной переговоров по ситуации на лачинской дороге, «разбирайтесь сами» - откровенно дал понять спикер парламента страны Ален Симонян.
«Армения перекрыла Лачинский коридор? За счет чего армянская сторона должна вести эти переговоры, в Трехстороннем заявлении упоминается о шаге по Лачинскому коридору? Нет, нету. Почему мы хотим, чтобы трехстороннее соглашение, которое является основанием для армян, проживающих в «арцахе», названия Нагорного Карабаха и остального, превратить в ничто из-за наших действий? С того момента, как вступаешь в этот разговор как сторона, отменяешь заявление от 9 ноября», - сказал Симонян.
А далее он выдал этакий «кусошный» патриотизм, никак не укладывающийся в «святые» идеалы армянства. Спикер признался, что не исключает, что целью «противника является втянуть Армению в этот разговор». Поэтому он предполагает, что Лачинский «коридор» «закрыли» именно по этой причине, чтобы «нам навязать такой же коридор по территории Армении».
Более того, в Ереване мягко дистанцируются от москвовского засланца и в другом, к примеру, в вопросе мифического гуманитарном кризисе. А ведь это самый важный нарратив Варданяна. В частности, помощник советника президента Армении по национальной безопасности Владимир Погосян в эфире передачи «Ноян Тапан» проговорился, что никакой блокады лачинской дороги не было и нет. На вопрос удивленной телеведущей, означает ли это, что можно без проблем доставить детское питание в Ханкенди  - «то есть нет блокады лачинской дороги?», он ответил вопросом: «А кто говорил про блокаду?».
Судя по всему, стремление Пашиняна так демонстративно отмежеваться от карабахских армян говорит о том, что Армения вступила в новый этап продажи своего суверенитета, в данном случае в расчете, что покупателем станет Франция. Как известно из СМИ, Париж готовит отправку в страну внушительного контингента наблюдателей ЕС и представителей спецслужб - порядка 400 человек.
Еревану просто не терпится сменить сюзерена, о чем свидетельствуют и недавняя попытка осадить пикетами 102-ю российскую военную базу в Гюмри, и заявления о «российской угрозе в Армении». Причем действует Пашинян уже по новой схеме, разработанной Францией. Потому так неласков стал Ереван с остаткам сепаратистов – очевидно, предложено разобраться и с российской марионеткой Варданяном. А инструкции Парижа армянский премьер, похоже, готов исполнять неукоснительно, тем более что рекомендация «придавить Варданяна» очень на руку ему самому.
Ну а для Азербайджана подобные разборки Еревана и сепаратистов тоже на руку - когда они грызутся, лучше не тратить пуль, а просто подождать. Так или иначе очевидно, что Азербайджан не даст никаким пришлым силам перекраивать политический баланс в регионе. Попытки же каких бы то ни было провокаций, накачивание бандформирований оружием, расхищение природных богатств Азербайджана будут пресечены не только эффективной дипломатией, но и внушительным «Железным кулаком».