Իլհամ Ալիև. Պետք է մտածել նաև Արևմուտքից Արևելք ապրանքներ տեղափոխելու մասին
Կան նոր նախագծեր, օրինակ՝ Չինաստանի նախաձեռնած նախագիծը, Չինաստան-Ղրղզստան-Ուզբեկստան երկաթուղու նախագիծը, որը վերջնական հաշվով հասնելու է Կասպից ծով և մեր ուղղությամբ:
Այս մասին, ըստ Ազերթաջի, ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում՝ «Եվրասիական միջին միջանցք. ճանապարհից մինչև մայրուղի» թեմայով պանելային նիստում։
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ կարևոր է աշխատել նաև տրանսպորտի և ոչ միայն Արևելք-Արևմուտք, այլև Արևմուտք-Արևելք երթուղու առավելությունների ուղղությամբ։ «Առայժմ մեծ ուշադրություն է դարձվում նրան, թե ինչպես ապրանքները Չինաստանից, Կենտրոնական Ասիայից հասցնել Եվրոպա։ Բայց պետք է մտածել նաև հակառակ ուղղությամբ ապրանքներ տեղափոխելու մասին։ Դա անելու համար, իհարկե, հակառակ ուղղությամբ բիզնես միջավայրը նույնպես պետք է համահունչ լինի մեր նպատակներին»,- ասել է նախագահը։

Ильхам Алиев: Нам нужно подумать и о перевозках грузов с Запада на Восток
Есть новые проекты, например, проект, инициированный Китаем, проект железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан, которая в конечном итоге выйдет на Каспий и далее - в нашем направлении.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на панельном заседании на тему «Евразийский Средний коридор: От дороги к магистрали» в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.
Глава государства подчеркнул, что также важно работать над перевозками и преимуществами не только маршрута «Восток-Запад», но и «Запад-Восток». «Пока больше всего внимания уделяется тому, как доставить грузы из Китая, Средней Азии в Европу. Но нам нужно также подумать о перевозках грузов в обратном направлении. Для этого, конечно же, бизнес-климат в противоположном направлении также должен соответствовать нашим целям», - отметил президент.