Ֆրանկֆուրտցի Ռաբբի. Ադրբեջանը միակ երկիրն է, որտեղ հրեաները ռեպրեսիայի չեն ենթարկվել
Ադրբեջանն աշխարհում միակ երկիրն է, որտեղ հրեաներին ռեպրեսիայի չեն ենթարկել։ Հրեաները երկար դարեր մի ընտանիքի պես են ապրել այս երկրում, որտեղ բնակչության գերակշիռ մեծամասնությունը կազմում են մուսուլմանները: Վերջերս Իսրայելում Ադրբեջանի դեսպանատուն է բացվել։ Սա լավագույն օրինակը կլինի շատ երկրների համար։
Այս մասին ասել է Ֆրանկֆուրտի հրեական համայնքի ռաբբի, Գերմանիայի օրթոդոքս ռաբբիների կոնֆեդերացիայի նախագահ Ավիխայ Ապելը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի առջև՝ Հոլոքոստի զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը, հայտնում է AZERTAC-ը։
Նշենք, որ 2022 թվականին Եվրոպայի խորհուրդը որոշել է ամեն տարի հունվարի 27-ը նշել որպես Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օր։

Раввин из Франкфурта: Азербайджан - это единственная страна, где евреи не подвергались репрессии
Азербайджан – единственная страна в мире, где евреи не подвергались репрессии. Евреи на протяжении многих веков живут дружной семьей в стране, где мусульмане составляют большинство населения. Недавно в Израиле открылось посольство Азербайджана. Это будет лучшим примером для многих стран.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом перед Парламентской ассамблеей Совета Европы, на мероприятии, посвященном памяти жертв Холокоста, сказал раввин еврейской общины Франкфурта, президент Конференции ортодоксальных раввинов Германии Авихай Апель.
Отметим, что с октября 2022 года в Совете Европы принято решение ежегодно отмечать 27 января как День памяти жертв Холокоста.