Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Յաշար Ալիևը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչության ղեկավար Յաշար Ալիևի նամակը՝ ուղղված կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, հրապարակվել է որպես Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի փաստաթուղթ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, գլխավոր քարտուղարին ուղղված նամակում նշվում է, որ գրեթե 30 տարվա օկուպացիոն քաղաքականությունից հետո Հայաստանը պարտավոր է տեղեկացնել հազարավոր անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագրի մասին։
Այսպես, Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիայի արդյունքում անհետ կորել է Ադրբեջանի 3890 քաղաքացի, որից 719-ը՝ քաղաքացիական անձինք։
Յաշար Ալիևը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է, որ հայկական գերության մեջ գտնվող տասնյակ ադրբեջանցիներ մահացել կամ անհետացել են նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) այցից հետո։ Օկուպացված տարածքների ազատագրումից հետո հայտնաբերված զանգվածային գերեզմանները լույս են սփռում այն փաստի վրա, որ Հայաստանը միտումնավոր հալածել է այս հողերում բնակվող խաղաղ բնակիչներին:
«Միայն 2022 թվականին Հայաստանը Ադրբեջանին է վերադարձրել Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմում անհայտ կորած համարվող 106 մարդու աճյունը։
Այն, որ Հայաստանը երեսուն տարի պահել է այդ աճյունները՝ հակառակ բարոյական բոլոր սկզբունքներին, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը և բացահայտ անտեսելով մարդկանց իրավունքը՝ իմանալու իրենց հարազատների ճակատագրի մասին, չի կարող խորը վրդովմունք չառաջացնել»։
Միաժամանակ դիվանագետն ընդգծել է, որ Հայաստանը «դեռ խուսափում է Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում զանգվածային թաղման վայրերի մասին տեղեկություններ տրամադրել»։ Նրա խոսքով, քանի որ Հայաստանը հրաժարվել է տրամադրել օկուպացիայի ժամանակ Ադրբեջանի տարածքում տեղադրած հարյուր հազարավոր ականների ամբողջական և ճշգրիտ քարտեզները, Ադրբեջանի որոնողական աշխատանքներին խոչընդոտում է ականային լուրջ վտանգը։

Постоянный представитель Азербайджана Яшар Алиев направил письмо генсеку ООН
Письмо главы постпредства Азербайджана при ООН Яшара Алиева на имя генерального секретаря Организации Антониу Гутерриша опубликовано в качестве документа Генеральной Ассамблеи и Совета безопасности.
Как сообщает Report, в письме на имя генсека отмечается, что Армения обязана сообщить о судьбе тысяч пропавших без вести азербайджанцев после почти 30-летней оккупационной политики.
Так, в результате агрессии Армении против Азербайджана пропали без вести 3 890 граждан Азербайджана, 719 из которых - гражданские лица.
Яшар Алиев довел до сведения генсека ООН, что десятки азербайджанских заключенных в плену погибли или пропали без вести даже после визита Международного комитета Красного Креста (МККК). В то же время представитель Азербайджана заявил, что массовые захоронения, обнаруженные после освобождения оккупированных территорий, проливают свет на то, что Армения преднамеренно преследует мирных жителей на этих землях:
«Только в 2022 году Армения вернула Азербайджану останки 106 человек, считавшихся пропавшими без вести в Первую карабахскую войну.
Тот факт, что Армения хранит эти останки в течение тридцати лет, вопреки всем моральным принципам, нарушая международное гуманитарное право и открыто игнорируя право людей знать о судьбе своих близких, не может не вызывать глубокого возмущения».
В то же время дипломат подчеркнул, что Армения «по-прежнему уклоняется от предоставления информации о массовых захоронениях на освобожденных территориях Азербайджана». По его словам, поскольку Армения отказалась предоставить полные и точные карты сотен тысяч мин, установленных ею на территории Азербайджана во время оккупации, поисковым операциям Азербайджана препятствует серьезная минная угроза.
Яшар Алиев напомнил, что Генеральная Ассамблея и Совет Безопасности приняли ряд резолюций о пропавших без вести лицах и подтвердили обязательства государств предотвращать насильственные исчезновения и сообщать о судьбе пропавших без вести в рамках международного гуманитарного права.
В заключение глава азербайджанской делегации отметил, что международному сообществу важно настаивать на выполнении Арменией своих обязательств в этом отношении.