Քաղաքականություն  01 Փետրվարի 2023 - 11:42
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ԱՀ դեսպանատան դեմ հունվարի 27-ին տեղի ունեցած ահաբեկչական ակտը միջազգայնորեն դատապարտելու, ահաբեկչության կազմակերպիչներին և կատարողներին բացահայտելու և ժամանակին պատժելու նպատակով՝ դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայից բխող պարտավորությունների կատարման կոչեր պարունակող փաստաթղթերը ներկայացվել են համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին և հարթակներին՝ ընդունման համար։
Նշենք, որ այս ահաբեկչական ակտի իրագործման պահից, մեր դեսպանատան վրա զինված հարձակումը՝ մինչ օրս դատապարտել են շուրջ 100 երկիր և մի շարք միջազգային կազմակերպությունների քարտուղարություններ իրենց հայտարարություններում՝ ընդգծելով այս ակտի մեղավորներին պատժելու անհրաժեշտությունը։
Իրանական կողմը ձգտում էր կանխել ահաբեկչության լայն բացահայտումը միջազգային մակարդակով այն միջազգային կազմակերպություններում, որոնց անդամ է, և որոնց որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով։ Մասնավորապես, հարձակումից անմիջապես հետո իրանական կողմը բողոքել է՝ Չմիավորման շարժման համակարգող բյուրոյին և Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների կոնֆերանսին (CICA) Ադրբեջանի կողմից ներկայացված կոմյունիկեների և հայտարարությունների նախագծերի դեմ, և խոչընդոտել է այդ փաստաթղթերի ընդունումը։
Մինչ իրանական կողմը նույնպես դիմել է բազմաթիվ երկրներին՝ աջակցել այդ կազմակերպություններում իր դիրքորոշմանը, Չմիավորման շարժման 120 երկրներից միայն Սիրիան և Հնդկաստանն են պաշտպանել Իրանի դիրքորոշումը։ Այս փաստաթղթերի ընդունմանը դեմ հանդես եկող այս երեք երկրների հիմնական պնդումն այն էր, որ առանձին երկրներում ահաբեկչական հարձակումները, իբր, նախկինում չեն դատապարտվել Չմիավորման շարժման մեջ, և որ այդ երկրների միջև երկկողմ հարցերը չեն ներկայացվել միջազգային հարթակներ, ինչպիսին է Չմիավորման շարժումը: Չնայած Չմիավորման շարժումն ընդունել է անդամ երկրներում տեղի ունեցած ահաբեկչությունները դատապարտող մի շարք փաստաթղթեր, սակայն դրանցում նշել են դիվանագիտական առաքելությունների անվտանգության ամրապնդման անհրաժեշտությունը։
Մենք դատապարտում ենք իրանական կողմի այս սադրիչ քայլը և հայտարարում ենք միջազգային պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտության մասին։

МИД: Иран помешал приему документов о теракте в посольстве Азербайджана
В целях международного осуждения террористической атаки, совершенной 27 января против посольства Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран, выявления и скорейшего наказания организаторов и виновных в совершении террористического акта, в соответствующие международные организации и платформы представлены для принятия документы, содержащие призывы к выполнению обязательств, вытекающих из Венской конвенции о дипломатических сношениях.
Отметим, что с момента совершения указанного террористического акта и до сих пор вооруженное нападение на наше посольство осудили отдельно около 100 стран и секретариаты ряда международных организаций, подчеркнув в заявлениях необходимость наказания виновных в совершении данного акта.
Иранская сторона стремилась предотвратить широкое разоблачение террористической атаки на международном уровне в международных организациях, членами которых она является и решения в которых принимаются консенсусом. В частности, сразу после нападения иранская сторона протестовала против проектов коммюнике и заявления, представленных Азербайджаном в координационное бюро Движения неприсоединения (ДН) и в Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), и препятствовала принятию указанных документов.
В то время как иранская сторона также обратилась ко многим странам с просьбой поддержать ее позицию в указанных организациях, из 120 стран в Движении неприсоединения только Сирия и Индия поддержали позицию Ирана. Основное утверждение, высказанное этими тремя странами, выступившими против принятия указанных документов, заключалось в том, что террористические атаки в отдельных странах якобы не осуждались ранее в Движении неприсоединения, и что двусторонние вопросы между этими странами не выносились на международные платформы, такие как Движение неприсоединения. Хотя Движение неприсоединения приняло ряд документов, осуждающих террористические атаки, которые происходили в странах - членах, в них отмечалась необходимость усиления охраны дипломатических миссий.
Осуждаем этот провокационный шаг иранской стороны и заявляем о необходимости соблюдения ее международных обязательств.
Азербайджанская сторона будет использовать все соответствующие международные платформы для широкого осуждения террористического акта против посольства и наказания виновных в совершении террористического акта.